Toužíš po lepší postavě? Vyhni se těmto mýtům!

Rubrika: Zdravé stravování
Autor: Mgr. Erika Pavlíková, MBA

Toužíš po lepší postavě? Vyhni se těmto mýtům!
Určitě si to sama slyšela - nejrůznější mýty, které ve výživě fungují.

Ale opravdu tomu tak je? S tím ti poradí výživová poradkyně Mgr. Erika Pavlíková, MBA., se kterou jsem připravila tento článek.

1) Když pravidelně cvičím, můžu jíst, co se mi zachce

Každý, kdo vyvíjí pravidelně nějakou pohybovou aktivitu, má jistě větší energetickou spotřebu než člověk, který celý den sedí u počítače či u televize. Je však nutné si připomenout, že každá aktivita je jinak fyzicky náročná - tedy spotřebujeme u ní jiné množství energie, záleží také na tom, kolik času dané aktivitě věnujeme - tedy jak dlouho, intenzivně a často například jedeme na kole, běžíme či cvičíme. Je běžné, že vrcholoví sportovci dbají na svou stravu, snaží se vyváženě jíst. Rozhodně nejedí, co se jim zachce. Metabolismus je poměrně složitý proces a nedá se rozhodně říct, že když budu každý den běhat, mohu sníst tabulku čokolády a pytel brambůrků, a nebude to na mé postavě vidět.

2) Když chci zhubnout, musím jíst vše nízkotučné

Stejně jako naše tělo potřebuje sacharidy a bílkoviny, potřebuje i tuky. Pokud se rozhodneme zhubnout, je dobré omezit živočišné tuky a používat více tuky rostlinné. Poměr živin v naší stravě by měl být 15% bílkovin, 55% sacharidů a 30% tuků. Pokud chceme zhubnout, můžeme mírně tuky ubrat, nicméně nemusíme jíst vše nízkotučné - polotučný tvaroh, jogurt s 3,5% tuku, 30% sýr, to vše je v pořádku. Pokud si vybíráme nízkotučné výrobky, měli bychom si dát pozor na to, čím je tuk nahrazen - často to bývají sacharidy v podobě škrobu apod.

3) Když jsou moji rodiče obézní, budu i já, nic moc se s tím nedá dělat. 

Dědičnost obezity nebyla zatím prokázána. Jistě se dědí tvar postavy, sklony k ukládání tuku v určitých partiích. Co si ale přenášíme do života od svých rodičů, jsou návyky ve stravování, které pak vedou k tomu, že vypadáme podobně jako naše rodiče. Pokud si osvojíme nové a zdravější návyky a způsoby, nemusíme být obézní jen proto, že jsou takoví rodiče.

4) Když se rozhodnu zhubnout, už si nikdy nebudu moct dát čokoládu. 

Pokud budete hubnout tak, že si navždy nějakou pochutinu zakážete, bude vás lákat o to víc. Troufnu si říct, že tento zákaz stejně porušíte. Jde o to, abychom našli zdravou míru, kdy nám oblíbená pochutina nebude škodit. Pokud hubneme, můžeme ji na nějaký čas vynechat, případně hodně omezit, ale vyloučit ji ze života není nutné, rozumné, natož příjemné.

5) Vlákniny není nikdy dost

Vláknina je velice prospěšná, v podstatě nutná pro naše trávení. Pokud však budete jíst příliš mnoho ovoce, zeleniny, semen, ořechů apod. (současný raw trend), můžete ohrozit vstřebávání důležitých látek ze střev, což rozhodně vašemu zdraví neprospěje. I tady platí všeho s mírou.

6) Když budu používat hnědý cukr, nebudu tolik tloustnout

Jednoduše se dá říct, že je nejlepší se slazení co nejvíce vyhýbat. Pokud slazení omezíte na minimum, je vlastně jedno, jaký druh cukru si vyberete, protože ho sníte opravdu malé množství. Pokud si však chcete vybrat zdravější variantu, pak volte cukr hnědý, i když i ten je jednoduchým cukrem se všemi svými dopady v těle. Hnědý cukr řepný neprošel rafinací, tedy určitým chemickým procesem, a zachovává si alespoň částečně nějaké vitamíny a minerály oproti cukru bílému.Můžete sladit i hnědým cukrem třtinovým, který má však svou specifickou chuť, která nemusí být každému příjemná. Hnědý, ani jiný cukr rozhodně nepodporuje hubnutí.

7) Pokud chci zhubnout, musím pořád pociťovat hlad

Hlad rozhodně stále cítit nemusíte, dokonce to není úplně žádoucí. Při hubnutí byste se měli cítit příjemně lehce, ale neměli byste své tělo přivádět do neustálého stresu. Rozdělení jídla na menší porce, které pravidelně jíte 4-5x denně, je tou nejlepší volbou. Mohou vám pomoci rady výživového poradce, který sestaví váš jídelní plán přesně podle vašich energetických potřeb a denního rytmu.


Další články z rubriky Zdravé stravování

Rychlý úvod do dětské výživy

Zdravý životní styl - všeobecně známé a velmi diskutované téma. Je to jen další moderní trend, způsob jak podpořit potravinářské řetězce a farmaceutické společnosti? Jak moc záleží na tom, zda jsou potraviny organické či ne a co to vlastně znamená? Kterým nemocem se dá předejít zdravou stravou a jak naše tělo funguje, když stravu zpracovává? Jak určité potraviny ovlivňují schopnost se soustředit, učit se a udržet si energii?

To vše patří do jakési základní abecedy o výživě, kterou by každý rodič měl znát. Jestliže je zdravý živ. styl důležitý pro dospělé, pak je zcela zásadní pro děti jak předškolního, tak školního věku.

Kamutová snídaně

Recept na výživnou nevařenou snídani. A to nejen pro vegetariány a vitariány, kterou jsem před léty připravovala i svým všejedlíkům v rodině; a nyní ji začínám znovu občasně zařazovat. Nedá mi to, se nepodělit o vyváženou skladbu surovin, pro atraktivní obsah širokého spektra lehce stravitelných živin. Vhodnou pro předškolní dítě, studenta, sportovce, staší osoby, v těhotenství, v rekonvalescenci a naprosto každého racionálně se stravujícího člověka.

Původně jsem se inspirovala receptem dietologa profesora Kollatha ( kdo se zabývá jogou, bude vědět ), který našel způsob, jak učinit obilné zrno stravitelným i bez tepelné úpravy, recept jsem výrazně vylepšila a přejmenovala na "Kamutová snídaně" . Přínosem pokrmu je pocit nasycenosti, zvýšení fyzické i psychické výkonosti, úprava váhy a to tak, že hubení zdravě přibývají na váze, a obézním pomáhá hubnout, odstranit zácpu, detoxikovat ..

Stravování dříve a dnes

Bylo, nebylo - lidské pokolení. Ačkoliv všichni patřili ke stejnému živočišnému druhu, byli každý trochu odlišní. Mohlo za to místo, kde žili - neboli geografické podmínky. Také jejich jídelníček se lišil podle toho, co v místě jejich výskytu rostlo, nebo žilo.

Newsletter

Přihlášení

Facebook
Sponzorovaný odkaz:

Doporučujeme:

 

 

Školící středisko