Zbavte se stresu!

Rubrika: Zdravotní potíže
Autor: Šárka Jakešová, DiS., RNT

Dnešní rychlá doba chce po nás velmi mnoho a konečným výsledkem všeho může být stres. Je totiž vyjádřením fyzického i duševního napětí, na což náš organismus reaguje vytvářením stresového hormonu a může se nám i zvýšit tlak. Reakce na stres pak mohou být nejrůznější, počínaje bolestmi hlavy a žaludku, srdečními obtížemi, průjmy, napětím, neklidem, přes podrážděnost a poruchy spánku.

Můžeme si však přeci pomoci. Ne však kávou, alkoholem nebo kouřením, tím se naše problémy ještě zhorší. Správné je doplnit si zásoby, které náš vystresovaný organismus jistě uvítá.

Lahůdky pro naše nervy


Ostré jídlo

Chilli, cayenský pepř nebo křen obsahují capsaicin, který v těle aktivuje endorfin, přezdívaný na hormon „štěstí". S jeho aktivizací se stanete rázem vnímavou a budete mít jasnou mysl.

Koření vaší duše
Patří mezi ně česnek, muškát, kardamom, anýz, kopr a levandule. Jsou skutečnou výživou pro vaše unavené nervy. Česnek nám vylepší koncentraci, muškát (v kombinaci se solí či mlékem) rozjasní vaši náladu, kardamom čistí ducha, anýz má na nás antidepresivní účinky a nakonec kopr a levandule zklidní přetížené nervy.

Energetické nápoje
Nemám teď na mysli ty které vám dodají křídla a které jistě znáte z reklam. Banánové mléko dodává tělu triptofanové aminokyseliny, z nichž je vytvářen hormon dobré nálady - serotonin. Dále obsahuje i ovocný cukr, magnézium, vápník a B-vitaminy.

Čaj vata
Ajurvédská čajová směs zklidní nervy a brání vzdušnému elementu Vata, aby vybočil z rovnováhy, čímž by se vaše nervozita mohla stát chronickou.

Mezi další zklidňující čaje patří nálevy z meduňky či světlíku.

Antioxidanty
Patří sem vitamin C a E, betakaroten a selen, které při stresu bude vyžadovat váš organismus více než obvykle. Dopřejte mu je tedy. Jsou obsaženy v ovoci a zelenině, olivovém a klíčkovém oleji, ovesných vločkách, celozrnném chlebu, rybách a dalších plodech moře a ořechách para.

B-vitaminy
Pomohou nám zahnat únavu, smutnou náladu a váš mozek vyvedou z bran ospalosti. Vitamin B12 navíc podporuje duševní schopnosti. B-vitaminy nalezneme v mase a vnitřnostech, zelené zelenině, mléku a celozrnných potravinách.

Vápník
Napomůže k uklidnění nervového systému a podporuje i přenos nervových signálů. Obsahují ho mléčné výrobky, korýši, zelená zelenina a minerální vody.

Hořčík
Je velmi významným při vzrušení nervových buněk. Při stresu se více spotřebovávají jeho zásoby. Nachází se v obilninách, luštěninách, dýňových a slunečnicových semínkách.

Zinek
Je velmi důležitý pro procesy probíhající v nervovém systému i mozku. Navíc napomáhá k rychlejšímu uzdravení různých poranění. Je podstatným v organismu pro tvorbu serotoninu - hormonu dobré nálady. Zinek je obsažen v mase, vnitřnostech, plodech moře, ovesných vločkách, bylinkách, čočce, sýrech a klíčcích.

Lecitin
Chrání před škodlivými účinky přílišného stresu a je důležitý pro silné nervy. Je obsažen v bodlákovém oleji, mléčných výrobcích, vejcích, mořských rybách a ovesných vločkách. Lecitin si ideálně naordinujete každodenní miskou mléka s ovesnými vločkami.

 

www.vyziva-poradna.cz


Další články z rubriky Zdravotní potíže

Mýty a pravda o překyseleném organismu a detoxikacích

Věděli jste, že k překyselení organismu dojde i v případě špatného dýchání? Překyselení organismu je velmi závažná věc. Dennodenně naše tělo vystavujeme překyselení, a to díky potravinám, které přijímáme. Například maso, cukr a alkohol jsou pro tělo nebezpečné. V krajních případech dokonce mohou vyvolat různá nebezpečná a bolestivá doživotní onemocnění. Další zajímavé a životu prospěšné informace se dozvíte na připravovaném semináři.

Jaké potíže způsobuje častá práce u počítače?

Není to zase tak dlouho, kdy jsme vůbec nevěděli, co je to osobní počítač, software, Facebook a podobně. Současná civilizace nám servíruje stále dokonalejší výrobky a služby    vedoucí především k našemu vlastnímu pohodlí. Za čas ale můžeme pociťovat značné bolesti zad a bolesti hlavy či dokonce migrény.Může docházet ke zhoršení trávení, pálení žáhy, bolesti v zápěstí a v neposlední řadě k přibývání na váze. A co s tím dělat, když u počítače zkrátka pracovat musíme?

Hypertenze nebolí, ale může rovnou zabít

Vysoký krevní tlak

Vysoký krevní tlak (hypertenze) se řadí mezi tzv. civilizační choroby. Mezi onemocnění dnešní doby, protože na jeho vznik má velký vliv - kouření, stres, nízká pohybová aktivita, skladba jídelníčku. Určitou roli pro vznik této nemoci hraje samozřejmě i dědičnost.

Může vznikat i jako důsledek některých dalších chorob, jako je například cukrovka, srdeční choroby, nemoci ledvin a je tedy spíše doprovodným stavem jiným onemocnění. Avšak vysoký krevní tlak je nejčastěji důsledkem nevhodného životní stylu pro Váš organismus.

Hypertenze se obvykle nikterak neprojevuje a většina lidí na toto onemocnění přijde až při běžném lékařském vyšetření.

Běžná hodnota krevního tlaku je zhruba 120/80, pokud je Váš krevní tlak vyšší než 140/90, již trpíte hypertenzí.
 

Newsletter





Přihlášení
Sponzorovaný odkaz: