ŽIVOTNÍ STYL JE VOLBA…

Rubrika: Ostatní
Autor: Jana Luberová

 

Zdravý životní styl může už dnes znít jako fráze, kterou slyšíme na každém kroku. Co však skrývají slova: „Žij zdravě.", „Zdravé tělo - zdravý duch.", „Zdraví je předpokladem všeho."?
Už samotná rčení říkají, že životní styl je způsob života, který podstatně ovlivňuje nejen náš zdravotní stav, ale i naši psychiku - chcete-li duši, tj. také naše jednání, chování a emoce. Svou hlavní roli ve filmu „Životní styl" představují tito hlavní aktéři: vhodná výživa a pitný režim, pohybová aktivita, pracovní činnost, odpočinek a duševní pohoda. A tito herci mají zásadní dopad na naše celkové zdraví.

Mám za to, že náš životní styl je hlavně o nás samých a svědčí o našem přístupu k vlastnímu tělu. Co tedy znamená zdravě žít? Jednoduše, rozumě a vůbec k tomuto kroku není potřeba mít pevnou vůli, ani novoroční předsevzetí. Chce to nastartovat psychiku, základem je mít pevnou motivaci, proč chci zdravě žít. Pokud tedy chřadne vaše psychika, je to znamení, že jste sešli ze správné cesty. Výsledkem může být stav vaší fyzické schránky: nemoc, nadváha, příliš nízká váha, obezita nebo hodně negativní emoce až agresivita. Znamením toho je, že vaše tělesná schránka volá o pomoc.

Je tu však ještě jedna emoce, kterou všichni znáte a tou je strach. Strach ze změny, z něčeho nového. Většina lidí dnes žije jakoby „za mřížemi"... nechce vědět, nechce znát.... a přitom dobře ví, kam kráčí. Jen se bojí udělat první krok, nevěří si, a tak se třeba propracovávají k velikosti XXXL a s jistotou si mohou šetřit na rakev. A přitom stačí pouze jediné, říci se DOST!

Naprostá většina lidí žije svým zažitým způsobem života a cítí se „nějak". Je to zvyk, tak proč něco měnit? Pokud se však necítíte zrovna ve své kůži, nejste spokojeni sami se sebou, je fajn zastavit se a odpovědět si na otázku: „Uspokojuje mne můj styl života?" „Těším se ze svého zdraví?" Jestliže se vám odpověď nebude líbit, je taktické začít něco MĚNIT: Jím správně? Je můj příjem tekutin dostatečný? Nezapomínám během dne na jídlo? Udělám si čas na pohyb? Je moje práce hnacím motorem? Umím odpočívat? Jsem vyrovnaný sám se sebou? Je mi okolí oporou? V některých případech je náprava životních zvyklostí složitější, někdo dokáže uskutečnit změnu téměř sám, někomu stačí pouhá úprava stravovacích zvyklostí, ale vždy pocítíte posun k lepšímu a začnete zdravěji žít a jednat.

Zdravý životní styl nelze začít aplikovat podle „zaručených rad". Každý z nás má jinou genetickou výbavu, jiné návyky a jiné možnosti. Zaručené recepty v magazínech totiž neznají, kdo jste a co právě potřebujete. Neboli, většinou to, co chceme, není tím, co právě potřebujeme. Každý jsme individualitou s určitými předpoklady, ale i absolutní svobodou. A záleží jen na nás, jakou cestu si vybereme.

Žijeme tu proto, abychom zažívali štěstí. Zjišťuji však, že se málo pozastavujeme nad svými možnostmi a životem, nevážíme si svého zdraví, užíváme si dosytnosti všeho, co jen hrdlo ráčí. Věřte, že užíváním konzumního způsobu života nelze být šťastný a nelze získat zdraví. Ostatně, pokud se bráníme tomu, co potřebujeme, bojíme se komunikovat, je to strach ze změny a naše zablokované emoce. Pokud je nezvládáte ukočírovat, řekněte si pomoc.

 
Navrhnout správný životní styl pro konkrétního člověka, je zabývat se osobností individuálně, jeho životem, cíli, záměry i problémy. Individuálně sestavený jídelníček je pomocníkem pro začátek, kdy nevíte jak změnit svůj životní styl na zdravý a vitální. Bohužel, univerzální návod pro zdravý život každého z nás neexistuje. Proto se naučme poslouchat své tělo a být pozorovatelem svých pocitů.

Jak to udělat? Změňte přístup k sobě samým. V případě, že jste si dali předsevzetí, něco pro sebe udělat, nebo máte přání, něco ve svém životě změnit, ráda vám na této cestě pomohu. Jelikož přání, ani předsevzetí se neplní, ale plní se pouze naše záměry a cíle. V tom tkví kouzlo zdravého života.

„Začněte generálkou svého životního stylu a jídelníčku, poradím Vám jak."

Přeji Vám, abyste se cítili dobře ve svém těle a těším se na vás.

Jana Luberová
certifikovaný poradce pro výživu, metodik zdravého životního stylu a prevence, Člen Aliance výživových poradců pro ČR

 

 

 


Další články z rubriky Ostatní

Snižte si trvale váhu bez JO-Jo efektu - splňte si sen :-)

Správný jídelníček - tedy vyvážená jídelníček je jednou z nejzaručenějších cest, jak se zbavit přebytečného tuku a definitivně zhubnout!

Kniha: Zdravá výživa pro každý den

Snad každý z nás ocení zbrusu novou knihu, která vychází ze zkušeností a praxe těch nejlepších českých odborníků na výživu. Ti všichni se snaží vyvrátit nepodložené mýty o výživě, které se v české společnosti objevují, a uvádí přehled nejzávažnějších rizik a chyb, jichž se ve stravování dopouštíme.

Newsletter

Přihlášení

Facebook
Sponzorovaný odkaz:

Doporučujeme:

 

 

Školící středisko