Deset pravidel pro zdravou výživu a vývoj dětí
Rubrika: Zdravé stravováníAbychom jako rodiče udělali maximum pro správný růst a vývoj, měli bychom myslet na kvalitní výživu našich dětí. Dopřejme jim stravu rozmanitou a pestrou a zároveň bohatou na ovoce a zeleninu, mléčné výrobky. Úměrně věku můžete zařazovat také celozrnné potraviny, ryby, maso, luštěniny. Jíst by děti měly pravidelně 5 -6x denně v menších porcích. Když přeskočíme období kojení, batolecího věku a zařazování příkrmů, můžeme doporučit obecných Deset pravidel pro zdravou výživu a vývoj dětí. V předškolním věku, začínáme tvořit návyky zdravého způsobu života a jdeme tedy jako dospělí vzorem pro děti. U dětí, které jsou na prvním stupni ZŠ, se aktivně zajímáme o to, co děti jedí mimo domov – dohlížíme na pravidelnost jídla, svačin, kvalitu potravin a věnujeme také pozornost dostatečnému pitnému režimu.
Deset pravidel pro zdravou výživu a vývoj dětí
- pestrá strava (jíme střídmě z bohatého = barevného stolu)
- děti nenechat přejídat ani hladovět (velikost porce přizpůsobit věku a pohybové aktivitě dítěte - zdravé dítě si množství jídla dávkuje samo – někdy sní více a někdy méně, je to normální)
- omezovat cukr a sladkosti (sacharidy preferovat ve formě cerealií, ovoce a zeleniny)
- kvalitní zdroje bílkovin (drůbeží a rybí maso, luštěniny, obiloviny, polotučné mléčné výrobky)
- co nejpřirozenější potraviny (bez zbytečné chemie – barviv, emulgátorů, konzervantů)
- kvalitní rostlinné oleje, semínka, ořechy (omezovat tuky živočišné)
- hlídat sůl v potravinách (omezovat množství, nedosolovat)
- pitný režim (doporučení dle věku 1,5-2,5 l/den, vliv má i voda obsažená v potravinách)
- příkladem vézt dítě ke zdravému způsobu života a správným návykům
- sledovat vývoj dítěte společně s pediatrem při pravidelných prohlídkách (hladina cholesterolu, tuků v krvi, krevní tlak, nadváha či podváhu)
Autor: Lucie Houfková, DiS
Projekt Zdraví do škol od A do Z
Další články z rubriky Zdravé stravování
6 kroků k vytvoření vlastního jídelníčku na hubnutí
Proč a jak jíst, pít a cvičit? 28.3.2013
A jaké tekutiny jsou pro nás nejlepší? Jistě se shodneme, že by bylo dobré vyvarovat se sycených- tedy perlivých nápojů, stejně jako těch slazených. A to ať již cukrem či umělými sladidly. V zimních měsících bychom se měly soustředit na popíjení teplých čajů, v teplejších částech roku...