Pitný režim

Rubrika: Zdravé stravování
Autor: Monika Peršalová

Pitný režim

Co se týče pitného režimu, tak každý snad ví, že se jedná o základní kámen zdraví. Pokud bychom chtěli být důslední, měli bychom pít na každých 10 kg váhy 0,4 dl tekutin a na každou půl hodinu intenzivního pohybu přidat dalšího půl litru.

CO PÍT:
Nejlépe vodu s citronem nebo mátou,čaje (zelené a bylinkové).Občas můžete zařadit neslazenou minerálku.(Při dlouhodobé konzumaci se nadbytečné minerály v organismu hromadí a nepříznivě ovlivňují např. funkce ledvin a jater)


DO PITNÉHO REŽIMU NEPATŘÍ:
Káva, černý čaj a alkohol.Jak je známo, voda je pro organismus životně důležitá. Po kyslíku je vlastně druhým nejdůležitějším prvkem nezbytným pro existenci organismu. Voda napomáhá rovněž udržení svěží zářivé pleti a vlasů. V případě regulace váhy je voda nezbytnou součástí programu, chceme-li dosáhnout úspěchu.

Dostatek kvalitní vody v těle zajišťuje správnou funkci oběhového a vylučovacího systému. Voda je garantem nezbytné látkové výměny mezi buňkami v organismu. Zajišťuje na jedné straně dopravu živin, na straně druhé odvádění škodlivých zplodin metabolismu z těla a také rovnováhu mezi jeho zásaditou a kyselou složkou.

Nedostatek tekutin způsobuje ukládání tuků, poruchy trávení, bolesti hlavy, podrážděnost, slabost, únavu, závratě, suchou pokožku a zvýšenou tvorbu vrásek, ochabování svalstva a přispívá ke zvyšování hmotnosti. Voda má nejlepší močopudný účinek a nejlépe vyplavuje nežádoucí látky z mezibuněčného prostoru. A pozor, nedostatek tekutin v mezibuněčném prostoru je považován i za příčinu stárnutí.Pokud voda v těle chybí, tělo si ji odebírá z vlastních tkaniv a zahušťují se jednotlivé tekutiny v těle, což má nepříznivé účinky na všechny metabolické pochody.

Pitný režim musí být rozprostřen do celého dne, je vhodné 1/3 až ½ vypít dopoledne, protože od 6-12 hod. se tělo čistí a zbavuje se toxických látek, které tam vznikly přes noc při regeneraci a také máme v té době menší hlad.

Nezapomeňte každý den pít dostatek tekutin! Jakmile dostanete chuť na jídlo, v první řadě se pořádně napijte. Mozek nerozlišuje mezi hladem a žízní, a proto v mnoha případech, poté co se napijete, chutě odezní. Je pravdou, že v zimních měsících je mnohem těžší si hlídat pitný režim, ale vzhledem k vysušenému vzduchu v mistnostech jsou i v tomto období  tekutiny pro organismus nesmírně důležité.

 

Přeji vám úspěšný den 

Wellness konzultant Monika 

 


Další články z rubriky Zdravé stravování

Dieta versus zdravé stravování

Obecně řečeno, dieta je spíše způsobem stravování, při kterém se vyhýbáme určitému typu potravin (většinou ze zdravotních důvodů), než efektivní způsob hubnutí. Dieta je například určena pro lidi s cukrovkou, s alergiemi na různé potraviny apod.

Seriál o vitaminech (I.) – K čemu slouží vitaminy?

Vitamíny jsou esenciální (pro tělo nezbytné) látky, které v našem organismu plní mnoho důležitých funkcí. Jsou klíčové pro udržení řady tělesných funkcí (působí jako urychlovače) a výstavbu nových tkání, mohou hrát důležitou roli v prevenci některých onemocnění, zpomalují projevy stárnutí a jsou schopny posilovat imunitní systém našeho těla.

Newsletter

Přihlášení

Facebook
Sponzorovaný odkaz:

Doporučujeme:

 

 

Školící středisko