Mlsejte zdravě - domácí müsli tyčinky

Rubrika: Zdravé recepty
Autor: Harmona.cz

Snad každý z nás má občas chuť na něco sladkého. Ale pokud jste se rozhodli stravovat zdravě, možná jako já často stojíte u regálu s cukrovinkami a marně hledáte něco, co by vaši chuť uspokojilo a zároveň to pro tělo nebylo jako rána pěstí. Relativně dobrou volbou bývají müsli tyčinky. Ale ani u těch si někdy nemůžeme být jistí, protože slazení glukózo-fruktózovým sirupem je věc i u müsli tyčinek poměrně běžná. A taková drobnost stačí, aby se z původně zdravé potraviny stala skutečná sladkost, která způsobuje zbytečné výkyvy krevního cukru a urychluje tak ukládání tuku.

Pokud si jakékoliv jídlo uvaříte doma, vždy znáte jeho přesné složení a můžete ho upravit podle potřeby a chuti. U některých potravin je takový postup poměrně zdlouhavý a nepraktický a raději je koupíte. Ale právě müsli tyčinky si doma vyrobíte za pár minut a chuťově uzpůsobíte přesně podle svých představ. A co se týká výživové hodnoty, s těmi kupovanými se ve většině případů nedají srovnávat.

Jak tedy na to? Na domácí müsli tyčinku potřebujete několik „skupin" potravin. Základem budou vždy ovesné vločky, na jednu tyčinku potřebujete asi 25g. Jako druhou surovinu použijte sušené mléko, instantní rostlinný nápoj (např. Zajíc) nebo sušenou syrovátku. Pokud chcete mít tyčinku s co nejmenším obsahem tuku, doporučuji syrovátku, pokud vám jde o vysoký podíl bílkovin, využijete spíš sušené mléko nebo případně i proteinový prášek. Této složky vám bude stačit 10g. Další nezbytnou surovinou je kvalitní tuk (cca 10g na jednu tyčinku). Záleží na vás, z jakého zdroje tuk použijete. Můžete použít kvalitní olej (jen bych nedoporučovala olivový nebo jiné s příliš výraznou chutí), burákové máslo, rozemleté ořechy, semínka (např. lněné) nebo mandle. Tyčinku je potřeba také něčím osladit. Jako sladidlo můžete použít med, javorový nebo rýžový sirup, případně slad pro jemnější sladkou chuť. Množství použijte podle sladivosti, zhruba 10 - 20g, což se rovná zhruba 1 - 2 lžičkám. A nakonec ochucení podle vlastních představ. Tady můžete přidat co je vám libo - kakao, sušené ovoce, skořici, kokos, nasekané ořechy, nasekanou kvalitní čokoládu apod. Záleží už jen na vaší fantazii. Pozor ale na to, že v této složce se většinou nenápadně schovává nejvíce kalorií. Takže pokud chcete mít tyčinku nízkoenergetickou, s ochucováním to příliš nepřehánějte. Skořice a pár plátků sušených jablíček úplně postačí.

Všechny ingredience velmi dobře promíchejte, aby se spojili v jednu hmotu a nechte ještě chvíli odležet a nasáknout. Pokud se vám zdá, že je hmota příliš hustá, můžete přidat pár kapek vody, ale nikdy ne dřív, než vše důkladně promícháte. Suroviny se jeví jako sypké, ale nakonec se krásně spojí a přebytečnou vodu byste pak těžko dostávali pryč. Pak rozdělte na jednotlivé porce a každou tyčinku zvlášť zabalte do potravinářské fólie (pomůže vám jí i vytvarovat) a dejte na hodinku do lednice. Pak už si můžete pochutnávat :)

Další články na www.harmona.cz.


Další články z rubriky Zdravé recepty

8 tipů na zdravé chlebíčky

Jak si užít Vánoce bez výčitek a kil navíc?

Přichází vánoční čas a za mnou chodí stále více klientů a klientek s dotazem, jak se mají ubránit nátlaku všech těch dobrot, které na ně budou během svátků číhat. Lákadel je mnoho a přiznejme si, že se na ně v podstatě těšíme, k Vánocům zkrátka dobré jídlo a pití patří. Pojďme si ale říct, jak si Vánoce užít bez výčitek a posléze se nemuset trápit mučivými dietami.

Jahodový dezert s ricottou

Červené, sladké a voňavé! Začíná sezóna červeného zdraví a jahody nás lákají téměř na každém kroku. Můžeme z nich připravit lehký dezert s ricottou, jehož příprava je velice jednoduchá. Jahody jsou sladké a Ricootta sama o sobě je nasládlá, takže není nutné ji doslazovat. Pokud byste chtěli sladší varuantu, přidejte lžičku medu a smíchejte spolu s ricottou .

Newsletter

Přihlášení

Facebook
Sponzorovaný odkaz: