ŽIVOTNÍ STYL JE VOLBA…

Rubrika: Ostatní
Autor: Jana Luberová

 

Zdravý životní styl může už dnes znít jako fráze, kterou slyšíme na každém kroku. Co však skrývají slova: „Žij zdravě.", „Zdravé tělo - zdravý duch.", „Zdraví je předpokladem všeho."?
Už samotná rčení říkají, že životní styl je způsob života, který podstatně ovlivňuje nejen náš zdravotní stav, ale i naši psychiku - chcete-li duši, tj. také naše jednání, chování a emoce. Svou hlavní roli ve filmu „Životní styl" představují tito hlavní aktéři: vhodná výživa a pitný režim, pohybová aktivita, pracovní činnost, odpočinek a duševní pohoda. A tito herci mají zásadní dopad na naše celkové zdraví.

Mám za to, že náš životní styl je hlavně o nás samých a svědčí o našem přístupu k vlastnímu tělu. Co tedy znamená zdravě žít? Jednoduše, rozumě a vůbec k tomuto kroku není potřeba mít pevnou vůli, ani novoroční předsevzetí. Chce to nastartovat psychiku, základem je mít pevnou motivaci, proč chci zdravě žít. Pokud tedy chřadne vaše psychika, je to znamení, že jste sešli ze správné cesty. Výsledkem může být stav vaší fyzické schránky: nemoc, nadváha, příliš nízká váha, obezita nebo hodně negativní emoce až agresivita. Znamením toho je, že vaše tělesná schránka volá o pomoc.

Je tu však ještě jedna emoce, kterou všichni znáte a tou je strach. Strach ze změny, z něčeho nového. Většina lidí dnes žije jakoby „za mřížemi"... nechce vědět, nechce znát.... a přitom dobře ví, kam kráčí. Jen se bojí udělat první krok, nevěří si, a tak se třeba propracovávají k velikosti XXXL a s jistotou si mohou šetřit na rakev. A přitom stačí pouze jediné, říci se DOST!

Naprostá většina lidí žije svým zažitým způsobem života a cítí se „nějak". Je to zvyk, tak proč něco měnit? Pokud se však necítíte zrovna ve své kůži, nejste spokojeni sami se sebou, je fajn zastavit se a odpovědět si na otázku: „Uspokojuje mne můj styl života?" „Těším se ze svého zdraví?" Jestliže se vám odpověď nebude líbit, je taktické začít něco MĚNIT: Jím správně? Je můj příjem tekutin dostatečný? Nezapomínám během dne na jídlo? Udělám si čas na pohyb? Je moje práce hnacím motorem? Umím odpočívat? Jsem vyrovnaný sám se sebou? Je mi okolí oporou? V některých případech je náprava životních zvyklostí složitější, někdo dokáže uskutečnit změnu téměř sám, někomu stačí pouhá úprava stravovacích zvyklostí, ale vždy pocítíte posun k lepšímu a začnete zdravěji žít a jednat.

Zdravý životní styl nelze začít aplikovat podle „zaručených rad". Každý z nás má jinou genetickou výbavu, jiné návyky a jiné možnosti. Zaručené recepty v magazínech totiž neznají, kdo jste a co právě potřebujete. Neboli, většinou to, co chceme, není tím, co právě potřebujeme. Každý jsme individualitou s určitými předpoklady, ale i absolutní svobodou. A záleží jen na nás, jakou cestu si vybereme.

Žijeme tu proto, abychom zažívali štěstí. Zjišťuji však, že se málo pozastavujeme nad svými možnostmi a životem, nevážíme si svého zdraví, užíváme si dosytnosti všeho, co jen hrdlo ráčí. Věřte, že užíváním konzumního způsobu života nelze být šťastný a nelze získat zdraví. Ostatně, pokud se bráníme tomu, co potřebujeme, bojíme se komunikovat, je to strach ze změny a naše zablokované emoce. Pokud je nezvládáte ukočírovat, řekněte si pomoc.

 
Navrhnout správný životní styl pro konkrétního člověka, je zabývat se osobností individuálně, jeho životem, cíli, záměry i problémy. Individuálně sestavený jídelníček je pomocníkem pro začátek, kdy nevíte jak změnit svůj životní styl na zdravý a vitální. Bohužel, univerzální návod pro zdravý život každého z nás neexistuje. Proto se naučme poslouchat své tělo a být pozorovatelem svých pocitů.

Jak to udělat? Změňte přístup k sobě samým. V případě, že jste si dali předsevzetí, něco pro sebe udělat, nebo máte přání, něco ve svém životě změnit, ráda vám na této cestě pomohu. Jelikož přání, ani předsevzetí se neplní, ale plní se pouze naše záměry a cíle. V tom tkví kouzlo zdravého života.

„Začněte generálkou svého životního stylu a jídelníčku, poradím Vám jak."

Přeji Vám, abyste se cítili dobře ve svém těle a těším se na vás.

Jana Luberová
certifikovaný poradce pro výživu, metodik zdravého životního stylu a prevence, Člen Aliance výživových poradců pro ČR

 

 

 


Další články z rubriky Ostatní

Víkendový redukční kurz na hubnutí, správnou výživu a formování postavy lidského těla pro 2 až 4 osoby v Rokycanech

Cena obsahuje:
- ubytování - rekreační chata - Rokycany - Borek viz též: http://www.chataborek.4fan.cz
- diagnostika složení jednotlivých partií vašeho těla na přístroji InBody230 pro každého účastníka zvlášť.
- 1 x 2 hodiny Nordic walking - turisticky zajímavá oblast „ začínající brdské lesy.."
- 2 x 1 hodina Pilates ( event. latin - aerobik nebo konzultace s poradcem pro výživu)
( možné následné sestavení individuálního jídelníčku - není již součástí ceny tohoto kurzu)

Podrobně:
Pomocí software Body - vision jsou pak tyto výsledky měření vyexportovány do souboru ve formátu *.PDF a tento soubor bude zaslán měřené osobě přímo na jeho E_mail nebo nahrán na jeho vlastní technický nosič dat. ( např. flach - disk). Celý osmistránkový soubor s hodnotami : složení tuků, svalů, kosti, vody apod....s přehledným vysvětlením naměřených hodnot jednotlivých partií těla ( lze též na přání přímo vytisknout na barevné laserové tiskárně - tisk není součástí tohoto balíčku.)

 

Proč vyhledat výživového poradce

Je tu léto. Čas dovolených, lenošení u vody, grilovacích party, zmrzliny a spousty dalších dobrot. Léto zkrátka přináší spoustu radosti a nových zážitků, ale nezřídka také několik kilogramů váhy navíc. Nerudovskou otázku „Kam s nimi" lze řešit různě: někdo to zkouší sám, jiní spoléhají na „zázračné" diety z novin či televize, další věří tabletám a koktejlům na hubnutí. Každá z těchto metod má svá pro a proti, ale jedno mají společné: na boj s nadbytečnými kilogramy zůstává každý sám. To s sebou obvykle přináší řadu chyb - mezi nejčastější patří nadměrné snížení příjmu potravy (hladovění, ztráta svalové hmoty namísto tuku) a nevyvážená skladba jídelníčku (postupné ztrácení důležitých vitamínů a stopových prvků) často vedoucí k nežádoucímu jo-jo efektu. V poslední době proto stále více lidí volí odbornou pomoc výživového poradce nebo dietologa. Co tedy můžeme od návštěvy u něj čekat?

Je lepší volbou jídelníček nebo kurz?

Jídelníček je výhodou v případě, kdy si nechcete moc lámat hlavu s tím, co kdy a v jakém množství máte jíst. Toto za Vás vyřeší detailní rozpis jídelníčku. Pokud si necháte sestavit jídelníček od odborníka přesně pro Vás, můžete mít jistotu, že bude splňovat všechna pravidla správné výživy (poměr živin, pestrost, zastoupení všech potřebných nutrientů aj).

Autor: Mgr. Veronika Mlčochová - Porada Nutrifit - výživové poradenství Prostějov, Znojmo, Kroměříž 

Newsletter

Přihlášení

Facebook
Sponzorovaný odkaz:

Doporučujeme:

 

 

Školící středisko