Nenechte se zaskočit hladem!

Rubrika: Ostatní
Autor: Jitka Růžičková

Nenechte se zaskočit hladem!
Pocit hladu je nepříjemný. Bolí vás žaludek a s každou další minutou nemyslíte na nic jiného než na jídlo. Tak je již naše tělo nastavené. Potřebujeme jíst, abychom přežili. Když máme prázdný žaludek, klesá nám hladina krevního cukru. Tím vzroste naše chuť na jídla jako jsou hamburgery, pizza, dorty a zmrzlina. Tělo se totiž zaměřuje na příjem vysoce kalorických potravin, protože chce vrátit hladinu krevního cukru zpět do normálních hodnot. Pak sníme, na co přijdeme a po jídle si vše vyčítáme. Máme zpět naše logické uvažování a v břiše spoustu pizzy a zmrzliny.

Může se také stát, že náš žaludek si vybírá za nás a pokud jdeme jíst hodně hladoví, saháme nejprve po vysoce kalorických potravinách a až později po ovoci a zelenině. Je proto nutné nedostat se do tohoto hladového stavu, ale mít svoji krabičku první pomoci, která udrží náš žaludek v pohodě a pomůže nám dodržet naše zdravé předsevzetí.

Abych byla v pohodě a v autě nebo na cestách mě jen tak něco nezaskočilo, naučila jsem se u sebe neustále nosit balení ovocno-oříškové směši. Koupím si více druhů oříšků a sušeného ovoce a ty si doma zamíchám do menší krabičky nebo látkového pytlíku a mám svoji první pomoc stále po ruce. Oříšky krásně zasytí a zaženou hlad, sušené ovoce spolehlivě zažene chuť na sladké.

Co můžete míchat?

Dejte si, na co máte chuť. Mám ráda směs mandlí, lískových oříšků, kešu a pystácií a k tomu vždy přidám datle, rozinky a brusinky. Mám svoji namíchanou směs stále při ruce a vím, že mě nezlákají krásné dortíky, velké hamburgery a vanilkové zmrzliny. V létě můžete přidat čerstvé ovoce a zeleninu, namíchat si smoothie nebo si udělat svačinku do skleničky. S touto zdravou první pomocí vás již nic nezaskočí a uspokojíte tak v klidu své chutě.


Další články z rubriky Ostatní

Nadváha a obezita - nejen estetický problém. Část 1. Klasifikace nadváhy a obezity

Jak se od sebe nadváha a obezita liší, jaká je mezi nimi hranice? Co je jejich příčinou? Jaké nám přinášejí komplikace v životě? Jak jim účinně předcházet? Na tyto otázky se pokusíme najít odpověď v tomto článku.

Autor: Mgr. Veronika Mlčochová - Poradna NutriFit - výživové poradenství Prostějov, Znojmo, Kroměříž 

Co jsou to viscerální tuky a jaký mají vliv na naše zdraví?

1 kg tuků a 1 kg svalů - vidíte ten rozdíl...

Viscerální (útrobní)tuky jsou tuky, které se ukládají do prostoru mezi orgány, čili do míst, kde se jinak nevyskytují. Jakmile se k nim propracujeme jsme ve velkém riziku vzniku metabolických změn a následnému onemocnění, které vede ke vzniku metabolického syndromu(tzv.syndromu X), ohrožujeme svůj kardiovaskulární systém spojením i s dalšími zdravotními komplikacemi co s obezitou souvisí.

Proč se věnuji výživě onkologicky nemocných

Jedním z důvodů proč se věnuji výživě onkologicky nemocných pacientů je moje osobní zkušenost s tímto onemocněním. Před 10-ti lety se mně objevily zvětšené uzliny, ovšem nevěnoval jsem jim ze začátku příliš pozornosti, když mi delší dobu nemizely a začal jsem mít zvýšenou teplotu, svědění kůže a potil jsem se rozhodl jsem se proto navštívit lékaře.

Newsletter





Přihlášení

Facebook
Sponzorovaný odkaz: