Pitný režim – Co pít a co nepít?

Rubrika: Zdravé stravování
Autor:

Pitný režim - Co pít a co nepít? 

Nejprve si rozebereme pojem „pitná voda".

O pitné vodě hovoříme v okamžiku, kdy obsahuje minerální látky. Buď v podobě volných iontů nebo rozpuštěných anorganických solí. Obsah minerálů (nejvíce zastoupený je vápník) určuje tvrdost vody a čím více jich ve vodě je, tím méně je vhodná pro pravidelnou konzumaci. Podle statistik je celkový příjem minerálních vod v Česku silně nadprůměrný. Toto je vcelku velký problém pro lidské zdraví, protože anorganické soli jednotlivých minerálů naše tělo velmi špatně vstřebává a zbytečně tak zatěžujeme jednotlivé systémy.

Co tedy konkrétně pít?

Nabízí se několik možností. Začneme od těch nejdůležitějích.
1) Čistá měkká voda

Co si pod tím představit? Vodu bez chlóru. Tedy kohoutkovou filtrovanou. Odstranit chlór z vody dokáže naprostá většina běžně dostupných domácích vodních filtrů - budeme se jim věnovat v dalších dílech. Proč není chlor vhodný se dozvíte hned v tom následujícím. Většina naší republiky je typická velmi tvrdou vodou (s vysokým obsahem vápnitých solí, které se obtížně v těle vstřebávají). Řešením může být opět vodní filtr, který umí tvrdost vody snižovat.

Alternativou může být kupovaná balená voda. Zde je však nevýhodou její cena.
2) Bylinkové čaje

Jejich základem by měla být čistá měkká voda. Volba bylinek záleží čistě na vás. Např. máta, heřmánek, zázvor, ...
3) Ředěné zeleninové a ovocné šťávy

Pokud máte doma odšťavňovač, nebojte se ho pořádně využívat.

Co nepít

Co není vhodné pro běžný pitný režim.
1) Slazené nápoje

Slazené nápoje jsou zdrojem jednoduchých cukrů, které se vám mohou začít ukládat v podobě tuku. Další jejich nevýhodou jsou různá chemická barviva a konzervanty. A pokud narazíte na slazený nápoj bez cukru, zajímejte se, čím je oslazen. U některých umělých náhradních sladidel vznikají pochybnosti o jejich bezpečnosti vůči našemu zdraví (např. karcinogenní účinky) - nejčastěji jsou citovány aspartam, acesulfam K nebo cyklamát.
2) Sycené nápoje

Oxid uhličitý je jedním z hlavních konečných produktů našeho metabolismu, jinak řečeno je to látka, které bychom se měli neustále zbavovat. Přesto si jej mnoho lidí dodává v pití. Pokud tedy budeme pít nápoje obsahující CO2, ovlivníme tak fungování mnoha našich orgánů a systémů:

Oxid uhličitý způsobuje prokrvení sliznice dutiny ústní a vyvolává pocit osvěžení. Jelikož takto zaženeme žízeň menším množstvím tekutin, nelze mluvit o řádné hydrataci těla.

Oxid uhličitý má mírné močopudné účinky, které způsobují také odplavování minerálů z těla.

Oxid uhličitý dokáže otupit chuťové buňky a zakrýt tak např. nepříjemnou chuť nějaké vody, která by nám jinak nechutnala.
3) Kofeinové nápoje a alkohol

Obě látky jsou močopudné a navíc silně překyselují organismus.

Jaroslav Hollmann

Celý díl sriálu o pitném režimu najdete na www.zdravi21.com


Další články z rubriky Zdravé stravování

Jaký způsob detoxikace je nejlepší?

Termín „detoxikace těla" je po „hubnutí" jedním z nejčastěji vyhledávaných pojmů na internetu. Ještě více je pak zázračných přípravků a způsobů, jak toho dosáhnout.

 

Znáte slabiny svého jídelníčku?

Necítíte se tak úplně ve své kůži, jste nápadně často unavení či nachlazení, míváte křeče v nohách, pálí vás oči nebo nejste spokojení s kvalitou vlasů či pleti? Někdy se stačí zamyslet nad svým jídelníčkem a tzv. dotankovat minerály a vitamíny, které nám ve stravě právě chybí. Hladina důležitých látek v těle kolísá a jejich spotřeba pro tělesné funkce je různá. Pokud dojde k dlouhodobějšímu nedostatku, začneme sami pociťovat různé signály.....

Jak omezit cukr? Zjistěte kde ho je nejvíce.

Na udržení štíhlé linie nebo při hubnutí nestačí nesladit kávu a čaj bílým cukrem, vyměnit ho za cukr třtinový nebo med. Bílý cukr je obsažený i v běžných potravinách, kde už jeho množství příliš neovlivníme. Ovlivnit však můžeme výběr potravin!

Newsletter

Přihlášení

Facebook
Sponzorovaný odkaz:

Doporučujeme:

 

 

Školící středisko