Výživa těhotných žen

Rubrika: Sezonní záležitost
Autor: Výživové centrum Mgr. Mariany Halmanové

Výživa těhotných žen

Během těhotenství dochází v těle k řadě fyziologických a hormonálních změn, což může způsobovat změny chutí, nálad a pochopitelně i pohybové obtíže (zejména v pozdějším stádiu těhotenství). I přesto, že se musíme potýkat s nemalou řádkou změn, je důležité si uvědomit, že těhotenství není nemoc ani výmluva pro nadměrný příjem potravin. Příjem tuků by během těhotenství neměl překročit 30-35% denního energetického příjmu. Miminku samozřejmě dopřejeme potřebné živiny a některé i zvýšíme, nejdříve si ale povíme, jaké složky potravy je třeba naopak snížit. Nastávajícím maminkám doporučujeme snížit příjem živočišných tuků na úkor kvalitních rostlinných tuků. Dále je třeba snížit příjem cholesterolu, jednoduchých cukrů, kuchyňské soli a naprosto vyřadit alkohol a kouření. Tyto složky nejen, že škodí miminku, ale nedělají dobře ani mamince. Sůl zadržuje vodu v těle a zvyšuje krevní tlak, cholesterol a živočišné tuky působí nepříznivě na kardiovaskulární systém a mohou představovat rizikový faktor.

V těhotenství se doporučuje zvýšit příjem vitaminových a ochranných látek, jako je např. kyselina askorbová (vit. C), karoteny, vit. E a minerály jako Se, Zn, Ca, J, Cr. Stejně důležitý je zvýšený příjem vlákniny, ovoce a zeleniny, celozrnných produktů a kvalitních bílkovin.

Nezapomínejte myslet i na pitný režim, vyhýbat se tekutinám s kofeinem a podporovat příjem vody a ovocných šťáv. Denně by měly maminky vypít až 2,5l tekutiny.

Již na začátku těhotenství zvyšte příjem kyseliny listové, která podporuje zahnízdění vajíčka a redukuje riziko potratů a vrozených rozštěpových vad. Nejdůležitějšími zdroji kyseliny listrové je listová zelenina, pomerančová šťáva, mandle, pšeničné zrno a sója. Pokud trpíte těhotenskými nevolnostmi, tak doporučuji suplementovat vitamin B6, který působí pozitivně obzvláště na začátku těhotenství. Myslete na zvýšení vápníku ve formě mléčných výrobků a masa. Dostatek vápníku budete potřebovat i po porodu, až budete kojit. Jako prevenci před hyperfunkcí štítné žlázy navyšte příjem jodu. A v neposlední řadě je třeba dbát na zvýšený příjem hořčíku, který působí jako prevence opoždění plodu, potratu a tlumí nervové podráždění.

Nezapomínejte, že základem je vždy pestrá a pravidelná strava po celou dobu těhotenství. Hladovění nebo diety v něm nemají místo. Vaše miminko bude spokojené, když i Vy budete spokojená a zdravá.


Další články z rubriky Sezonní záležitost

Podzim a zima - co na talíř

Příchod podzimu je spojen nejen se změnou počasí, ale i s možnou změnou nálad. A tak, jak se mění počasí, mělo by se měnit i jídlo, které si vaříme. Během podzimu bychom se měli připravit na příchod zimy a posílit si organismus, aby byl odolnější.

Co zařadit do našeho jídelníčku a čeho se vyvarovat
Začíná se nám ochlazovat a je potřeba se pořádně zahřát. Dejte sbohem salátům a studené kuchyni. Podzim je čas polévek, teplých jídel a nápojů. Podle čínské medíny bychom syrovou zeleninu neměli vůbec konzumovat a měli bychom dát přednost zelenině restované či jinak tepelně upravené. Je tolik možností, kterými si můžete zpestřit svůj jídelníček. Na našem talíři by se měla objevit červená řepa, dýně, pastiňák, luštěniny, kapusta či kořenová zelenina.

ČERVENÁ ŘEPA
Také ještě trpíte traumatem ze školky a jejich červené řepy? Pokud ano, pak je ten pravý čas, zkusit toto trauma překonat. Věřte, že nebudete litovat. Taková zapečená červená řepa s kozím sýrem či salát z červené řepy chutná a hlavně zdravá laskomina. Červená řepa nejen podpoří imunitní systém a funkci jater, ale také může zabránit např. kornatění tepen.

DÝNĚ
Nejčastěji používaná a známá je asi dýně Hokaido. Dýně Hokaido obsahuje velké množství vitamínů, minerálních látek a vlákniny. Pokrmy z dýně nepotěší pouze Vaše smysly, ale pomohou i Vašemu zdraví. Dýně je dobrá například při problémech se zažíváním. Doporučuji dýňovou polévku nebo třeba pečenou dýni.

LUŠTĚNINY
Na Vašem talíři by se měly začít více objevovat luštěniny. Doporučuji vařit s mořskou řasou, což zvyšuje jejich stravitelnost. Luštěniny mají velký obsah bílkovin a dalších potřebných látek. Luštěniny je vhodné kombinovat s obilovinami, abychom mohli vstřebat potřebné bílkoviny.
Jídlo může být zdravé, chutné a navíc i dobře vypadat.

DUBEN - PODPORA JATER

A máme tu DUBEN, moji milí!

Jaro přichází v plné síle, na zahradách už září narcisy a tulipány, keře a stromy začínají kvést, hurá!!! Stejně jako příroda i my bychom měli být nabití životní energií a těšit se z každoročního počátku koloběhu přírody. Měli... Jenže někdy to není až tak snadné. Někdo říká, že nastává vůbec nejnáročnější období roku. V dubnu jsou totiž nejohroženějším orgánem JÁTRA, nejdůležitější orgán látkové výměny, k tomu se ve vzduchu objevují první alergeny, takže propukají alergie a astma, zhoršují se kožní problémy, může nás navštívit nevítaný host jarní únava a paradoxně i deprese.

 

Sezóna hub je v plném proudu

Sezóna hub je v plném proudu! Máte je rádi? Houbaříte?

Jsme národem houbařů a Češi se dělí většinou na ty, kteří houby milují pro jejich specifickou chuť ve všech možných úpravách, a pak na ty, kteří je prostě nejedí. A to většinou pro jejich lehce gumovou konzistenci.

Houby jsou z pohledu výživováře hlavně těžce stravitelné, neměly by je jíst děti do 3 let a staří lidé (zejména pozdě večer), potřebují být vždy dobře tepelně upravené, duste je vždy minimálně 20 minut. Pokud je chcete uchovat, usušte je nebo poduste a zamrazte. Obsahují zejména vodu a vlákninu, proto jsou velmi dietní a jejich energetická hodnota je zanedbatelná. Jenže všichni víme, že česká kuchyně jim vždy bohatě energii dodá při jejich úpravě :-)

Newsletter





Přihlášení

Facebook
Sponzorovaný odkaz: