Druhá polovina září - Podpora slinivky

Rubrika: Sezonní záležitost
Autor: Zuzana Komůrková

Druhá polovina září - Podpora slinivky
ZÁŘÍ se nám přehouplo do své druhé poloviny, moji milí!

Taky máte pocit, že to strašně letí? Jak jste zvládli začátek školního roku? Doufám, že už se u vás vše ustálilo a uklidnilo, děti si pomalu zvykají na školku a školní lavice a s tím spojené povinnosti. A my maminky snad už budeme mít čas se nadechnout. Začínající podzim je spojen s pocity melancholie, splínem, že léto už je nenávratně pryč, nic se nám nechce, můžete se cítit více unaveni a s tím, jak klesá ranní teplota venku, přicházejí první nachlazení.

Co se děje v tomto období v našich tělech? Nejzatíženějším orgánem v druhé polovině září je slinivka.

Opět na začátek krátké opakování z anatomie: Slinivka břišní čili pankreas je šedě růžová laločnatá žláza připomínající velkou slinnou žlázu a řadí se mezi orgány trávicí soustavy. Velikost lidského pankreatu je 12-16 cm, šířka 1,5 - 3 cm a váha 60-90 g. Leží pod bránicí v horní části břišní dutiny a je uložená přímo pod žaludkem. Funkčně tato žláza splňuje kritéria žlázy s vnější i vnitřní sekrecí. Většina objemu tkáně pankreatu je určena k výrobě pankreatické šťávy (= enzymy štěpící cukry, tuky, bílkoviny), jež je následně odváděna do dvanáctníku. Pouze 1,5 % objemu pankreatu tvoří buňky produkující neméně důležité hormony jako inzulín a glukagon, které regulují hladinu krevního cukru a přispívají k trávení.

Nejsilnější energie slinivky je každý den dopoledne mezi 9. a 11. hodinou, nejslabší pak večer mezi 21. a 23. hodinou.

Mezi nejznámější nemoci spojené se slinivkou patří cukrovka, způsobená nedostatečnou tvorbou inzulínu. Mezi první příznaky cukrovky patří - neuhasitelná žízeň a vylučování enormního množství moči. Základem většiny problémů se slinivkou jsou potíže se žlučníkem a ucpanými žlučovody, protože slinivka má se žlučníkem společný vývod do dvanáctníku - první krátký úsek tenkého střeva. Může se stát, že dojde k ucpání tohoto vývodu. Schopnost trávení potravy je tak velmi omezena nebo dokonce naprosto pozastavena. Nedostatek trávicích enzymů se projevuje poruchami trávení, průjmy, slabostí, hubnutím a ve finále to pak může vést až k zánětu slinivky neboli pankreatitidě.
Slinivka ovlivňuje veškeré sliznice v těle, proto se její problémy se objevují ve všech slizničních orgánech od poruch trávení přes dýchací potíže až po poruchy menstruace.

Z duchovního pohledu je slinivka spojena s láskou, naší schopností ji přijímat i dávat. Zkuste být tolerantnější, nebojte se, že vás nikdo nebude milovat. Nekritizujte ostatní ani sebe, nepodceňujte ostatní ani sebe a mějte se rádi.

A jak tedy v září a nejen v září pomoci naší slinivce a co jíst?
• Slinivka (stejně jako slezina) miluje vše sladké! Ale pozor - přiměřenost a přirozená sladkost jí prospívá, nadbytek jí škodí.
Jezte zralé sladké ovoce - jsme v období, kdy dozrávají jablka, hrušky, švestky, to je to pravé. Pokud máte slinivku oslabenou, pozor na slupky ovoce a také na zrníčka v bobulovinách. Ovoce raději jezte vždy v rozumném množství, samostatně a nekombinujte v jednom jídle s jinými druhy potravin a se zeleninou.
Jezte zeleninu - opět zmíním dýni, protože je královnou tohoto období, dále pastiňák, bílá ředkev, kořenová zelenina, červená řepa, kedlubny, sladké i klasické brambory, brokolice. Pozor na cibuli a česnek, pokud máte trávicí potíže, vždy je dostatečně tepelně upravte. Skvělé jsou zeleninové vývary, syrová zelenina vám večer neudělá nejlépe.
Z obilovin jsou nejvhodnější jáhly, pohanka a rýže. Kaše bych doporučila sladit spíše sušeným ovocem. Celkově nikomu neuškodí v tomto období omezení příjmu pšenice a pečiva a to jakéhokoli.
Z bylinek a koření volte opět ty, co podpoří trávení - zázvor, skořice, kmín, kurkuma, kardamon, máta, fenykl, šalvěj, petržel a pažitka. Pozor na příliš ostré koření, ty slinivka nerada.
Hodně pijte! Ideální jsou čaje a vlažná či teplá voda, při problémech se slinivkou je potřeba naprosto vyloučit alkohol a kávu. Pro detoxikaci slinivky se doporučuje pití Zaječické hořké minerální vody.
Vyhněte se sladkostem, bílému rafinovanému cukru, když musíte, slaďte medem nebo melasou. Omezte tučná jídla a tučné mléčné výrobky. Pokrmy připravujte na kvalitním tuku, ideálně na ghí.
Nejezte pozdě večer a dobře kousejte, jezte pomalu a v klidu. I jídlu se věnujte dostatečnou pozornost a lásku.
• Při akutních problémech slinivky (a nejen při nich) zařaďte půst.
Při úpravě pokrmů zapomeňte na smažení a různá průmyslově vyráběná dochucovadla jako marinády, kořenící směsi a dresinky. Čím jednodušší dochucování, tím lépe. Opravdu většinou stačí jen trocha soli a bylinky.
• Klasická rada - hýbejte se, slinivka patří k prvku Země, takže jí potěší třeba práce na zahrádce.
V aromaterapii - zkuste opět růži, která potěší srdce, nebo citron, ten je výborný na čistění krve, zbavuje tělo horkého, vlhkého hlenu a detoxikuje.
• Udělejte si radost a kupte si náramek či náušnice s Rodochrozitem, což je kámen, který harmonizuje citovou, duševní i tělesnou stránku. Svými jemnými vibracemi v nás uvolňuje veškeré tlaky a otevírá naše srdce nesobecké lásce a léčí emoční rány, podporuje intelekt a kreativitu. Pohání nás ke změnám a přináší nám věci, po kterých opravdu toužíme.

Takže radím - stejně jako se zklidňuje příroda, zklidněme se i my a otevřme svá srdce.
Krásnou druhou polovinu září s dostatkem lásky vám přeje

Zuzana, Výživou ke změně 

/Zdroje: knihy o výživě a ájurvédě, Wikipedie, Léčivé přírodní energie, NaturShop/


Další články z rubriky Sezonní záležitost

Rady jak přes Vánoce nepřibrat

Opravdu musíme přes Vánoce přibrat a dávat si na Nový rok předsevzetí o hubnutí?
Jde jen o správnou strategii a promyšlený plán. Za kila navíc nemůže jen smažený kapr, chlebíčky a vánoční cukroví, svůj podíl má i stres, shon a úplná rezignace na jakoukoliv pohybovou aktivitu.
Dlouhou dobu tak máme úplně rozbitý režim a to se na naší postavě samozřejmě brzy ukáže. Zkuste to letos vzít za jiný konec a jít na to jinak.

Detoxifikační kůra, DEN 7

Gratuluji! Dneškem jste dovršili 7-denní očistnou kůru a věřím, že se cítíte opravdu dobře. Nyní postupně do jídelníčku zařaďte i maso a mléčné výrobky s nižším obsahem tuku. Cukrovinkám a smaženým jídlům se raději vyhýbejte, vaše tělo je opravdu nepotřebuje. Dbejte na pravidelnost příjmu potravin a na pitný režim. Vychutnejte si opravdovou chuť kávy ve formě malého espressa bez mléka a cukru a doplňte antioxidanty zeleným čajem. Držím palce, ať si váš nový životní styl užijete a jste s ním spokojení.

TIP Ke zdravému životnímu stylu patří i pravidelný pohyb. Najděte si sport, jaký vám vyhovuje a který vás bude bavit. A když ne přímo sport, zajděte si alespoň pravidelně na procházku nebo se snažte místo autem chodit po městě pěšky.
Pokud nemáte zdravotní problémy, výborná je také návštěva sauny. Pomůže při odplavování nečistot z těla a při pravidelném opakování zlepší vaši odolnost vůči virům a nachlazení.

Recepty pro dnešní den najdete včetně fotografií na Facebooku

www.facebook.com/fitandfuncz

Jak přežít a užít si Vánoce

V čem jsou hlavní nástrahy Vánoc? Z mého pohledu to možná překvapivě nejsou štědrovečerní večeře a cukroví, ale celková změna životního stylu. Jedním z jeho projevů je tzv. „absolutní nepohyb". Absolutní nepohyb se projevuje tím, že z aktivních lidí se stávají gaučoví povaleči, kteří se po několik dní nacházejí výhradně v dosahu televizního ovladače a mísy s cukrovím.
Podíváme-li se na vánoční období komplexněji, nejedná se, jak by se mohlo zdát, pouze o Štědrý den a dva Svátky vánoční. Vánoce pro většinu z nás začínají počátkem prosince, pokračují Mikulášem, průběžným ochutnáváním napečeného cukroví, vánočními večírky, kde alkohol teče proudem, samotnými Vánocemi a končí až vystřízlivěním po oslavách Nového roku. Jedná se tedy o více než měsíc, kdy radikálně měníme celoroční styl života, a to se na dosažených výsledcích již může zásadně projevit.
Dalším úskalím jsou mýty o zdravém cukroví a lehké štědrovečerní večeři. Proč mýty? Protože jediné zdravé cukroví je žádné cukroví (přidání ovesných vloček opravdu nepomůže) a štědrovečerní klasika - kapr s bramborovým salátem - není o nic víc kaloričtější než polovina běžné pizzy v restauraci.
Pokud se chcete vyvarovat novoročnímu vystřízlivění a předejít nutnosti „hubnoucích" novoročních předsevzetí, mám pro vás několik tipů, jak Vánoce nejen ve zdraví přežít, ale hlavně si je užít.

Newsletter





Přihlášení

Facebook
Sponzorovaný odkaz: