Vliv výživy na naši pokožku
Už od nepaměti jsou lidé posedlí vzhledem své pokožky. Koupání se v kyselém mléce nebo aplikace různých olejů, byla vždy velice oblíbená. Hebkosti, jemnosti a pružnosti pokožky se snaží docílit každá žena. Zdravě vypadající kůže odráží dobrý stav ženy a stává se tak mnohem přitažlivější. Je to spojeno s vyšším obsahem estrogenu a tím i s lepší možností donosit silné a zdravé dítě.
Naše kůže se skládá ze tří vrstev - Epidermis, Dermis a podkožního vaziva. Kůže má mnoho funkcí. Chrání nás, vylučuje škodlivé látky, dokáže regulovat naši teplotu, vstřebat látky atd.
V této době se honba za zdravou a hebkou kůži stala téměř posedlostí a hlavně dobrou obchodní příležitostí. Aplikace několika krémů denně se stala běžnou praxí a nikdo se nezamýšlí nad tím, zda to je či není dobré. Ať už na pokožku aplikujete cokoliv, pak je dobré vědět, že obyčejnou stravou se dá stav naší kůže dobře ovlivnit.
Provedlo se hodně studií a některé prokázaly, že změny v naší stravě můžou mít blahodárný užitek na naši kůži. Při zvýšeném příjmu zeleniny, luštěnin a olivového oleje byla sledována vyšší odolnost proti poškození kůže. V jiné studii byl prokázáno, že při zvýšené konzumaci vit. C, kyseliny linolové a sníženém příjmu tuků a sacharidů, dojde ke zlepšení vzhledu pokožky.
Taky různé minerální látky a vitamíny mají vliv na vzhled naší pokožky. Nezbytné pro zdravý vzhled je přijímat dostatek vitamínu E, s vitamíny sk. B a vitamín C. Pak je potřeba stravou přijímat dostatek zinku, křemíku a třeba lykopenu. Zdrojem lykopenu jsou například rajčata. Lykopen v pokožce funguje jako antioxidant, kdy vychytává volné radikály a tím zpomaluje stárnutí kůže.
Ať už si kupujete drahé krémy nebo ne, pak minimum, které můžete začít praktikovat, je věnovat se stravě. Je to tak jednoduché a můžete tím ovlivnit tolik věcí.
Další články z rubriky Zdravotní potíže
Píši sem většinou postřehy, ke kterým mne inspirují klienti. Tentokrát je to kamarádka po operaci, která potřebuje přibrat, tedy podle mého slovníku zejména vyživit. K čemuž zcela jistě napomůže i tento tip, který jsem pro ni vyzkoušela, a nakonec zjišťuji, že bych občas doporučila zařadit i všem těm, kdo se chtějí stravovat zdravě, koho baví připravovat zdravé jídlo, a kromě pacientů v rekonvalescenci také dětem, sportovcům a starším lidem, ale i těm, kteří redukují nadváhu.
Tento pokrm lze samozřejmě také koupit již hotový v prodejnách biopotravin a zdravé výživy
Vysoký krevní tlak
Vysoký krevní tlak (hypertenze) se řadí mezi tzv. civilizační choroby. Mezi onemocnění dnešní doby, protože na jeho vznik má velký vliv - kouření, stres, nízká pohybová aktivita, skladba jídelníčku. Určitou roli pro vznik této nemoci hraje samozřejmě i dědičnost.
Může vznikat i jako důsledek některých dalších chorob, jako je například cukrovka, srdeční choroby, nemoci ledvin a je tedy spíše doprovodným stavem jiným onemocnění. Avšak vysoký krevní tlak je nejčastěji důsledkem nevhodného životní stylu pro Váš organismus.
Hypertenze se obvykle nikterak neprojevuje a většina lidí na toto onemocnění přijde až při běžném lékařském vyšetření.
Běžná hodnota krevního tlaku je zhruba 120/80, pokud je Váš krevní tlak vyšší než 140/90, již trpíte hypertenzí.
Únava při onkologické léčbě - toto věčné téma , které řeší v podstatě většina pacientů , kteří podstupují léčbu.Většina lékařů se ani pacientů na únavu neptá, protože ji považují za samozřejmou při léčbě takto závažného onemocnění, ale pro pacienty to bývá často velmi nepříjemné. Nenávidí dny, kdy nemohou ráno vstát z postele. Cítí, jakoby tělo, končetiny byly z olova. Těžko se jim dýchá, nic je nebaví. Nenávidí tu postel, v níž zůstávají celý den a nemohou se z ní dostat. Nedokáží odhadnout, kdy taková únava přijde. Přijde-li, pak vždy trvá několik dní.Ta únava je horší, než bolest. Nedokáží s ní bojovat, neví, co je její příčinou, neví, co by mi mohlo pomoci.