Obyčejná i neobyčejná chůze

Autor: Alena Jedounková

Obyčejná i neobyčejná chůze

     Nejen pro udržení tělesné kondice, ale především našeho zdraví obecně, bychom neměli zapomínat na pravidelnou pohybovou aktivitu. Již dávno bylo prokázáno, že z hlediska našeho zdraví je nejperspektivnější formou pohybu „obyčejná chůze“. Chodit se každý člověk naučí během prvního až druhého roku života a od této doby je chůze základním prostředkem pro přemisťování. Jedná se o nejpřirozenější formu pohybu, šetří naše klouby, což mohou využít všichni, kterým vlastní váha nebo zdravotní stav neumožňují provádět jiné aktivity. Chůzí posilujeme kosti, čímž v dlouhodobé perspektivě zabraňujeme rozvoji osteoporózy. Zvyšujeme svoji kondici, což sami za krátký čas poznáme např. při chůzi do schodů. Tělo při pohybu produkuje endorfiny, které podporují dobrou náladu a uvolňují stres.

     Komu nevyhovuje „obyčejná“ chůze například ze zdravotních důvodů nebo velké nadváhy, může využít novinku, která se zdárně rozšiřuje i u nás tzv. severskou chůzi nordic walking. Vznikla koncem minulého století ve Skandinávii a nejedná se o nic jiného než běžnou chůzi s holemi. Jedná se o mnohem komplexnější formu aktivity než normální chůze – zapojuje do hry mnohem více svalových skupin a zároveň šetří kloubní aparát dolních končetin.

     Přestaňte se tedy vymlouvat na přemíru práce, časový pres a všemožné jiné důvody. Nemusíte odkládat pohyb, protože se vám nechce trápit ve fittness centru nebo potit na aerobiku. Chodit můžete úplně sami nebo s dětmi, s přáteli, se psem, téměř za každého počasí, v jakémkoli terénu a prostředí, jediné co k tomu budete potřebovat je trocha času. Chůze nám skutečně nabízí spoustu výhod. Už starořecký lékař Hippokrates pokládal chůzi za „nejlepší lék“ pro člověka.
Přihlášení

Facebook
Sponzorovaný odkaz:

Doporučujeme:

 

 

Školící středisko