Omega 3

Rubrika: O potravinách
Autor: Marcela Bednářová

OMEGA -3 MASTNÉ KYSELINY JSOU VYJÍMEČNĚ DŮLEŽITÝM VÝŽIVOVÝM FAKTOREM PRO DOBROU ČINNOST MOZKU

Omega 3 mastné kyseliny jsou v mozku vysoce koncentrované

Přispívají k dobrému fungování paměti .

Mezi příznaky jejich nedostatku patří těžká únava, špatná pamět´, suchá kůže, problémy se srdcem, výkyvy nálad a deprese, úzkostné stavy i špatný krevní oběh.

Pokusy na zvířatech ukázaly, že doplňky omega 3 pozitivně ovlivňují fungování 23 genů v části mozku, které má co do činění s učením, pozorností, slovní a vysvětlující pamětí.

Optimální poměr omega 3 a omega 6

V lidské stravě jsou dvě esenciální mastné kyseliny omega 3 a 6. Esenciální znamená, že tyto živiny jsou potřebné a tělo si je samo nedokáže vytvořit. Je třeba je získat prostřednictvím stravy. I když omega 6 mastné kyseliny jsou pro zdraví rovněž nezbytné, v jídelníčku se nacházejí v mnohem větším množství než omega 3. Běžným problémem je příliš vysoký poměr omega 6 ku omega 3. Tato nerovnováha zvyšuje náchylnost k zánětům, čímž vzrůstá riziko tvorby krevních sraženin, degenerace sítnice, demence, tlumí imunitní reakce, deprese, artritidy, autoimunitních onemocnění, zužuje cévy,  některých kožních onemocnění a možná i některých druhů rakoviny. Průměrná západní strava obsahuje omegu 6  ku omega 3 v poměru 20:1. Pro optimální zdraví je nejlepší poměr 5:1.

Omega 3 brání shlukování krevních destiček, rozšiřují cévy, podporují imunitní reakce, omezují množení buněk, mají protizánětlivý účinek, pomáhají lidem s degenerací sítnice.

Mezi potraviny které obsahují omega 3 patří zejména řepkový olej, čerstvý špenát, lněný olej (tady ovšem hrozí riziko rychlého žluknutí), olej s pšeničných klíčků, borůvky, vlašské ořechy, avokádo, sladká červená paprika, mleté oregano, mořské řasy a samozřejmě ryby.

Nejbohatšími zdroji jsou ryby, které žijí v chladných vodách. Např. atlantický losos, duhový pstruh, makrela nebo tuňák. Ze sladkovodních ryb sem patří i tuk úhoře, pstruha duhového, kapra a sumce.

Další články z rubriky O potravinách

Nebojte se koření. Jídlu dodá chuť, vám pomůže chránit se před rakovinou.

Koření máme každý plné poličky v kuchyni. Používáme jej jako dochucovadlo našich jídel a ani si neuvědomujeme, že některé druhy patří svou podstatou spíš mezi léčivé rostliny. Věděli jste, že některé druhy koření dokážou působit jako účinní bojovníci proti rakovinnému bujení?

Až moc sladký život s cukrem

Každá dobrota prý má být sladká. A pokud má být sladká, tak musí obsahovat dost cukru. Ale bylo to tak vždy? Už naši předkové objevili, že některé plody, květy, rostlinné šťávy či včelí produkty jsou sladké. V Evropě se dlouhou dobu používal jako sladilo med. Jde o směs cukrů, vody a dalších složek, původně zpravidla rostlinného a v konečné fázi živočišného původu.

Tajemství chilli papriček

Chilli papričky (kayenský pepř) získávají svou pálivost díky sloučenině kapsaicin a mohou zlepšit naše zdraví na mnoho způsobů. Tuto vysoce dráždivou látku vnímáme zvýšeným pocením, pocitem pálení, zvýraznění chuti jídla. Výzkum této látky odhalil mnoho léčebných účinků.

Newsletter





Přihlášení

Facebook
Sponzorovaný odkaz: