Únava při onkologické léčbě

Rubrika: Zdravotní potíže
Autor: Radek Jelínek

Únava při onkologické léčbě - toto věčné téma , které řeší v podstatě většina pacientů , kteří podstupují léčbu.Většina lékařů se ani pacientů na únavu neptá, protože ji považují za samozřejmou při léčbě takto závažného onemocnění, ale pro pacienty to bývá často velmi nepříjemné. Nenávidí dny, kdy nemohou ráno vstát z postele. Cítí, jakoby tělo, končetiny byly z olova. Těžko se jim dýchá, nic je nebaví. Nenávidí tu postel, v níž zůstávají celý den a nemohou se z ní dostat. Nedokáží odhadnout, kdy taková únava přijde. Přijde-li, pak vždy trvá několik dní.Ta únava je horší, než bolest. Nedokáží s ní bojovat, neví, co je její příčinou, neví, co by mi mohlo pomoci.
Čím je únava způsobena? Jednak samotným nádorem, použitou léčbou chemoterapií (cytostatika), radioterapií, biologickou léčbou, hormonální léčbou, oslabením imunitního systému, horší funkcí štítné žlázy, nevhodnou stravou, stresem, emocemi , strachem o svoji budoucnost atd.
Jak tedy tento problém řešit? V takových stavech je vhodné navyšovat antioxidační kapacitu dostupnými způsoby .Imunitní systém, který by měl za normálních okolností zhoubné bujení potlačovat, můžeme posílit pravidelným příjmem různých antioxidačních látek, jako jsou vitamíny E ( rostlinné oleje, mandle, slunečnicová semínka, lískový oříšek, oleje a tuky z ořechů a semen, tmavě zelená zelenina jako je kapusta, špenát, brokolice), C (kiwi,citrusové plody,papriky, šípky), karoteny (veškeré ovoce a zelenina), selen (brazilské ořechy, kokos).
Omezovat příjem živočišných bílkovin (maso,vejce)z důvodu náročné stravitelnosti, která energeticky vyčerpává, včetně celkového objemu konzumovaných proteinů a nahradit je bílkovinami živočišnými ( sojové boby, luštěniny,brambory, celozrnné výrobky).
Upozornění: veškeré zde prezentované informace jsou obecného charakteru, vždy záleží na aktuálním stavu pacienta. Chemoterapií zdevastované tělo je citlivé na jakékoli podněty a veškeré kroky je dobré konzultovat s ošetřujícím lékařem.

 


Další články z rubriky Zdravotní potíže

Ruční lymfodrenáž

Jemná manuální drenáž prováděná speciálními hmaty v přesně stanovené posloupnosti lehkým přítlakem. Je při ní rozpohybován tok lymfy (mízy) a celého lymfatického systému v těle. Lymfodrenáže pomáhají odstranit odpadní, toxické látky a odstranit otoky. Tím dochází k odlehčení, uvolnění a regeneraci celého imunitního systému. Při lymfodrenáži se využívá anatomických a fyziognomických poznatků o funkci lymfatických cév, mízovodů, uzlin a kolektorů. Nejsou používány oleje či emulze. Doba trvání ruční lymfodrenáže je minimálně 60min.

 

Celulitida a jak ni vyzrát

My ženy ji nenávidíme, mužům se nelíbí, asi těžko budeme hledat někoho, komu se zamlouvá. Celulitida ve významu, který máme na mysli (u nás  běžně označována jako pomerančová kůže) postihuje ženy nejčastěji na stehnech a hýždích. Příčiny jejího vzniku jsou neustále předmětem odborných diskuzí. Je ale zřejmé, že jde o  kombinaci několika faktorů jako jsou dědičné vlohy, hormonální nerovnováha a případné užívání antikoncepce, porucha tvorby kolagenu, porucha fungování lymfatického systému a nadváha.

Celulitida - nemoc nebo pouhý kosmetický problém?

Nedávno jsem dělala v poradně konzultaci s klientkou, která potřebovala zhubnout. Ptala jsem se jí na její zdravotní obtíže a mezi jiným také, zda má celulitidu. Odpověděla: „ No jo, mám, na stehnech. Ale na to kašlu. To není důležité. Tak budu nosit kalhoty, no."

Přiznávám se, že mne tento postoj překvapil. Vím, že celulitida je velmi rozšířená nejen mezi ženami, že mnoho z nich ji intenzivně řeší, a s úspěchem. Včetně mne. Pak jsem si uvědomila, že mnoho dalších, postižených celulitidou, ji bere pouze jako kosmetickou záležitost, kterou se není nutno zabývat.

Newsletter

Přihlášení

Facebook
Sponzorovaný odkaz:

Doporučujeme:

 

 

Školící středisko