Upečte si zdravé sezamové sušenky

Rubrika: Zdravé recepty
Autor: Mgr. Zuzana Douchová

Upečte si zdravé sezamové sušenky
Sezam je jedno z nejstarších koření na světě a dodnes se pěstuje pro své léčebné účinky, nejvíce v Indii, Číně, Barmě a Mexiku. U nás je k dostání bílý loupaný i neloupaný, který má zachováno více svých prospěšných látek. Sezamová semínka obsahují až 60% zdravého tuku, přesto však jedna lžička denně stačí jako prevence.
 
Sezam kromě zdravých tuků obsahuje i bílkoviny, vlákninu a minerály fosfor, draslík, hořčík, vápník, železo, mangan a další. Léčebný účinek sezamu je velmi všestranný. Díky vysokému obsahu karotenu v kombinaci s dalšími minerály je úžasným lékem na potíže očí, kůže, nehtů a vlasů. Sezam se používá také k léčbě osteoporózy, revmatismus, artritidy, zlomenin kostí, páteře a zubů. Pro svůj vysoký obsah vitamínu B je prospěšný pro nervovou soustavu a lékem na psychické potíže. Dále zmírňuje příznaky premenstruačního syndromu a migrény. Sezamový olej se dodnes používá v Ajurvédě k léčbě ústní dutiny a na masáže. Působí protizánětlivě, ulevuje od bolestí kloubů a svalů, vyživuje pokožku a zbavuje toxinů.
 
Sezamová semínka se dají jíst samotná (nejlépe chutnají opražená) nebo je můžete přidávat do salátu, polévek, do domácího pečiva nebo k obalování masa. Sezam se nejvíce používá v asijské kuchyni, najdete ho také v sezamové pastě tahini, sladké specialitě chalvě nebo ve známých sezamkách. Upečte si své vlastní bez cukru!
 
Domácí sezamky
ingredience:
2 hrnky sezamových semínek neloupaných
1 hrnek medu
máslo na vymazání plechu nebo pečící papír
postup:
Na pánvi nejdříve krátce opražíme na sucho semínka, pak smícháme s medem a na mírném plamenu vaříme 8-10 minut za občasného promíchání dokud barva zezlatoví. Velký pekáč vymažeme máslem nebo vyložíme pečícím papírem a hmotu rozválíme válečkem. Hmota se může lepit, proto použijeme navlhčené ruce (počkáme až hmota trochu vychladne) nebo válíme přes pečící papír. Necháme asi 6 hodin zatuhnout v lednici a pak krájíme na kousky.

autor článku: Mgr. Zuzana Douchová - poradce v oblasti výživy, psychologie a sportu 
 
www.zuzanadouchova.cz 


Další články z rubriky Zdravé recepty

Polévka z pečených paprik

Mimořádná polévka z pečených paprik jako koncentrát betakarotenů zářivě oranžové barvy a plné mírně pikantní chuti, která výborně zasytí i osvěží, lze jíst teplou, ale výborná je i studená. 

Obzvláště začátkem září, kdy je čerstvých paprik nadbytek :-)

Pokus o domácí pecen chleba

Vítám Vás!!!
a teď Vám povím, jak se z kvásku stal překrásný pecen chleba!!!
Méme ho asi všichni rádi. Ta omamná vůně a ten křupavý zvuk, když se do něj zakousnete. Je to umění. Všechny smysly hrají v harmonii. Upéct takový bochník doma, je pěkný um. Ve své podstatě se jedná o správné poměry vody a mouky, kvásku a pak dalších ingrediencí dle Vaší představy a vášně. Takový dobrý pecen je dobré v základu osolit a přidat kmín a není vůbec na škodu, pokud pustíte uzdu své fantazii a přidáte třeba med, oříšky, semínka a další. Můžete měnit poměry mouky, které použijete. Vždy Vám může vzniknout nový pecen s novými chuťovými variacemi. Promítne se do něj vše, co se Vám právě honí hlavou, proto se oprostěte od všeho a užívejte si to.

Bezlepkový koláč s mákem, tvarohem a muchovnikem

Slovo "BEZLEPKOVÝ" mnohé odradí už předem. Většinou jsou bezlepkové koláče a buchty chuťově nic-moc, suché, až se od pusy práší a moc si na nich nepochutnáte. Ale jde to i jinak! Nebojte se péct z jiné mouky než z pšeničné. Jde to a chutná to výborně! Odlehčíte svému zažívacímu traktu od všudypřítomného lepku a vaše mlsání může být zdravější :-)

Newsletter





Přihlášení

Facebook
Sponzorovaný odkaz: