Alergie na slunce a další nástrahy léta

Rubrika: Sezonní záležitost
Autor: Poradna pro zdraví a prevenci

Léto přináší nejen chvíle pěkné, ale občas také nepříjemné. Také už se vám stalo, že se vám původně krásná dovolená změnila během dne ve svědivé peklo? Na těle se objevily červené fleky nebo pupínky a pálí a svědí. Nebo jste podcenili intenzitu slunečního záření a takzvaně jste se „přižehli". Bodnutí hmyzem nebo požahání medúzou také není to pravé ořechové pro klidnou dovolenou. Pokožka je totiž první obranou linií našeho těla před škodlivým působením okolního prostředí. Proto vám chci dnes povědět něco o tom, jak se před nástrahami léta chránit. A co dělat, když už nás nějaké to poškození postihne. 

Alergie na slunce

Zarudlá pokožka nebo svědící pupínky, jako reakce na přímé slunce, mohou potrápit každého z nás. Není to totiž alergie v pravém smyslu slova, tedy přehnaná imunitní reakce těla na určitou látku. Jde o uvolněný histamin v pokožce, který vzniká kombinací vlivu UVA záření a dalších faktorů. Těmi jsou například chlor, mořská sůl, opalovací krémy, kosmetika, léky, doplňky stravy nebo některé potraviny. Tělo totiž reaguje na oxidační stres, k němuž dochází, když UV záření (složka UVA) vyvolá tvorbu volných radikálů v kožních buňkách. Kombinace přímého slunce a např. mořské soli vyvolá imunitní reakci, zánět kůže. Zpravidla se projevuje jako extrémně svědící puchýře a pupínky. Objevuje se většinou nejdříve na jemné pokožce výstřihu, ale může se objevit po celém těle.

Určitě jste si všimli, že postižená bývají pouze místa, která byla na přímém slunci. Nikdy se alergie neobjevuje tam, kde bylo oblečení. Už po několika hodinách začne kůže svědit a objeví se kopřivka. Někdy se na těle může objevit i tzv. Mallorca akné, v podobě zanícených pupínků připomínajících právě akné. Z vlastní zkušenosti doporučuji dávat u moře přednost plážím, které mají sprchu se sladkou vodou. Pokud se po koupání v moři okamžitě opláchnete a pak se teprve sluníte, uděláte pro sebe velmi mnoho. Sůl sama o sobě pokožku dráždí a v kombinaci se slunečním zářením velmi často způsobí právě alergickou reakci.
Zarudnutí a vyrážka se mohou objevit i po krátkém pobytu na slunci. Situaci zhoršují některé užívané léky, ale i hormonální antikoncepce či léky proti bolesti (ibuprofen). Pozor také na kosmetiku obsahující bergamotový, levandulový nebo citrusový olej, nebo některé druhy parfémů a běžné kosmetiky.

 


Co dělat, když se sluneční alergie objeví

Naší první reakcí většinou bývá se více namazat krémem, aby se zvýšila ochrana před sluncem. To je ale přesně pravý opak toho, co je třeba udělat. Nejdříve musíme kůži dobře omýt a důkladně tak odstranit zbytky použitých opalovacích prostředků, kosmetiky a soli. Prostě všeho, co kůži v kombinaci se sluncem podráždilo. Dále je nutné se držet ve stínu, protože podrážděná pokožka na přímé slunce rychle reaguje. V žádném případě nedoporučuji používat jakékoli přípravky s tukem nebo emulgátory.

V těžších případech je třeba navštívit lékárnu a zakoupit prostředek s hydrokortizonem . Ten pak aplikujte v tenké vrstvě jednou denně - večer, na postižené místo. Případně si vezměte antihistaminika, která zmírní svědění a zarudnutí pokožky.

Pokud trpíte sluneční alergií opakovaně, lékaři doporučují užívat antihistaminika již tři dny před odjezdem a pak po celou dobu dovolené.

Lehčí spáleniny od slunce

Občas se stane, že se i přes použití ochranných prostředků (SPF minimálně 15) na sluníčku spálíte. Máte zarudlou kůži, která svědí, nebo cítíte napětí a teplo.
Opět je na prvním místě se co nejdříve osprchovat. Použijte vodu vlažnou, ne příliš studenou a postižená místa ošetřete čistým gelem z aloe vera. Má okamžitý chladivý účinek a následně účinkuje hojivě. Nemáte -li gel aloe vera, můžete použít čajové obklady. Do vlažného silného černého čaje namočte ručník a přiložte na postižená místa. Také je možno použít vlažnou vodu s několika kapkami levandulového oleje.

Rozsáhlé spáleniny nebo spáleniny s puchýři nezkoušejte zmírnit sami, ale vyhledejte lékařskou pomoc. Zanedbání se může projevovat ještě několik let potom. Prakticky pokaždé, když se dostanete na přímé slunce. Takže to nepodceňujte!

Jak v případě spálení, tak i alergické reakce na slunce vám pomůže i správná výživa. Proto do stravy nezapomeňte zařadit hodně oranžové zeleniny, nebo betakarotén.


První pomoc při bodnutí hmyzem nebo požahání medúzou.

Bodnutí vosou
Pokud vás bodne vosa nebo na ni šlápnete, co nejdříve potřete místo vpichu octem, citronovou šťávou, prostě něčím kyselým.

Bodnutí včelou
Pokud vás bodne včela, stává se, že žihadlo zůstane v kůži. Nikdy nepoužívejte k jeho vytažení pinzetu, při stisknutí žihadla může do kůže proniknout větší množství jedu. Zkuste odstranit žihadlo pomocí nehtu, nebo něčím s hladkým a plochým okrajem, např. kreditní kartou. Po odstranění žihadla ošetřete vpich jedlou sodou, je zásaditá, zatímco včelí jed obsahuje kyseliny.

Požahání medúzou
U moře je možné i požahání medúzou. Případné zbytky chapadel nejdříve odstraňte proudem vody, nebo rukama v ochranných rukavicích. Potom ošetřete místo něčím kyselým, octem, citronovou šťávou, abyste zmírnili bolest. Pokud není po ruce nic jiného, stejný účinek má moč.

Vím, může to znít nechutně, ale moč je tělní tekutina a používá se v nouzi i v jiných případech. Před léty mne medúza požahala a mohu vám říci, že na tu zkušenost nezapomenu. Brala jsem antihistaminika a prospala dva dny. Opravdu to nebylo nic příjemného.

Tak to nepodceňujte, udělejte co se můžete a pak vyhledejte lékařskou pomoc.


Další články z rubriky Sezonní záležitost

Začněte nový rok s pořádným detoxem střeva!

Tak je tu nový rok 2014 a je na čase pořádný detox!Ptáte se, co vám k tomu dokonale pomůže a odvede balast (škodlivé látky, těžké kovy, chemii atd.) z vašeho střeva i těla? Chraňte se preventivně s dezintegrovanou řasou chlorellou! Na trhu je spoustu produktů různé kvality a značek. Výzkumy ukázaly, že rozbitá fibrózní celulóza (obal buňky) odvádí balast z těla (těžké kovy) a bojuje proti nádorům!

Červen podpora temého střeva

A máme tu ČERVEN, moji milí!

Červen, začínající léto, stálejší teplé počasí, dostatek slunce, zrající ovoce, dozrávající zelenina na každém záhonu, na obzoru blížící se prázdniny a dovolené, co víc si přát???? Možná, abychom byli v pohodě jak fyzicky, tak psychicky a mohli v klidu vychutnávat radosti tohoto měsíce.

Nejohroženějším orgánem tohoto měsíce je TENKÉ STŘEVO, párový orgán SRDCE, kterým jsme se zaobírali uplynulém měsíci.

Hubnutí v zimním období

V období zimy je pro mnoho lidí běžné, že naberou kila tuku, které se pak během roku snaží shodit. Je to tím, že se v zimě zpomaluje metabolismus? Lisa Cohn, majitelka Park Evenue Nutrition v New Yorku říká: „tělo je přizpůsobivý tvor a upraví si rychlost metabolismu v závislosti na jeho vytížení . Když je tělo vystaveno nízkým okolním teplotám, musí organismus vydávat větší množství energie, aby vás udržel v teple, což znamená, že rychlost metabolismu může stoupat".

Newsletter





Přihlášení

Facebook
Sponzorovaný odkaz: