Únava při onkologické léčbě

Rubrika: Zdravotní potíže
Autor: Radek Jelínek

Únava při onkologické léčbě - toto věčné téma , které řeší v podstatě většina pacientů , kteří podstupují léčbu.Většina lékařů se ani pacientů na únavu neptá, protože ji považují za samozřejmou při léčbě takto závažného onemocnění, ale pro pacienty to bývá často velmi nepříjemné. Nenávidí dny, kdy nemohou ráno vstát z postele. Cítí, jakoby tělo, končetiny byly z olova. Těžko se jim dýchá, nic je nebaví. Nenávidí tu postel, v níž zůstávají celý den a nemohou se z ní dostat. Nedokáží odhadnout, kdy taková únava přijde. Přijde-li, pak vždy trvá několik dní.Ta únava je horší, než bolest. Nedokáží s ní bojovat, neví, co je její příčinou, neví, co by mi mohlo pomoci.
Čím je únava způsobena? Jednak samotným nádorem, použitou léčbou chemoterapií (cytostatika), radioterapií, biologickou léčbou, hormonální léčbou, oslabením imunitního systému, horší funkcí štítné žlázy, nevhodnou stravou, stresem, emocemi , strachem o svoji budoucnost atd.
Jak tedy tento problém řešit? V takových stavech je vhodné navyšovat antioxidační kapacitu dostupnými způsoby .Imunitní systém, který by měl za normálních okolností zhoubné bujení potlačovat, můžeme posílit pravidelným příjmem různých antioxidačních látek, jako jsou vitamíny E ( rostlinné oleje, mandle, slunečnicová semínka, lískový oříšek, oleje a tuky z ořechů a semen, tmavě zelená zelenina jako je kapusta, špenát, brokolice), C (kiwi,citrusové plody,papriky, šípky), karoteny (veškeré ovoce a zelenina), selen (brazilské ořechy, kokos).
Omezovat příjem živočišných bílkovin (maso,vejce)z důvodu náročné stravitelnosti, která energeticky vyčerpává, včetně celkového objemu konzumovaných proteinů a nahradit je bílkovinami živočišnými ( sojové boby, luštěniny,brambory, celozrnné výrobky).
Upozornění: veškeré zde prezentované informace jsou obecného charakteru, vždy záleží na aktuálním stavu pacienta. Chemoterapií zdevastované tělo je citlivé na jakékoli podněty a veškeré kroky je dobré konzultovat s ošetřujícím lékařem.

 


Další články z rubriky Zdravotní potíže

Hubnutí začíná v hlavě

Ať už o tom víte, nebo ne, vaše hubnutí začíná ve vaší hlavě. A nemyslím teď vaše ústa a to, kolik toho dokáží sníst. To, co vaše hubnutí startuje, je vaše rozhodnutí a vaše odhodlání vydržet. Pokud totiž vaše hlava není připravená na vaše hubené JÁ, hubnutí se nedaří, nebo ho nejste schopni trvale udržet.

Testosteron - jak si udržet mužnost do vysokého věku

Testosteron je hormon, který muže dělá mužem. Jakmile začne této vzácné látky v těle ubývat, dostává se muž postupně do tzv.přechodu. Stojí za vším, co odlišuje muže od ženy. Muž je lovec a aby byl rychlý, silný a úspěšný, testosteron mu zajišťuje pevnější kosti, větší svaly, silnější srdce, větší kapacitu plic, více červených krvinek, dává větší odvahu, sexualitu, ale také například prostorovou představivost, lepší orientační smysl a ostřejší smyslové orgány.

Navštivte nemocnici – to je impuls pro rozhodnutí starat se více o své tělo a mysl !

Říkáte si, co to je za titulek. Jak to souvisí s náplní profese výživového specialisty ? Naopak, velmi to souvisí. 

Mou prací je předávat lidem víru, energii a informace o tom, že prevence je nejdůležitější ! Vždyť zdraví máme jedno a tak lehce ho můžeme ztratit.

Newsletter

Přihlášení

Facebook
Sponzorovaný odkaz: