Jak vybrat správné hole pro Nordic Walking?

Rubrika: Sportem ke zdraví
Autor: FaktorPlus - centrum pro výživu, zdraví a sport

Jak vybrat správné hole pro Nordic Walking?
Na trhu existuje celá řada „sportovních" holí...

Jak ale vybrat hole vhodné právě pro Nordic Walking?

Při koupi Nordic Walking holí je důležité nezaměnit hole pro Nordic Walking s holemi pro Trekking (turistiku). Speciální Nordic Walking hole jsou vyrobeny z odolného a lehkého materiálu (lehké slitiny, karbon), který absorbuje nárazy hole na zem. Jsou opatřeny ergonomicky přizpůsobenou a adaptabilní rukojetí s poutkem (dobrý výrobce holí by už měl rozlišovat poutka dle velikosti - XS, S, M, L, XL) a specificky konstruovaným hrotem, který je při chůzi na betonovém, asfaltovém, kamenném nebo jiném tvrdém povrchu kryt pryžovou násadou - „botičkou".

Hole pro Nordic Walking se velmi podobají holím určeným k běhu na lyžích, jejich délka je ale kratší. Jsou buď teleskopické (skladatelné) nebo mají konstantní délku 100-145 cm. Hole pro Trekking jsou většinou teleskopické. Jejich rukojeť je robustní s obyčejným, provlékacím poutkem, hůl celkově je těžší a tubus hole silnější. Trekkingové hole nám slouží při turistice v horském prostředí. Šetří naše klouby, šlachy, vazy - tzn. celkově odlehčují dolní končetiny při chůzi horským terénem při stoupání i sestupu. S holemi pro Trekking ale nezvládneme správnou techniku Nordic Walking, neboť s těmito holemi nejsme schopni vykonat správný pohyb - podobný jako při střídavém běhu na lyžích.

Jaká je správná délka holí?
Výpočet správné délky holí pro Nordic Walking vychází z jednoduché rovnice, ve které se tělesná výška násobí konstantou 0,68. Jak již bylo řečeno - Nordic Walking hole jsou buď teleskopické nebo mají konstantní délku 100-145 cm. Protože se délka holí zvyšuje vždy o 5 cm, vypočtená délka se zaokrouhluje s přesností 5 cm. Pro méně zdatné jedince nebo ty, kteří s Nordic Walking začínají, jsou vhodnější variantou hole kratší. (Např. měříte-li 173 cm, je optimální délka Vašich holí 117,6 cm. U jednodílných holí volte tedy kratší variantu - tzn. 115 cm). Dalším vodítkem pro určení správné délky holí je úhel loketního kloubu, který by měl být při opřené nebo zapíchnuté svislé holi a při sevřené rukojeti asi 90 stupňů. Při správném výběru holí hraje roli vedle tělesné výšky i zdatnost, kloubní pohyblivost, proporce končetin a terén.

Rodinám, které nechtějí za Nordic Walking hole "vyhazovat peníze" a tato pohybová aktivita je pro ně jen výjimečnou záležitostí, poslouží hole teleskopické, kdy si každý člen domácnosti nastaví délku holí dle potřeby. Jejich výhodou je tedy různá nastavitelnost výšky holí a určitá skladnost. Jejich nevýhodou je ale to, že se utahovací patent u většiny levnějších značek při silovém zapojení horních končetin a následném odpichu povoluje a hůl se pomalu zasouvá, aniž bychom si toho všimli. V takovém případě nemá Nordic Walking zdraví prospěšný efekt ale naopak, neboť jedinec má každou hůl jinak dlouhou, nevědomky se naklání a tedy jednostranně zatěžuje svoje tělo. Abychom předešli negativnímu zasouvání holí, je třeba volit kvalitního výrobce. Pro osoby, kteří se této zdraví prospěšné pohybové aktivitě chtějí věnovat pravidelně, jsou vhodnější variantou hole jednodílné. U jednodílných holí nehrozí jejich zasouvání během chůze a každý si už při koupi vybere hůl vhodnou jeho potřebám s poutkami dle velikosti dlaní (pohodlnější variantou je rukavičkové poutko s odepínacím systémem „Click Lock", kdy nemusíme poutko vždy odlepovat, chceme-li na chvíli hole odložit, ale stačí poutko z hole "vycvaknout" s tím, že nám zůstane na ruce a potom ho opět jednoduše "nacvakneme").

Dodatek: Hole je možno využít na začátku a na konci tréninku i pro protažení exponovaných svalových skupin.

--
Autor: Mgr. Jana Stejskalová (instruktor NW s mezinárodní akreditací)

AKCE a KURZY Nordic Walking: www.faktorplus.cz 


Další články z rubriky Sportem ke zdraví

Přestaňte v posilovně dělat blbosti

Zkuste někdy přijít do komerční posilovny a srovnat lidi cvičící s činkou s lidmi cvičících na strojích. Všimnete si jedné věci - kterou byste nejspíš nejraději neviděli - ti pod činkou vypadají lépe, než ty ostatní.

Nelze přehlížet fakt, že i na izolovaných cvicích lze nabrat slušné množství svalů. Progres na strojích chce však velké množství zkušeností svaly správně procítit. Každý průměrný cvičenec pod činkou vyroste daleko lépe, než na izolovaných cvicích.

Slyšeli jste někdy o HSS - Hlubokém Stabilizačním Systému? To je systém svalů, který izolovaně nikdy neprocvičíte. Jsou to svaly umístěné pod povrchovými (viditelnými) svaly, které nám pomáhají být stabilní, silnější, které drží naší postavu a, i když nejsou vidět, dokaží nám zajistit powerfull vzhled. A to chcete.

Sportem jako prostředek k osobnímu rozvoji

V poslední době mi v hlavě utkvělo jedno důležité téma, se kterým se chci s vámi nyní podělit. Jedná se o využití sportu při rozvoji svých psychických schopností. Sport je skvělým pomocníkem při hubnutí a prakticky nezbytný pro formování postavy, zlepšuje naše fyzické zdraví a představuje mnoho dalších důvodů.

Co dělat, aby svaly rostly

Je mnoho povolaných, ale málo vyvolených!

Pravděpodobně nebude těžké najít sportovce, kteří se potýkají s problémem starým jako lidstvo samo. Je jím snaha o získání větších, silných svalů a to nejlépe s minimálním množstvím tuku. Pevné a pružné tělo s „mohutnými" svaly však již dávno není žádoucí jen u výkonnostních a vrcholových sportovců, kteří usilují o dosažení co nejlepších výsledků. Moderní trendy současnosti motivují i běžnou populaci sportující jen příležitostně nebo také pravidelně (pouze ale na rekreační úrovni) k jedinému cíli - dosáhnout určité míry kondičních schopností a mít hezkou postavu s přiměřeně rozvinutým svalstvem.

Newsletter





Přihlášení

Facebook
Sponzorovaný odkaz: