Bezlepkový chléb s cuketou v provensálském stylu
Rubrika: Zdravé receptyAutor: Zuzana Komůrková

Co potřebujete?
Suroviny:
- cca 3 hrnky nastrouhané cukety i se slupkou (použijte nějakou tvrdší mladší cuketu, pokud máte nějaký větší "kousek", určitě vyhoďte měkkou dužinu se zrníčky)
- 1 šalotka
- 2 stroužky česneku nebo sušený Medvědí česnek
- 2 lžíce olivového oleje
- 125 ml vody
- pytlík sušeného droždí
- cca 350-400g pohankové a kukuřičné mouky (přesné množstí je těžké určit, záleží na tom, kolik vody se vám povede vymačkat z cuket)
- sůl, pepř, kmín
- Provensálské koření nebo rozmarýn a tymián
- Semínka - konopí, slunečnice, dýně, chia, len
- Pro luxusnější verzi sušená rajčátka nebo černé olivy
Postup:
Nastrouhanou cuketu lehce posolte a nechte půl hodiny vypotit. Mezitím si nakrájejte šalotku a česnek.
Do mísy nebo do hnětače domácí pekárny odvažte asi 350 g mouky, půl na půl kukuřičnou a pohankovou, vmíchejte droždí.
Cuketu dejte do cedníku a pořádně vymačkejte co nejvíc vody. Na pánvi orestujte na trošce oleje šalotku, česnek, koření a cuketu a nechte vychladnout.
Dejte cuketovou směs k mouce, přidejte ještě lžíci oleje, semínka a začněte míchat. Jakmile se tvoří drolivá směs, přilévejte vodu. Ke konci pak vmíchejte rajčata nebo olivy. Výsledné těsto by nemělo být moc lepivé, určitě to bude chtít přidávat postupně i mouku a ve finále dát ruku k dílu a na vále těsto propracovat.
Vytvarujte bochník a vložte do větší formy na biskupský chlebíček vyložené pečicím papírem. Povrch chleba potřete olejem a posypejte semínky (je třeba je do těsta trochu vtlačit dlaní). Zakryjte a nechte kynout tak dlouho, dokud nezvětší svůj objem.
Pečte v troubě vyhřáté na 240 stupňů cca 15 minut, pak teplotu snižte na 190 stupňů dalších 15-20 minut.
TIP: Podávejte ke grilované nebo pečené zelenině, s jogurtovými dipy nebo pomazánkou z oliv, pečených paprik nebo lilku.
Zuzana, Výživou ke změně
Další články z rubriky Zdravé recepty
Zdravé cookies za pár minut
Pokus o domácí pecen chleba
a teď Vám povím, jak se z kvásku stal překrásný pecen chleba!!!
Méme ho asi všichni rádi. Ta omamná vůně a ten křupavý zvuk, když se do něj zakousnete. Je to umění. Všechny smysly hrají v harmonii. Upéct takový bochník doma, je pěkný um. Ve své podstatě se jedná o správné poměry vody a mouky, kvásku a pak dalších ingrediencí dle Vaší představy a vášně. Takový dobrý pecen je dobré v základu osolit a přidat kmín a není vůbec na škodu, pokud pustíte uzdu své fantazii a přidáte třeba med, oříšky, semínka a další. Můžete měnit poměry mouky, které použijete. Vždy Vám může vzniknout nový pecen s novými chuťovými variacemi. Promítne se do něj vše, co se Vám právě honí hlavou, proto se oprostěte od všeho a užívejte si to.