Testosteron - jak si udržet mužnost do vysokého věku

Rubrika: Zdravotní potíže
Autor: Alena Jedounková

Testosteron je hormon králů

     Testosteron je hormon, který muže dělá mužem. Jakmile začne této vzácné látky v těle ubývat, dostává se muž postupně do tzv.přechodu. Stojí za vším, co odlišuje muže od ženy. Muž je lovec a aby byl rychlý, silný a úspěšný, testosteron mu zajišťuje pevnější kosti, větší svaly, silnější srdce, větší kapacitu plic, více červených krvinek, dává větší odvahu, sexualitu, ale také například prostorovou představivost, lepší orientační smysl a ostřejší smyslové orgány.

     Testosteron se objevuje již v prvních měsících mužského embryonálního vývoje, vrcholu své aktivity dosáhne na konci puberty. Po 20. roce života stále ubývá a dochází s postupujícím věkem k pozvolné ztrátě mužnosti. Ta se nahromadila v mládí a  s postupem let ustupuje  tzv. zralosti a často také kulatějším  tělesným tvarům. Ve zvýšené míře se pak může objevovat nižší výkonnost v práci i ve sportu, ztráta libida či ponurá nálada přerůstající až do nespavosti a strachu z budoucnosti. Vše se ale dá řešit. Nejvhodnější je komplexní přístup, protože pouze zdravým, přiměřeným životním stylem se mužům podaří co nejdéle si udržet od těla nepřátele mužnosti, tedy nadváhu a proces stárnutí.

     A jak si udržet vysokou hladinu testosteronu a s ní chuť do života, zdravou sexualitu a mladickou energii? Rozhodně prospěje 1. pravidelné vybití energie a silový trénink ovšem bez dopingu, 2. zmenšení břicha a zbavení se nadměrného tuku, 3. omezení alkoholu a cigaret, protože každodenní sklenička může mít fatální následky, 4. investovat do svého vztahu pravidelnými intimními chvílemi a zvyšovat tak svoji sexuální touhu, 5. kontraproduktivní je stres, extrémní fyzické i psychické zatížení i málo spánku, 6. nepodceňovat pravidelné kontroly u odborného lékaře a využít možnosti zkontrolovat hladinu testosteronu. A pokud nepomůže změna životosprávy a nízká hladina testosteronu má vliv i na  zdravotní stav, je zde ještě možnost doplnit tuto zázračnou látku injekčně u odborného lékaře.

Alena Jedounková - výživový poradce

www.hravezdrave.cz


Další články z rubriky Zdravotní potíže

Stravou proti odpolední únavě

Každý z vás to jistě alespoň jednou zažil. Pracovní nasazení ve všedním dni po obědě často dramaticky klesá. Cítíte se unavení, bez energie, nechce se vám jít zpět pracovat a nejraději byste si šli na chvíli lehnout...

Jak na pálení žáhy

Pálením žáhy nazýváme návrat kyselého obsahu žaludku do jícnu nebo až do úst (reflux). Je pociťována jako pálivá bolest za hrudní kostí, nebo až hořkým pocitem v ústech, stejně jako při zvracení. Potíže se zhoršují v předklonu, nebo vleže. Příčinou jsou žaludeční kyseliny a nesprávně fungující svěrač oddělující žaludek od jícnu. Může ji někdy zažít každý, kdo se přejedl.

Cestovatelská trombóza

Je tu čas prázdnin a dovolených a cestovní kanceláře se předhánějí v nabídkách. Už máte vybráno, nebo dokonce už začínáte balit? Nemůžete se dočkat? Ale pozor! S cestováním je spojen i jeden problém, který mnozí z vás podceňují.

Na dovolenou, ať už doma, nebo v zahraničí, se nejdřív musíte dostat. A pak se samozřejmě zase vrátit. A přitom vás mohou potkat nepříjemnosti, kterým se dá snadno zabránit. Je třeba je pouze nepodceňovat a dodržovat některá doporučení.

Newsletter





Přihlášení
Sponzorovaný odkaz: