Co jíst pro krásnou pleť?

Rubrika: Zdravotní potíže
Autor: Mgr. Zuzana Douchová

Co jíst pro krásnou pleť?
Někdo má problémy s mastnou pletí, akné, někdo zase s příliš suchou, citlivou pokožkou a ekzémy. Tyto nepříjemné kožní symptomy mohou být výsledkem toho, co jíme a právě i signálem toho, co nám chybí a co bychom měly do svého jídelníčku více zařadit.
 
Řešte příčinu problému
Problémy s pletí jsou individuální, proto neexistuje jeden zaručený lék pro dokonalou pleť. Existují však příčiny potíží, které je nutné najít. Může jít o hormonální nerovnováhu, stres, špatnou životosprávu i nekvalitní make-up.Pleťová kosmetika řeší pouze příznaky problémů, nikoli příčiny. Krémy nám mohou pomoci krátkodobě, ale bez změny našich vnějších a vnitřních problémů se opět kožní potíže objeví. Každá žena má také tendence k určitému typu pleti a je nutné je respektovat, používat krémy na konkrétní typ pleti a jíst potraviny, které pokožce dělají dobře.
 
Vitamíny a minerály pro zdravou pleť
Dalším všeobecným tipem na zdravou a krásnou zářící pleť je pravidelný příjem vitamínů a minerálů, které vyživují, léčí a pečují o pleť zevnitř. Především vitamín A (meruňky, broskve, mrkev, játra, máslo, mléko, žloutek, rybí tuk, brokolice), vitamíny B (droždí, ovesné vločky, rýže, vejce, luštěniny), esenciální mastné kyseliny (tučné ryby, panenské oleje, ořechy a semena), vitamín C (ovoce a zelenina), zinek (ořechy, semínka, listová zelenina, maso, obiloviny)a selen (ořechy, maso, ryby, ovesné vločky).  
 
Pijte vodu
Všeobecně bez ohledu na typy pleti je důležité pít denně 2-3 litry tekutin, nejlépe neperlivé vody. Dehydrované pleti nepomůže sebelepší hydratační krém, když nedoplníte tekutiny zevnitř! Pro milovnice kávy a kofeinových nápojů platí pitný režim dvojnásob, protože kofein dehydratuje. Pokožkou se vylučují nečistoty a toxiny z těla ven. Když pijeme málo a naše pleť je dehydrovaná, dochází k ucpávání póru, zánětům a kožním potížím. V první řadě bychom tedy měly hodně pít, abychom podpořili každodenní čistící proces pokožky a zabránily usazování nečistot.
 
Suchá pleť potřebuje tuky!
Pokud vás trápí příliš suchá pleť s přecitlivělostí na chladné a větrné počasí, dopřejte si více výživných potravin zahrnující zdravé tuky – ořechy, rostlinné panenské oleje, avokádo a tučné ryby. I zelenina a polévky obsahují mnoho tekutin, které vaše pleť právě potřebuje. Raději se vyhněte kofeinu a nikotinu, které vaší pokožku výrazně vysušují.
 
Citlivá pleť potřebuje ochladit
Máte-li potíže s citlivou pletí se sklonem k mateřským znaménkům, ekzémům, přecitlivělostí na slunce a teplo, dopřejte si co nejvíce ochlazujících potravin. Vhodné jsou ovoce, zelenina, mléčné produkty, zmrzliny (nejlépe tvarohové). Vyhněte se příliš pálivým a horkým pokrmů a nepřehánějte to se solí.
 
Mastná pleť potřebuje čistotu
Dalším problematickým typem je mastná pokožka se sklonem k akné a přecitlivělostí na vlhké a studené prostředí. Tato pokožka má největší tendenci k zadržování nečistot. Čistěte svou pleť důkladně i vnitřně – jezte zdravá, lehká a nízkotučná jídla. Omezte zcela mastné, sladké a smažené pokrmy a příliš tučné sýry. Zkuste pravidelně cvičit každý den, podpoříte tak cirkulaci apřirozenou detoxikaci organismu.  
 
Máte potíže s pletí? Přála byste si upravit jídelníček tak, aby se Vám pleť výrazně zlepšila? Nechte si sestavit svůj výživový plán pro kránou pleť! Více na www.zuzanadouchova.cz
 
autor článka: Mgr. Zuzana Douchová - poradce v oblasti výživy, psychologie a sportu

Další články z rubriky Zdravotní potíže

Jaké potíže způsobuje častá práce u počítače?

Není to zase tak dlouho, kdy jsme vůbec nevěděli, co je to osobní počítač, software, Facebook a podobně. Současná civilizace nám servíruje stále dokonalejší výrobky a služby    vedoucí především k našemu vlastnímu pohodlí. Za čas ale můžeme pociťovat značné bolesti zad a bolesti hlavy či dokonce migrény.Může docházet ke zhoršení trávení, pálení žáhy, bolesti v zápěstí a v neposlední řadě k přibývání na váze. A co s tím dělat, když u počítače zkrátka pracovat musíme?

Snížená funkce štítné žlázy neznamená nadváhu

Nesmiřujte se s nadbytečnými kily, které onemocnění štítné žlázy doprovází! I při snížené funkci štítné žlázy je hubnutí stále možné, jen stačí vědět jak na to.

Hubnutí začíná v hlavě

Ať už o tom víte, nebo ne, vaše hubnutí začíná ve vaší hlavě. A nemyslím teď vaše ústa a to, kolik toho dokáží sníst. To, co vaše hubnutí startuje, je vaše rozhodnutí a vaše odhodlání vydržet. Pokud totiž vaše hlava není připravená na vaše hubené JÁ, hubnutí se nedaří, nebo ho nejste schopni trvale udržet.

Newsletter





Přihlášení

Facebook
Sponzorovaný odkaz: