Tvarování postavy a snižování váhy - jak na to?

Rubrika: Ostatní
Autor: Šárka Hlaváčková

Nejdříve si zkusíme spočítat BMI:

Body mass index

Nejpoužívanější metodou ohodnocení tělesné hmotnosti je body mass index - neboli index tělesné hmotnosti (BMI), který se počítá z poměru tělesné výšky a váhy. Musíme však pamatovat na to, že se jedná jen o orientační informaci, zda je naše váha v normálu nebo zda jsme obézní. Nezohledňuje se zde věk, nerozkryje nám další taje našeho těla jako např. že se z něj nedozvíme kolik procent z naší váhy tvoří svaly, kolik tuky, jak jsme na tom s minerály či podkožními řasami.

Např.: Aktivní sportovec může mít vyšší hodnotu BMI a přesto nebude obézní. Proč? Jeho vysoká hodnota indexu je u něj dána velkým množstvím svalové hmoty. Naopak starší lidé s malým množstvím svalstva mohou být ze zdravotního hlediska obézní, přestože jejich BMI je řadí do kategorie ideální váhy.

 

             váha v kg

BMI = --------------------

            výška v m2


BMI       
            Kategorie            Zdravotní rizika 

méně než 18,5     podváha                
vysoká  
18,5 - 24,9          norma                   
minimální  
25,0 - 29,9          nadváha                
nízká až lehce vyšší  
30,0 - 34,9          obezita 1. stupně    
zvýšená  
35,0 - 39,9          obezita 2. stupně    (závažná)
vysoká  
40,0 a více         obezita 3. stupně    (těžká)
velmi vysoká

BMI nižší jak 18,5 a nebooo vyšší jak 25:
Pokud se nevěnujete aktivně žádnému sportu, budete muset klást velký důraz na Váš životní styl = nová životospráva, která souvisí s přísným stravovacím režimem. Sebemenší úprava jídelníčku bude velmi prospěšná, bude-li vycházet z poznatků, jak zhubnout či nabrat.
Denní příjem energie musí být nižší než její výdej. Při BMI 25 a výš máme již zpomalený metabolismus, proto lze jen doporučit cvičení (aerobic, zumba) a pravidelný pitný režim cca 2 - 3 l denně (samozřejmě ne sladké vody nebo piva).
To vše nám metabolismus zrychlí, zlepšení se nám spalování a minimalizuje se ukládání podkožního tuku.
Pokud používáte živočišné tuky, nahraďte je tuky rostlinnými a vyřaďte z jídelníčku smažená jídla, uzeniny, cukrářské výrobky, smetanové výrobky.
Smažení nahraďte dušením, pečením, grilováním, vařením.
Tvarovat postavu samozřejmě lze, ale zde se již bez pravidelného cvičení neobejdete. Pravidelné cvičení (posilování) navíc podporuje růst svalové hmoty, která se aktivně podílí právě na spalování tuků.
Pokud chcete snížit váhu trvale vyhotovíme individuální jídelníček - jídelníček na míru :-)


Další články z rubriky Ostatní

Sobotní dopoledne na tržnici

Mám moc ráda tržnice. Farmářské trhy v Praze v sobotu dopoledne, to je prostě super! Vzhledem k včerejšímu deštivému počasí jsme vyrazila do kryté HOLEŠOVICKÉ TRŽNICE. Je to většinou hodně "hustá" záležitost, hlavně co se počtu lidí a míst k parkování týče, ale rozhodně to stojí za to. Kromě zeleninových a květinových sazenic a jahodníků, na které čeká naše zahrada, jsme nakoupili úplně čerstvý český chřest, voňavá maďarská rajčata a další zeleninu, výborné rané brambory a kvalitní čerstvou rybu.

Posviťte si na to, co jíte!

Nevíte, jestli si náhodou v obchodě nekupujete "zajíce v pyti"? Také se nevyznáte ve všech těch etiketách? Nejste si úpně jistí tím, co je zdravé a co nikoli? Jak poznám to opravdu celozrnné pečivo? Je tohle vhodný jogurt? A jaké mám zvolit Žervé? Kolik tuku má tenhle sýr? Je tohle kvalitní šunka?

A milion dalších nezodpověděných otázek se Vám neustále při každém nákupu honí hlavou...Už nemusí! Rádi Vám na Vaše dotazy odpovíme, všechny potraviny prozkoumáme, rozebereme a konečně si řekneme, co je zdravé, co bychom kupovat měli a co je jen pouhá reklama a lákání zákazníka.

Bude to nespoutaný boj, ale každé potrevině přijdeme na kořínek a totálně jí rozpitváme do nejmenšího detaiu:) 

 

Nadváha a obezita - nejen estetický problém. Část 4. Proč hubnout?

To je otázka na kterou si musí každý zodpovědět sám. Některým lidem z estetického hlediska nemusí vadit, že jsou oplácáni tukem a nevidí tudíž důvod, proč by se měli „sužovat" nějakým hubnutím. Není nezbytně nutné mít svalnatou vypracovanou postavu, může se stát, že mátě pouze nějaké to kilečko navíc a přitom jíte zdravě. V tomto případě není nutno, pokud si to sami nepřejete, hubnout. Váš problém bude nejspíše jen estetického rázu, ale zdravotní následky při pár kilech navíc opravdu téměř nehrozí. Ale jestli se ale Vaše BMI pohybuje v oblasti obezity, není problém už jen estetický, ale rozhodně také zdravotní. V tomto případě by bylo třeba zhubnout, aby se obezita neprojevila jedním z mnoha svých zdravotních následků.

Autor: Mgr. Veronika Mlčochová - Poradna NutriFit - výživové poradenství Prostějov, Znojmo, Kroměříž

Newsletter





Přihlášení
Sponzorovaný odkaz: