Amasaké

Rubrika: Zdravotní potíže
Autor:

ASMASAKÉ RAW KAŠE JAHELNÁ

Ingredience pro 1 porci:

80g jáhlů + 1 lžíce startéru ( usušená a předem naklíčená pšenice, nebo Koji )

1 porce:
Energie:1211 kJ
Bílkoviny 9g
Sacharidy 58g
Tuky 3g
Vláknina 7g


Amasaké
Základní surovinou bývá nejčastěji rýže.
Ale lze použít i jáhly ( viz výše ), pohanku, oves, kroupy, a nebo i různé kombinace.

Obsahuje veliké množství enzymů, bitaminu B, vápníku a železa. Má příznivý vliv na zažívání. Enzymy amasaké totiž při procesu jejího vzniku štěpí složité cukry v obilovině, a tím usnadňují její trávení a následné využití organismem.

Amasaké vzniká přirozeným procesem fermentace po přidání tzv. Startéru.
Fermentací pak dochází ke štěpení složitých cukrů a kaše se pak stává velmi lehce stravitelnou a přirozeně sladkou. Po konzumaci nedochází ke kolísání hladiny glykemie v krvi. Díky enzymům výborně rozkládá i bílkoviny, cukry a tuky, které se efektivně vštřebávají a využívají organismem.

Startér lze vyrobit buď z bio pšenice, a nebo obzvláště u celiatiků z rýže tzv. Koji (Aspergillusoryzae)
Na 250g obilniny přidáváme cca 50g startéru (cca 2-3 lžíce)

Postup:
Jáhly dvakrát spařit horkou vodou, poté uvařit ve dvojnásobku vody až do jejího vyvaření.
Od chvíle dovaření sledujeme teplotu kaše, až klesne na 60°C vmícháme "startér", zakryjeme pokličkou a přeneseme do peřin (položíme na elektrickou vyhřívací dečku a přikryjeme peřinou). Takto udržíme po dobu cca 6 hodin teplotu kaše na 50-60°C. Po tuto dobu dochází k fermentaci - kvasnému procesu - rozkladu složitých sacharidů v obilovině, a kaše postupně řídne.
Po uplynutí cca 6 hodin kaši opět přendáme na sporák a vaříme na mírném plameni cca 15 minut, tímto se proces fermentace zastaví.
Tuto kaši můžeme následně ještě rozmixovat, nebo jíst bez další úpravy, lze teplé i studené,
a nebo dochutit libovolně - např. přidaným ovocem, nebo použít do všelikakých koktejlů a snídaňových kaší.

Výroba startéru pro Amasaké:
Použila jsem pšenici bio (DM): 1. den 100g pšenice zalít vodou, 2. den ponechat na sítku a občasně propláchnout, 3. den již pustí tři kořínky a vytvoří klíček. Klíček by měl být ideálně 0,5-1 cm. V této fázi naklíčenou pšenicci rozprostřeme na pečící papír a dáme na teplé místo přirozeně sušit. Nepoužívat sušičku ani troubu.
Po usušení 2-3 den pomeleme ( vhodný je kávomlýnek ).
Pokud máme zrno naklíčené a připravené k sušení, můžeme i část takto čerstvého ihned využít
k výrobě amasaké ( přimícháním do teplé kaše - viz výše ).


Další články z rubriky Zdravotní potíže

Celulitida a jak ni vyzrát

My ženy ji nenávidíme, mužům se nelíbí, asi těžko budeme hledat někoho, komu se zamlouvá. Celulitida ve významu, který máme na mysli (u nás  běžně označována jako pomerančová kůže) postihuje ženy nejčastěji na stehnech a hýždích. Příčiny jejího vzniku jsou neustále předmětem odborných diskuzí. Je ale zřejmé, že jde o  kombinaci několika faktorů jako jsou dědičné vlohy, hormonální nerovnováha a případné užívání antikoncepce, porucha tvorby kolagenu, porucha fungování lymfatického systému a nadváha.

Vliv stravy na orgasmus u ženy

Jak se to stane a jak z toho ven ?

Protože jsem zdravotní sestra a pracuji s nemocnými lidmi, jsou mými klienty převážně pacienti, kteří se potýkají s nějakým zdravotním problémem. Řeším s nimi otázku změny stravy a způsobu života hlavně kvůli již počínajícím civilizačním nemocem. A jelikož jsem v oboru dlouho, tak vím, jak stejní lidé vypadali a zdravotně na tom byli před deseti a více lety, a nyní. Jakou kdo vedl životosprávu, a kam to někteří, bohužel, až dovedli.
A tak mne to přimělo napsat pár řádků pro ty z vás, kteří se chcete dožít důchodu a v něm pak ještě ve zdraví pokračovat.

Newsletter





Přihlášení

Facebook
Sponzorovaný odkaz: