Hubnutí v zimním období

Rubrika: Sezonní záležitost
Autor: Ing. Martin Škába

Hubnutí v zimním období


V období zimy je pro mnoho lidí běžné, že naberou kila tuku, které se pak během roku snaží shodit. Je to tím, že se v zimě zpomaluje metabolismus? Lisa Cohn, majitelka Park Evenue Nutrition v New Yorku říká: „tělo je přizpůsobivý tvor a upraví si rychlost metabolismu v závislosti na jeho vytížení . Když je tělo vystaveno nízkým okolním teplotám, musí organismus vydávat větší množství energie, aby vás udržel v teple, což znamená, že rychlost metabolismu může stoupat".


Metabolismus a zima


A proč lidé v zimě tloustnou, když se jim metabolismus zrychluje?
Ono to není zase tak jednoduché. Pokud se člověk pohybuje venku během nízkých teplot, metabolismus se zrychluje. Ale pokud k tomu přidáme ještě další faktory jako krátké dny a dlouhé noci, málo slunečního svitu, většina lidí nemá chuť se moc hýbat a naopak utápí podzimní a zimní špatné nálady konzumací velkého množství jídla, tělo se tolik nepotí, takže lidé méně pijí a organismus je dehydratován. Vyjde nám něco jiného.


Těžší jídla + méně pohybu + méně hydratace = pomalejší metabolismus a zvyšování tukové vrstvy

Lisa Cohn dodává: „nabírání tukové tkáně v období zimy má jednoduchou logiku. Snížený výkon se zvýšenou chutí k jídlu způsobuje v zimě zvýšení tělesné hmotnosti".


Zima je spojená s období vánočních svátků, kde lidé nejčastěji konzumují mnoho sladkého, tučného, slaného, mnoho masa, návštěvy restaurací, hodování pozdě do noci a mnoho alkoholu. To vše raketově nastartuje narůstání hmotnosti.


Jak zastavit nabírání v zimě a podpořit spalování tuků


V prvé řadě se musíme zaměřit na plánování pohybu, ze kterého budeme mít radost. Je vhodné se zaměřovat na OUTDOOR aktivity (chůze ve sněhu, lyžování jak sjezdové tak lépe běžky, delší túry). I 30 min procházka po obědě a večeři dělá divy. Podpoříte trávení, detoxikaci těla a spálíte více energie. K tomu přidáte informace od našich prababiček nebo z řady čínské medicíny a to se pak budou se dít divy.


Konzumace zahřívajících potravin podpoří metabolismus


Zjistíte, že vědění našich dávných předků má také souvislosti se znalostmi východních kultur. Zaměříme se na tzv. termický účinek potravin. Každá potravina, kterou sníme, v našem těle během trávení vytváří chlad, je neutrální nebo plodí teplo. A nyní v zimě je velmi důležité se zaměřovat na konzumaci stravy se zahřívajícími účinky. Tím, že nás potraviny vnitřně zahřejí, podpoří se i zvýšení činnosti metabolismu a budete lépe spalovat tuky. Příroda pro nás připravila zeleninu jako zelí, tykve, dýně, růžičková kapusta, cibule, česnek, pórek, celer apod.


Vhodně zvolené potraviny a správná úprava = spalování tuků i v zimě


Potraviny upravujte vždy tepelně. Nedoporučuji jíst čerstvé ovoce ani zeleninu. Velmi ochlazují tělo, zpomalují metabolismus a v neposlední řadě oslabují imunitní systém. Nyní v zimě jsou nejlépe husté zeleninové vývary nebo tepelně upravená zelenina přidávaná ke každému jídlu. Skvělý pomocník je i řady koření. V zimním období používejte k přípravě pokrmů kari, sušený česnek, bazalku, sušený zázvor, pepř, papriku. V zimě se nebojte ani masa. Je možné v hojné míře využívat ryb případně drůbežího masa v bio nebo domácí kvalitě.


Potraviny podporující metabolismus v období zimy


Nyní si ukážeme přehled potravin vhodných ke konzumaci během zimy. Také zde platí pravidlo jíst tepelně upravenou zeleninu ke každému jídlu, jíst dostatek bílkovin, nejíst sladké, jíst dostatek vlákniny (např. lněné semínko), jíst pravidelně během dne a dostatečně pít. „Existuje koření, které urychluje trávení a tím má vliv i na zvyšování metabolismu. Je to hlavně česnek, skořice, paprika a zázvor", říká Arielle Fierman, trenérka a výživový specialista.


Obiloviny: divoká rýže, kroupy, oves, pohanka
Luštěniny: sója
Zelenina a ovoce: lilek, zelí, cibule, česnek, pórek, mrkev, třešně, hrozny, meruňky, jahody
Mléčné výrobky: kozí sýr, kozí mléko
Ořechy: vlašské
Ostatní: mořské řasy, mořská sůl, minerální vody , kakao, kokosové mléko
Maso: kuře, jehněčí, kozí maso, bažant
Ryby: losos, slávka, humr, úhoř, tuňák, pstruh, sardinky
Koření: kozí maso, čili, fenykl, muškátový oříšek, hřebíček, pepř, skořice, rozmarýn, zázvor


S pokorou doufám, že vám tyto rady pomohou s redukcí tukových vrstev i v zimě. O to pak budete mít na jaře méně práce nebo budete moci dosáhnout ještě lepší a zdravější postavy v roce 2014.

 

Ing. Martin Škába, Výživový specialista a kouč zdravého životního stylu, www.skaba.cz 


Další články z rubriky Sezonní záležitost

Listopad - podpora plic

A máme tu LISTOPAD, moji milí!

Po několika slunečných a teplejších dnech, přichází nezadržitelně podzim s chladným vzduchem, deštěm, ranními mlhami, nejen v Praze s pokličkou inverze nad hlavou, kdy bude naše imunita silně otestována.

V měsíci listopadu jsou nejzatíženějším orgánem PLÍCE. Ve zkratce opakování z biologie základní školy: Plíce jsou párovým orgánem zaplňujícím převážnou část hrudní dutiny. Dýchání je automatická činnost, kterou považujeme za samozřejmost. Vdechem se k buňkám do plic dostává kyslík, ten potřebují buňky k přeměně živin na energii, a který se krví roznáší po celém těle. Výdechem se z těla dostává oxid uhličitý, jež buňky vyprodukují, ten musíme z těla vyloučit ven. Tím je daná úzká souvislost mezi dýchací a oběhovou soustavou. Dýcháním proudí do plic asi 20 000 litrů vzduchu denně.

DUBEN - PODPORA JATER

A máme tu DUBEN, moji milí!

Jaro přichází v plné síle, na zahradách už září narcisy a tulipány, keře a stromy začínají kvést, hurá!!! Stejně jako příroda i my bychom měli být nabití životní energií a těšit se z každoročního počátku koloběhu přírody. Měli... Jenže někdy to není až tak snadné. Někdo říká, že nastává vůbec nejnáročnější období roku. V dubnu jsou totiž nejohroženějším orgánem JÁTRA, nejdůležitější orgán látkové výměny, k tomu se ve vzduchu objevují první alergeny, takže propukají alergie a astma, zhoršují se kožní problémy, může nás navštívit nevítaný host jarní únava a paradoxně i deprese.

 

Detoxifikační kůra, DEN 2

Zvládli jste první den, máte tedy za sebou to "nejhorší" :-)
Dnes si můžete pochutnat na studeném salátu z bulguru na marocký způsob a k večeři se zahřát zelňačkou.
Ke snídani jsem opět zvolila kaši z ovesných vloček, která obsahuje spoustu vlákniny a vitamínů skupiny B. Pokud chcete změnu, dejte si třeba pečivo s rybí pomazánkou (sardinky, kremžská hořčice, kyselá okurka, bílý jogurt). Jinak pozor na tradiční přílohy k pečivu, které si pro tentokrát musíte odpustit.
Ke svačině zbyl mrkvový salát ze včerejšího dne. Jinak lze také zvolit jakékoli ovoce či zeleninu a bílý jogurt či kysané podmáslí.
TIP Tentokrát není třeba se dívat na celkový energetický obsah. Tělo si samo řekne o množství jídla a tím, že vyloučíte všechny „nezdravé" potraviny, nemusíte se bát, že přiberete.
Celý článek včetně fotografií a receptů najdete na Facebooku (www.facebook.com/fitandfuncz)

Newsletter





Přihlášení

Facebook
Sponzorovaný odkaz: