Fóbie ze sacharidů...

Rubrika: Zdravé stravování
Autor: Mgr. Alexandra Tilpová

Fóbie ze sacharidů...

Moderní doba si žádá moderních věcí. Jednou z nich je již nějakou dobu - bohužel i u některých společností, zabývající se výživou, vyřazení sacharidů z Vaší stravy. Proč? Rozmohla se doslova fobie ze sacharidů a nejednou slýchám od svých klientů, zda těch sacharidů nebude v jejich jídelníčkub moc? A neztloustnou z toho, že si i na odpolední svačinu dají celozrnné pečivo? Moderní žena snídá jogurt, obědvá salát  večeří většinou také jogurt. Když si k tomu vezmete, že je minimálně 8 hodin v práci, nakupuje pro zbytek rodiny, vaří, stará se o děti, chodí do posilovny...no, docela by mě zajímalo, na jaký úsporný režim její tělo pracuje. Sacharidy - složené, komplexní - jsou potřeba a bez nich to nikdy nepůjde. Podívejte se, jak Vaše tělo funguje...

Trocha teorie, bez které to bohužel nejde - sacharidy, které přijmeme v potravě se začínají trávit již v ústech, další rozkladné děje probíhají především ve střevě - trávení a resorpce je z největší části v tenkém střevě - odtud se pak sacharidy - již ve formě glukózy dostávají do krve.

Pokud tělu nedodáte určitou dávku sacharidů, bude strádat, nikdy se Vám bez sacharidů nepodaří nastartovat správně Váš metabolismus a nedojde k žádanému spalování přebytečných tuků. Spousta z Vás má dostatek svalové hmoty, ale metabolismus jim nepracuje tak, jak by měl. Je přeci škoda toho nevyužít, nemyslíte?

Díky tomu, že ze stravy vyřadíte saharidy, dojde k rychlému úbytku na Váze během několik amálo dnů. Tento úbytek je způsoben ale pouze úbytkem vody z těla - žádný tuk, bohužel. To by bylo opravdu příliš snadné. Po vrácení sacharidů zpět do vašeho jídelníčku je logicky spojen s opětovným nárustem Vaší váhy...a Vy se ocitaté v tom začarovaném kruhu, kdy se mnoho z nás nespoutaně pouští do sladkého, pak veškeré sacharidy ze stravy vyhazuje - žádné pečivo, žádná rýže, brambory, těstoviny - kdepak! A jste jenou nahoře a jednou dole stejně tak, jako Vaše váha. co se děje uvnitř Vašeho těla, byste asi nechtěli vědět. Metabolismus se opět zpomaluje, zátěž pro tělo je obrovská, krevní cukr lítá sem a tam, jste unavení, sport Vás nebaví, svět je nespravedlivý, protože Vy nic nejíte a ta holka vedle "žere jako protržená" a je jako tyčka....

A všechno je to způsobeno pouze tím, že Vaše tělo nedostane to, co má. Pořád mu něco odepíráte, trápíte ho, dostáváte se do stresu...Asi je Vám jasné, že tohle všechno není dobře. Vždyť jenom mozek, aby fungoval tak, jak má potřebuje denně kolem 50g glukózy...

Samozřejmě je třeba, abyste věděli, jaká dávka sacharidů je pro Vás ta správná. Záleží to na pohlaví, fyzické aktivitě, složení Vašeho těla - množstvím svalové hmoty, věku....

Nejen s tímto Vám odborně rádi poradíme....Netrapte sebe ani své tělo! Jezte s rozumem, vyváženě a zdravě! 


Další články z rubriky Zdravé stravování

Jídelníček podle krevních skupin

Každému z nás byla dána do vínku jedna ze čtyř krevních skupin, ta je určena geneticky a zdědili jsme ji po rodičích. Jižjídelníček podle krevních skupin, dieta podle krevních dkupin od pradávna je známé, že každá krevní skupina je jiná a její nositelé jsou náchylnější ke konkrétním typům nemocí a zároveň mají rozdílné dispozice k trávení konkrétních druhů potravin. Rozeznáváme krevní skupiny 0, A, B a AB.

Proč jíst mořské řasy

Nedávno jsem doma vyráběla sushi. Základem sushi jsou kromě speciální rýže, syrové zeleniny, ovoce a ryb a neopomenutelného wasabi, sójovky a nakládaného zázvoru také MOŘSKÉ ŘASY.

Mořské řasy jsou obecně velmi prospěšné našemu zdraví a patří mezi tzv. superfoods. Dodají nám spoustu minerálů a vitamínů ve velmi koncentrovaném množství. Z vitamínů obsahují především C, A a skupiny B, např. veledůležitý B12, kterou postrádají hlavně vegetariáni či vegani, a jehož nedostatek se projevuje chudokrevností, hubnutím, zhoršováním duševní výkonností, paměti, svalové koordinace, třasem či mravenčením v končetinách. Řasy jsou zdrojem důležitých minerálů a obecně jich mají mnohonásobně větší množství než běžná zelenina.

Rychlý úvod do dětské výživy

Zdravý životní styl - všeobecně známé a velmi diskutované téma. Je to jen další moderní trend, způsob jak podpořit potravinářské řetězce a farmaceutické společnosti? Jak moc záleží na tom, zda jsou potraviny organické či ne a co to vlastně znamená? Kterým nemocem se dá předejít zdravou stravou a jak naše tělo funguje, když stravu zpracovává? Jak určité potraviny ovlivňují schopnost se soustředit, učit se a udržet si energii?

To vše patří do jakési základní abecedy o výživě, kterou by každý rodič měl znát. Jestliže je zdravý živ. styl důležitý pro dospělé, pak je zcela zásadní pro děti jak předškolního, tak školního věku.

Newsletter





Přihlášení

Facebook
Sponzorovaný odkaz: