Jak grilovat zdravě?

Rubrika: Zdravé stravování
Autor: Výživové centrum Mgr. Mariany Halmanové

Jak grilovat zdravě?
Máme tady léto a k němu grilování neoddiskutovatelně patří. Co ale dělat, pokud si nechcete odepřít tuto populární radovánku a zároveň si držíte štíhlou linii? Existuje vůbec něco, jako zdravé grilování? Myslím, že milovníky letních barbecue nepotěším, když řeknu, že grilovat úplně zdravě vlastně nejde. Můžeme se k tomu ale úspěšně přiblížit, stačí dbát na pár základních zásad.
Grilování začíná výběrem samotného grilu, ideální variantou je plynový nebo lávový gril, velkým hitem je poslední dobou i vodní gril. Pokud zvolíte klasickou variantu grilu na uhlí nebo brikety, tak dbejte na to, abyste měli rošt od grilu vždy čistý a grilujte na žhavých uhlících, které se lépe vytvářejí z briket.
V Čechách je tento způsob úpravy pokrmů stále oblíbenější, grily jsou rozžhavené na zahradách rodinných domků i chat, balkónech, lodích, na plovárnách, zkrátka kde to jde. Lidé nakoupí velké množství jídla (za co nejméně peněz), na kvalitu se příliš neohlíží a během dne se organizovaně přejídají. Pokuste se tento zažitý stereotyp změnit. Připravte si od každého trochu, vyberte pečlivě a kvalitně a dbejte na přípravu. Pokud grilujete v partě, tak si můžete i nákup surovin rozdělit, aby se Vám nesešla najednou tři kila klobás a žádná zelenina.
Dbejte na přípravu surovin. Pokud si nakoupíte libovější kus masa nebo rybu, tak jej dokonale znehodnotíte, pokud ho naložíte do oleje a necháte louhovat. Obecně platí, že na gril jsou lepší tučnější masa, máte tedy dvě varianty. Buď si grilování dopřejete výjimečně, připravíte si vepřovou krkovici, kterou si okořeníte předem a maximálně ji zlehka potřete troškou oleje, dáte si jeden hezký kousek od řezníka a k tomu zeleninu. Nebo půjdete dietnější cestou a budete preferovat marinádu z jogurtu, pomerančové šťávy, vína, atd. Na gril si položíte rybku, ideálně makrelu, lososa nebo pstruha popř. třeba stehenní drůbeží steak, panenku, nebo libové hovězí maso. Jako přílohu můžete volit nejrůznější druhy zeleniny, jako je paprika, cuketa, lilek, cibule, rajčata, nebo i houby, kukuřici, některé druhy ovoce či brambory.
Samostatnou kapitolou jsou omáčky. Pokud patříte mezi milovníky sosů, dipů a podobných nadstaveb grilování, tak se snažte vyhnout tatarkám, kečupům a kupovaným dresinkům. Zkuste si sami vyrobit omáčku z jogurtu, tvarohu, nízkotučné zakysané smetany, různé druhy chutney, atd. Příprava je snadná, rychlá, levná a výsledek určitě zdravější.
Ideální varianta je ugrilovat od všeho kousek a potom s přáteli ochutnávat a hlavně vychutnávat každé sousto, abyste se cítili příjemně sytí a potěšili své jazýčky.

Další články z rubriky Zdravé stravování

Bez kvalitní snídaně nezhubnete

Proč je tak důležité snídat, jaký to má vliv na náš celodenní výkon. Proč, když se nenasnídáme automaticky nesnížíme množství přijaté energie za celý den a tím pádem si můžeme říct, že třeba zhubneme...? Opak je pravdou, více se dozvíte v textu:

Fóbie ze sacharidů...

Moderní doba si žádá moderních věcí. Jednou z nich je již nějakou dobu - bohužel i u některých společností, zabývající se výživou, vyřazení sacharidů z Vaší stravy. Proč? Rozmohla se doslova fobie ze sacharidů a nejednou slýchám od svých klientů, zda těch sacharidů nebude v jejich jídelníčkub moc? A neztloustnou z toho, že si i na odpolední svačinu dají celozrnné pečivo? Moderní žena snídá jogurt, obědvá salát  večeří většinou také jogurt. Když si k tomu vezmete, že je minimálně 8 hodin v práci, nakupuje pro zbytek rodiny, vaří, stará se o děti, chodí do posilovny...no, docela by mě zajímalo, na jaký úsporný režim její tělo pracuje. Sacharidy - složené, komplexní - jsou potřeba a bez nich to nikdy nepůjde. Podívejte se, jak Vaše tělo funguje...

Jídlo - tvůj pomocník či nepřítel

Stravování mladé generace je velmi aktuální téma. V době růstu a dospívání potřebuje tělo vyvážené množství základních makroživin, tedy bílkovin, sacharidů a tuků. Nemělo by chybět dostatečné množství ovoce a zeleniny, kvůli minerálům, vitamínům a vláknině. Pokud stravě nevěnujeme v této době patřičnou pozornost, zaděláváme si na problémy se zdravím, a to nejen ve vzdálené budoucnosti, ale bohužel i v té blízké. Stále se snižuje věk, ve kterém se objevuje cukrovka II. typu, vysoký krevní tlak. Mladých lidí s nadváhou (dokonce s obezitou) přibývá, přibývají problémy s klouby, šlachami, mnoho mladých má potíže s imunitou.

Newsletter





Přihlášení

Facebook
Sponzorovaný odkaz: