Jarní pročištění (detoxikace) organismu

Rubrika: Sezonní záležitost
Autor: Výživové centrum Mgr. Mariany Halmanové

Jarní pročištění (detoxikace) organismu
Základem jarního pročištění je regenerace jater, ledvin a střev. Jedná se o komplexní detoxikaci zažívacího ústrojí. Tyto orgány jsou základními pilíři látkové výměny, fungují jako filtr, čistí krev a vylučují nežádoucí látky z těla. Pravidelnou "údržbou" těchto orgánů přispějeme k posílení imunitního systému, pročistíme a zregenerujeme tělo, vyloučíme nebezpečné toxiny, hnilobné látky a naše tělo bude moci i nadále dobře fungovat.
Délka jarní očisty záleží na každém z nás, ideální je vydržet jeden měsíc. Pokud by Vám během detoxikace nebylo dobře, tak kůru přerušte.
Základem je vždy úprava jídelníčku. Při jarní očistné kůře je třeba omezit příjem bílkovin. Maso celkově zatěžuje trávicí trakt a ledviny. Při jaterní očistě bychom měli omezit i příjem mléčných výrobků, nebo vybírat jen nízkotučné výrobky. Během týdne si vyberte tři dny, kdy nebudete jíst maso vůbec. Bílkoviny živočišného původu můžete během kůry nahradit bílkovinami z luštěnin (např. čočka, hrách, fazole), sójou nebo tofu. Během kůry nekonzumujte alkohol, omezte sůl na minimum, snižte spotřebu cukru a bílé mouky, kvůli překyselení.
Naopak zvyšte příjem zeleniny, ovoce, luštěnin a vlákniny. Při střevních potížích pomáhá lněné semínko. Kávovou lžičku lněného semínka rozdrtíte (nebo rozkoušete), prášek spolknete a zapijete. V těle se tak utvoří sliz, který pomáhá ve střevu i v ledvinách. Velmi blahodárný účinek na všechny orgány mají kvašené potraviny, v našem prostředí ideálně kyselé zelí nebo kvašené okurky. Zvláště pro játra jsou kvašené potraviny hotovým lékem.
Jednou za čtrnáct dní držte půst, který působí na organismus jako očistná oáza. Během půstu pijte jen vodu, nebo čaj z heřmánku či ostružiníku.
Velkým pomocníkem při detoxikaci nám jsou samozřejmě i bylinky. Pampeliška (smetanka lékařská) pomáhá při sekreci žluči v játrech, zároveň působí močopudně a pomáhá při pročištění ledvin. Podobný vliv na ledviny má i kopřiva dvoudomá, která čistí krev a proplachuje ledviny. Protizánětlivě působí šalvěj a česnek medvědí, které můžeme přidávat i jako koření při vaření. Na játra má velmi účinný vliv ostropestřec mariánský. Ostropestřec rozdrtíte, čtyři minuty povaříte a budete užívat po dobu očišťovací kůry jeden hrnek denně. Bylinné čaje připravujeme vždy čerstvé.
Při pročištění nezapomínejme na pohyb, který je nesmírně důležitý pro pravidelné peristaltické pohyby a správnou průchodnost trávicího traktu. Nedostatkem pohybu se organismus zpomalí a škodlivé látky tak zůstávají v těle déle. Zároveň můžete trpět zácpami a pocitem těžkosti. Pravidelný pohyb by měl být nedílnou součástí našeho života.

Další články z rubriky Sezonní záležitost

Prosinec - podpora tlustého střeva

Na dveře klepe prosinec, moji milí, poslední měsíc roku. Ani se tomu nechce věřit, ale adventní čas je tu!

V prosinci je nejzatíženějším orgánem tlusté střevo. A to i bez ohledu na blížící se Vánoční svátky spojené v našich zeměpisných šířkách s nezřízenou konzumací cukroví, vánoček, štol, majonézových salátů a smažených řízků, které následuje pečená kachýnka a ve finále Silvestrovská všehochuť zalitá spoustou alkoholu J Jojo, my Češi slavíme dost divným způsobem ;-)

Jako obvykle troška opakování z biologie - tlusté střevo je konečný úsek trávicí trubice, kde probíhá finální zahušťování a vyměšování potravy z těla. V tlustém střevě se vstřebávají zbylé vitamíny, minerály a voda. Nestravitelné zbytky jsou zahušťovány, vzniklé výkaly odchází konečníkem z těla ven. Na procesu tvorby stolice se významně podílí zde usídlené symbiotické bakterie - tzv. střevní mikroflóra. Tlusté střevo člověka je dlouhé asi 1,5 metru a má průměr 5-7 cm.

Polévka HOKKAIDO

Dýně Hokkaido je mnohem menší, než jiné dýně ( o váze od 700-1500g)
Je to velmi zdravá nízkokalorická zelenina bohatá na betakaroteny, vitaminy B, minerály: zejména draslík. Výborná na podporu zažívání a při nemocech slinivky břišní.
Skvělá pro zpestření redukčního jídelníčku.
Rovněž skvělý prostředek při detoxikaci (dokáže na sebe vázat toxiny, rozpouštět je, a vylučovat z těla)

Květen - podpora srdce

A máme tu KVĚTEN, moji milí!

Květen - „Máj, lásky čas, hrdliččin zve ku lásce hlas"...... a tak není divu, že nejohroženějším orgánem tohoto měsíce je SRDCE. Srdce = sídlo našich citů. I v dnešní době, kdy se mnozí soustředí spíše na to, co jim říká jejich mozek, máme v tomto období asi největší potřebu milovat, sdílet a otevřít svá srdce někomu druhému. Pokud nemáme partnera, je nám smutněji než v jiném měsíci. I já si pamatuji na chvíle, kdy jsem proklínala pravidlo 1. máje, kdy ženu musí někdo políbit pod rozkvetlým stromem. Nebojte, díky letošnímu výjimečně teplému počasí je většina stromů stejně již odkvetlá. A je pořád lepší zůstat nepolíbená, než muset povinně do průvodu :)

Newsletter





Přihlášení

Facebook
Sponzorovaný odkaz: