Zdraví si nelze koupit, tak nenaleťte
Rubrika: Metody hubnutíAutor: Žij-zdravě.cz, s.r.o.

Loni utratili Češi jen za doplňky stravy prodávané v lékárnách přes 5,5 miliardy korun! Další miliardy se točí v prodeji přes internet či prostřednictvím dealerů. Takřka každý týden přibývají v nabídce lékáren, specializovaných prodejen, na barech fitcenter a v e-shopech další a další novinky zaručující rychlejší spalování tuků, lepší trávení, kvalitnější sex, růst svalové hmoty, detoxikaci či odkyselení organismu, lepší pohyblivost kloubů nebo lepší paměť, veselou mysl a odolnost proti nemocem.
Největší zájem je stále právě o kloubní preparáty, probiotika, vitaminy + minerály a prostředky na zlepšení imunity. U žen pak také prostředky slibující snadné zhubnutí a u mužů tablety zaručující kvalitní sex. A skutečně velmi často nejde o nijak levné zboží! Obliba potravinových doplňků ale není jen českou specialitou. Evropané za ně celkově utrácejí přes deset bilionů eur ročně, přičemž tyto výdaje stále rostou. A to i přes to, že - jak upozorňují lékaři - by u většiny konzumentů uměle vyráběné výživové zázraky často nahradil vyvážený jídelníček a pravidelný pohyb! Mě ze své vlastní zkušenosti nezbývá, než s nimi z vlastní zkušenosti souhlasit.
VYVÁŽENÝ JÍDELNÍČEK A POHYB
Zdraví lidé často užívají mnoho zaručených doplňků stravy, úplně zbytečně. Každodenní polykání tablet by totiž mohli hravě nahradit vyváženým jídelníček a pravidelným cvičením.Vyplývá to ze studie britských vědců, publikované v odborném magazínu Britisch Medical Journal.
Ukázalo se, že se doporučeným 3 hodinám střední fyzické námahy týdně věnuje pouhá třetina lidí. Stejně tak kdyby si lidé nechali poradit od odborníků a zkusili se více zabývat tím co jí za stravu a ne za doplňky stravy, ušetřili by si v budoucnosti mnoho starostí se svým zdravím. Už teď se ale lékaři shodují, že je vyvážený jídelníček a pravidelné cvičení v drtivé většině případů zdraví prospěšné víc, než si lidé myslí. Podle současných výzkumů britské Asociace pro léčbu pacientů po mrtvici může vyvážený jídelníček s pravidelným a přiměřeným cvičením snížit riziko mozkové mrtvice o 27 %, riziko cukrovky, infarktu nebo rakoviny zdravá strava a pohyb snižují až o polovinu, předčasné smrti o 30 procent. To přeci nejsou zanedbatelná čísla!
Samozřejmě rozumím tomu, že polknout tabletu, vypít čaj nebo je mnohem jednodušší než zkusit změnit svůj životní styl, ale přesto všechno se nad tím zkuste zamyslet. V konečné fázi budete překvapeni, jak dobře se budete cítit a v neposlední řadě, jak v dlouhodobém horizontu i ušetříte :-)
Použiji-li tedy velmi oblíbený slogan, tak chcete-li tedy někomu darovat zdraví, darujte mu místo drahých doplňků a tablet s nezaručeným účinkem, konzultaci s odborníkem, který mu pomůže alespoň upravit životní styl.
Užívejte si života a prosím neutrácejte zbytečně :-)
Váš tým společnosti Žij-zdravě.cz
Další články z rubriky Metody hubnutí
Hormony a obezita – 2. ČÁST
Kdy (ne)pomáhat táhnout káru…
Nedávno jsem náhodou zaslechla konec rozhovoru nějakého redaktora s Vítem Chaloupkou.
(Wikipedie: - Mgr. Vít Chaloupka (* 1960) je bývalý český kulturista a státní trenér české reprezentace fitness, nyní dietolog, fitness konsultant a autor knih o zdravé výživě.)
Mluvilo se mimo jiné o tom, jak reagují dospělí na jeho rady. Padla otázka: „je třeba chodit na konzultace opakovaně, nebo stačí první rady?" Odpověď mne zaujala. Pan Chaloupka okamžitě zareagoval s tím, že mužům mnohdy stačí jedna návštěva, ale ženy musí chodit opakovaně. Vysvětlil to odlišným způsobem myšlení. Ženy prý nad vším moc přemýšlejí. Mají spoustu „proč" a „takhle to u nás nejde" a neustále diskutují.