Únava při onkologické léčbě

Rubrika: Zdravotní potíže
Autor: Radek Jelínek

Únava při onkologické léčbě - toto věčné téma , které řeší v podstatě většina pacientů , kteří podstupují léčbu.Většina lékařů se ani pacientů na únavu neptá, protože ji považují za samozřejmou při léčbě takto závažného onemocnění, ale pro pacienty to bývá často velmi nepříjemné. Nenávidí dny, kdy nemohou ráno vstát z postele. Cítí, jakoby tělo, končetiny byly z olova. Těžko se jim dýchá, nic je nebaví. Nenávidí tu postel, v níž zůstávají celý den a nemohou se z ní dostat. Nedokáží odhadnout, kdy taková únava přijde. Přijde-li, pak vždy trvá několik dní.Ta únava je horší, než bolest. Nedokáží s ní bojovat, neví, co je její příčinou, neví, co by mi mohlo pomoci.
Čím je únava způsobena? Jednak samotným nádorem, použitou léčbou chemoterapií (cytostatika), radioterapií, biologickou léčbou, hormonální léčbou, oslabením imunitního systému, horší funkcí štítné žlázy, nevhodnou stravou, stresem, emocemi , strachem o svoji budoucnost atd.
Jak tedy tento problém řešit? V takových stavech je vhodné navyšovat antioxidační kapacitu dostupnými způsoby .Imunitní systém, který by měl za normálních okolností zhoubné bujení potlačovat, můžeme posílit pravidelným příjmem různých antioxidačních látek, jako jsou vitamíny E ( rostlinné oleje, mandle, slunečnicová semínka, lískový oříšek, oleje a tuky z ořechů a semen, tmavě zelená zelenina jako je kapusta, špenát, brokolice), C (kiwi,citrusové plody,papriky, šípky), karoteny (veškeré ovoce a zelenina), selen (brazilské ořechy, kokos).
Omezovat příjem živočišných bílkovin (maso,vejce)z důvodu náročné stravitelnosti, která energeticky vyčerpává, včetně celkového objemu konzumovaných proteinů a nahradit je bílkovinami živočišnými ( sojové boby, luštěniny,brambory, celozrnné výrobky).
Upozornění: veškeré zde prezentované informace jsou obecného charakteru, vždy záleží na aktuálním stavu pacienta. Chemoterapií zdevastované tělo je citlivé na jakékoli podněty a veškeré kroky je dobré konzultovat s ošetřujícím lékařem.

 


Další články z rubriky Zdravotní potíže

Co jíst a dělat pro otěhotnění?

Chcete otěhotnět a nejste si jistá, jak vy sama můžete přispět k vhodným podmínkám pro otěhotnění? Pokoušíte se o miminko již nějakou dobu a stále se nedaří? Možná je právě nyní na čase změnit životasprávu.

Hypertenze nebolí, ale může rovnou zabít

Vysoký krevní tlak

Vysoký krevní tlak (hypertenze) se řadí mezi tzv. civilizační choroby. Mezi onemocnění dnešní doby, protože na jeho vznik má velký vliv - kouření, stres, nízká pohybová aktivita, skladba jídelníčku. Určitou roli pro vznik této nemoci hraje samozřejmě i dědičnost.

Může vznikat i jako důsledek některých dalších chorob, jako je například cukrovka, srdeční choroby, nemoci ledvin a je tedy spíše doprovodným stavem jiným onemocnění. Avšak vysoký krevní tlak je nejčastěji důsledkem nevhodného životní stylu pro Váš organismus.

Hypertenze se obvykle nikterak neprojevuje a většina lidí na toto onemocnění přijde až při běžném lékařském vyšetření.

Běžná hodnota krevního tlaku je zhruba 120/80, pokud je Váš krevní tlak vyšší než 140/90, již trpíte hypertenzí.
 

Navštivte nemocnici – to je impuls pro rozhodnutí starat se více o své tělo a mysl !

Říkáte si, co to je za titulek. Jak to souvisí s náplní profese výživového specialisty ? Naopak, velmi to souvisí. 

Mou prací je předávat lidem víru, energii a informace o tom, že prevence je nejdůležitější ! Vždyť zdraví máme jedno a tak lehce ho můžeme ztratit.

Newsletter

Přihlášení

Facebook
Sponzorovaný odkaz:

Doporučujeme:

 

 

Školící středisko