Pitný režim

Rubrika: Zdravé stravování
Autor: Monika Peršalová

Pitný režim

Co se týče pitného režimu, tak každý snad ví, že se jedná o základní kámen zdraví. Pokud bychom chtěli být důslední, měli bychom pít na každých 10 kg váhy 0,4 dl tekutin a na každou půl hodinu intenzivního pohybu přidat dalšího půl litru.

CO PÍT:
Nejlépe vodu s citronem nebo mátou,čaje (zelené a bylinkové).Občas můžete zařadit neslazenou minerálku.(Při dlouhodobé konzumaci se nadbytečné minerály v organismu hromadí a nepříznivě ovlivňují např. funkce ledvin a jater)


DO PITNÉHO REŽIMU NEPATŘÍ:
Káva, černý čaj a alkohol.Jak je známo, voda je pro organismus životně důležitá. Po kyslíku je vlastně druhým nejdůležitějším prvkem nezbytným pro existenci organismu. Voda napomáhá rovněž udržení svěží zářivé pleti a vlasů. V případě regulace váhy je voda nezbytnou součástí programu, chceme-li dosáhnout úspěchu.

Dostatek kvalitní vody v těle zajišťuje správnou funkci oběhového a vylučovacího systému. Voda je garantem nezbytné látkové výměny mezi buňkami v organismu. Zajišťuje na jedné straně dopravu živin, na straně druhé odvádění škodlivých zplodin metabolismu z těla a také rovnováhu mezi jeho zásaditou a kyselou složkou.

Nedostatek tekutin způsobuje ukládání tuků, poruchy trávení, bolesti hlavy, podrážděnost, slabost, únavu, závratě, suchou pokožku a zvýšenou tvorbu vrásek, ochabování svalstva a přispívá ke zvyšování hmotnosti. Voda má nejlepší močopudný účinek a nejlépe vyplavuje nežádoucí látky z mezibuněčného prostoru. A pozor, nedostatek tekutin v mezibuněčném prostoru je považován i za příčinu stárnutí.Pokud voda v těle chybí, tělo si ji odebírá z vlastních tkaniv a zahušťují se jednotlivé tekutiny v těle, což má nepříznivé účinky na všechny metabolické pochody.

Pitný režim musí být rozprostřen do celého dne, je vhodné 1/3 až ½ vypít dopoledne, protože od 6-12 hod. se tělo čistí a zbavuje se toxických látek, které tam vznikly přes noc při regeneraci a také máme v té době menší hlad.

Nezapomeňte každý den pít dostatek tekutin! Jakmile dostanete chuť na jídlo, v první řadě se pořádně napijte. Mozek nerozlišuje mezi hladem a žízní, a proto v mnoha případech, poté co se napijete, chutě odezní. Je pravdou, že v zimních měsících je mnohem těžší si hlídat pitný režim, ale vzhledem k vysušenému vzduchu v mistnostech jsou i v tomto období  tekutiny pro organismus nesmírně důležité.

 

Přeji vám úspěšný den 

Wellness konzultant Monika 

 


Další články z rubriky Zdravé stravování

Jídlo zůstává i při hubnutí prožitkem

Co je důležité nebrat dobu kdy hubneme jako dočasnou dietu. Při hubnutí je velice důležité si sestavit jídelníček, kde jsou zastoupeny všechny potraviny ve vysoké kvalitě, v přiměřeném množství a upravené šetrným způsobem.  Měli bysme si vybírat potraviny, které jsou pro nás dobře dostupné, máme je rádi, pochutnali si na nich, ale zároveň i přijímali méně energie než dříve. Váš jídelníček by měl být rozmanitý, aby dodal tělu vše co potřebuje a hlavně aby vám nevadilo u něj zůstat dlouhodobě. Měli bychom hubnout přibližně půl kg týdně. 

Aby stravování nebylo nudné

Úspěšnost procesu hubnutí a stravování podle výživového plánu závisí mimo jiné také na tom, jak pestrý plán je a jaké možnosti přípravy jídel nabízí. Pokud se už podesáté podíváte na kombinaci kuře a rýže či ryba a brambory a celkem vás přechází chuť k jídlu, protože výběr potravin v redukčním jídelníčku je omezený, nezoufejte. I z obyčejného kousku tresky, kuřete, zeleniny a bylinek se dají vykouzlit velice zajímavé a chutné recepty. Nechte se inspirovat:

Sůl nad zlato

Že je sůl nad zlato, o tom nikdo z nás nepochybuje. Všechny nás o tom přesvědčil nesmrtelný Jan Werich ve stejnojmenné pohádce. A díky němu také víme, že bez soli to nejde. Ale nakládáme s ní tak opravdu? Jako s něčím, co je dražší než zlato?

Newsletter





Přihlášení

Facebook
Sponzorovaný odkaz: