Mandlová koprovka

Rubrika: Zdravé recepty
Autor:

POLÉVKA - MANDLOVÁ KOPROVKA

ingredience pro 4 porce :

500g brambor
40g kopru (cca 4 vrchovaté polévkové lžíce jemně nakrájeného mladého kopru)
¼ lžičky kmínu
¼ lžičky soli
750ml domácího mandového mléka
30g (4 zarovnané lžíce) kuzu (bio škrob z kořene kuzu)
5g (2 lžíce) sušené lahůdkové droždí
250ml vody pro uvaření braambor
1 citron nebo limetka ( šťáva z něj )
1 kelímek zakysané smetany ( volitelné )


postup:
Brambory oloupeme a nakrájíme na kostky cca 1,5 cm, zalejeme cca 250ml vodou, přidáme sůl a kmín, a uvaříme cca 10-15 minut - téměř do měkka.

Kuzu rozmícháme v menším množství vody a přilejeme k bramborám, postupně provaříme a přiléváme mandlové mléko, polévka houstne, přivedeme téměř k varu a odstavíme.

Až na konec vmícháme nadrobno nakrájený kopr, sušené lahůdkové droždí,
okyselíme trochou šťávy z citronu.
Do polévky na talíř můžeme přidat : lžíci zakysané smetany.

Zbytek polévky necháme po vychladnutí v lednici na další den. Spotřebujeme do 3 dnů.


1 porce 250 ml
Energie 809 Kj

Bílkoviny 6 g

Sacharidy 34 g

Tuky 4 g

Vláknina 4g

Pro zvýšení výživové hodnoty můžeme před koncem vaření přidat žloutek.

Poznámka:
Kuzu(kudzu)je velmi kvalitní škrob z kořene japonského vinného keře. Používá se k zahuštění polévek, omáček a pudinků. Svými účinky podporuje zažívání a správnou funkci střev, posiluje imunitu a nervový systém (zvyšuje hladinu serotoninu a dopaminu v mozku),detoxikuje vnitřní orgány, hojí zánětlivé procesy. Má nízkou kalorickou hodnotu, bohatě izoflavonů, používá se v makrobiotice jako ten nejvhodnější škrob.

Mandlové mléko
Oloupané mandle (100g) zalejeme vodou (stačí kolem 100 ml), necháme přes noc. Před přípravou ještě přes síto propláchneme a nasypeme do vyšší nádoby, dolejeme přefiltrovanou vodou (750 ml) a mixujeme (2-3 minuty), vzniklé mandlové mléko zcedíme přes jemné sítko nebo gázu.

Mandlovou vlákninu můžeme uschovat ( pro jiné použití )


Další články z rubriky Zdravé recepty

Pokus o domácí pecen chleba

Vítám Vás!!!
a teď Vám povím, jak se z kvásku stal překrásný pecen chleba!!!
Méme ho asi všichni rádi. Ta omamná vůně a ten křupavý zvuk, když se do něj zakousnete. Je to umění. Všechny smysly hrají v harmonii. Upéct takový bochník doma, je pěkný um. Ve své podstatě se jedná o správné poměry vody a mouky, kvásku a pak dalších ingrediencí dle Vaší představy a vášně. Takový dobrý pecen je dobré v základu osolit a přidat kmín a není vůbec na škodu, pokud pustíte uzdu své fantazii a přidáte třeba med, oříšky, semínka a další. Můžete měnit poměry mouky, které použijete. Vždy Vám může vzniknout nový pecen s novými chuťovými variacemi. Promítne se do něj vše, co se Vám právě honí hlavou, proto se oprostěte od všeho a užívejte si to.

Veganské perníčky

Advent je tu! Nezadržitelně se blíží Vánoce a i alternativní hospodyňky začínají péct cukroví. Tady je recept na typické a několikrát vyzkoušené vánoční cukroví pro fanoušky čistě rostlinného stravování.

Obrovskou výhodou těchto perníčků je (kromě toho, že jsou bez mléka a másla), že jsou hned po upečení krásně měkké. Takže pozor, ať je nesníte všechny hned. Z této dávky upečete asi 4 plechy perníčků.

 

Naučte se vařit cizrnu

Ochutnejte dva snadné recepty z cizrny. Super zdravá a také chutná cizrna připomíná tvarem hrách, chutí lískový ořech a patří mezi nejkvalitnější luštěniny.

Newsletter





Přihlášení

Facebook
Sponzorovaný odkaz: