ÚNOR - podpora ledvin

Rubrika: Sezonní záležitost
Autor: Zuzana Komůrková

ÚNOR - podpora ledvin
A máme tu únor, moji milí!
Konečně nás navštívila paní zima a to je moc fajn. Přiznejme si, že +11 stupňů na venkovním teploměru v lednu není zrovna normální. To si pak člověk připadá fakt podivně, když radí zahřívat organismus ;-)
V únoru jsou nejzatíženějším orgánem LEDVINY. Pokračujeme tedy v návaznosti na močový měchýř.
Ledviny jsou párový orgán, který se nachází po obou stranách páteře v oblasti beder. Jejich funkcí je odstraňování dusíkatých zplodin metabolismu bílkovin z těla, regulují hospodaření s tekutinami a obsah solí v těle, hrají významnou roli v metabolismu vápníku a fosforu. Jednoduše řečeno - udržují stálé vnitřní prostředí, míru kyselosti a koncentraci minerálů. Například nedostatečné vylučování sodíku vede k zadržování vody v tkáních. Vzestup hladiny draslíku při jeho nedostatečném vylučování ledvinami vede k nebezpečným poruchám srdečního rytmu. Ledviny mají také velký význam pro kostní metabolismus a správnou krvetvorbu.

Problémy ledvin se většinou projeví bolestí v bedrech. Někdy ovšem také bolestmi kloubů kolen zejména na vnitřní straně. Při vyšetření se v moči objevuje krev, bílkovina a bílé krvinky. Problémy v činnosti ledvin se mohou také projevit častým močením zejména v noci,, impotencí, problémy s plodností, zánětem močového měchýře. Špatná funkce ledvin pak otoky na různých místech těla. Jedním z nejčastějších ukazatelů na problém s ledvinami jsou tmavé kruhy a otoky pod očima, ale taky vyrážkou nebo pupínky v oblasti očí. Párovým orgánem jsou uši, takže při oslabení ledvin může docházet k poruchám sluchu, pískání a šumění v uších a častým zánětům. Totéž platí pro kosti - oslabení ledvin může doprovázet osteoporóza.

Nejsilnější energie ledvin je každý den odpoledne mezi 17. a 19. hodinou. V tuto dobu jsou ve své maximální aktivitě. Naopak nejslabší je energie ledvin každý den ráno mezi 5. a 7. hodinou, tehdy jsou v útlumu.

Podle tradiční čínské medicíny jsou ledviny ukazatelem délky života a je v nich skryta vrozená životní energie. Z psychického hlediska jsou ledviny ukazatelem vztahů a citů. Partnerských, kdy levá ledvina zobrazuje ženu a pravá muže. Jde však zejména o partnerství nejen sexuální, ale spíše o přátelství, pracovní vztahy, vzájemný styk s lidmi. Ledviny filtrují to, co jsme schopni od jiných lidí přijmout, vstřebat. Pokud nevstřebáváme, nepřijímáme jiné pohledy a názory, může dojít k problémům právě v oblasti ledvin. Oslabené ledviny často souvisí se ztrátou kořenů nebo schopností vybudovat si vlastní kořeny. Emocí ledvin je strach a narušená energie ledvin přináší do naší psychiky opatrnost, potřebu opory, nejistotu, poruchy sexuální oblasti, ale také sebepodceňování, úzkost až deprese. Je zvláštní, jak má naše společnost spojeno přátelské popovídání s hospodou nebo lahví vína, co si budeme nalhávat, kdo si s kamarády nezajde rád na pivo nebo si s kamarádkou nedá pár dvojek vína? Uvažuji, jestli je to proto, že chceme otupit a zaměstnat ledviny zvýšeným příjmem alkoholu, než se zastřízliva poprat s otázkou přijímání a odpouštění? :-)


A jak tedy v únoru a nejen v únoru pomoci ledvinám a co jíst?
• Pitný režim: pro podporu ledvin má velký význam. V zimě se pocit žízně přirozeně snižuje, proto nezapomínejte pít. Ideálně teplé tekutiny - opět připomenu svůj favoritní zázvorový čaj (stačí pár plátků zázvoru povařit 10 minut v hrnci vody, nechat lehce vychladnout, přidat citron a med), vlažnou vodu, zeleninové šťávy (zkuste odšťavnit zelí, řapíkatý celer, řepu a jablko). Omezte alkohol, výjimkou je pivo, které podle babských rad ledvinám prospěje, ideální je údajně Plzeňské. Ale s mírou! Vynechat bychom měli vodu s bublinkami, kávu, zelený čaj, který ochlazuje, coca-colu a další slazené příšernosti.
• Luštěniny: v přírodě je to tak nádherně zařízeno, že potraviny, které nejvíce podporují určitý orgán, mají tvar tohoto orgánu. A to platí pro ledviny a fazole. Jezte tedy fazole, jakékoli - červenou ledvinu, adzuki, mungo. Doporučuji přidávat do polévek či jako přílohu nebo z nich udělat pomazánky, jsou výborné! Už v neděli 2. 2. od 14hod.pořádáme ve Studiu Cesta ke změně Kurz přípravy VEGANSKÝCH POMAZÁNEK, kde se můžete naučit připravit pomazánky z fazolí, čočky, cizrny, pohanky a tofu. (http://www.studiocestakezmene.cz/kurzy-vareni/veganske-pomazanky.html)
• Zelenina: jezte kořenovou zeleninu, cibuli, fenykl, zelí, kapustu, červenou řepu, pórek. Ideální je kvašená zelenina a kysané zelí - zimní evergreen.
• Ovoce: ideální jsou brusinky, borůvky, lesní plody... No teď v zimě to asi s nimi nebude tak horké, ale pokud máte zamrazeno jako já, máte vyhráno :-) Brusinky také ve formě kvalitního džusu nebo sušené. Pokud však už máte ledvinové problémy se sušeným ovocem opatrně, protože obsahuje hodně draslíku, stejně tak ořechy, banány apod.
• Obilniny a semena: jáhly, pohanka, oves, rýže, sezam, len.
• Maso: tady opět opatrně, ledvinám prospěje odlehčení v podobě snížení konzumace bílkovin. Dopřejte si rybu (lososa, tuňáka, cokoliv co u nás koupíte čerstvé), maso spíše lehce stravitelné - např. krůtí, králičí. A přidat můžete vejce, tvaroh.
• V jídelníčku je potřeba omezit sůl, sójovou omáčku, další ochucovadla typu worchestrové omáčky apod., prostě vynechat vše, co obsahuje glutamát, všechno dráždivé a ostré, omezte koření, čokoládu a kakao, sladkosti, tavené sýry, bílý cukr, uzeniny, chipsy a další „pochutiny".
• Vařte, duste, pečte, omezte smažení.
A co dělat pro podporu ledvin?
• Ledviny milují teplo! Konečně můžu s klidem napsat - teple se oblékejte, držte v teple hlavně nohy, bedra a krk. Nezapomínejte na čepici, hlavou a vlasy uniká z těla venku velká část tepla. Nicméně pohyb venku je fajn v každém případě a nevyhýbejte se mu.
• Dopřejte si saunu, teplou koupel se solí, masáž.
• Otužujte se! Ale asi bych s tím nezačínala až teď v únoru ;-)
• Věnujte se józe nebo jakkoliv cvičte. Pokud cítíte tlak v ledvinách, udělejte pozici kleští - paščimottanásanu, nebo hluboký předklon a setrvejte v ní, jak to jen půjde.
• Noste červenou a oranžovou barvu, barvy čaker, pod které ledviny spadají. Nebo u sebe noste kameny jako rubín, korál, hematit nebo můj oblíbený karneol.


Přiznám se, že únor nemám ráda. Je to pro mě vždy hodně psychicky náročný měsíc, protože zima se zdá být nekonečná a jaro je daleko. Letos je vše díky počasí tak podivně posunuté, že to cítím lehce jinak a na sníh a zimu jsem se už opravdu těšila. Takže si zimu užívejme plnými doušky, vytáhněte lyže, běžky, brusle a sáně, natáhněte si červené vlněné ponožky, opatrujte se a neprochladněte, odlehčete stravu, večer se naložte do vany, pak se zabalte do deky a dejte si zázvorový čaj, nebojte se vlastních emocí, komunikujte a mějte se rádi :-) A pokud cítíte tlak v ledvinách, dejte si jedno pivko, zalehněte do kleští a pokorně v předklonu přijímejte, co vám život nakládá. Věřte, že nikdy Vám nenaloží víc, než jste schopni unést.


Hodně životní energie vám v únoru přeje
Zuzana, Studio Cesta ke změně

 


Další články z rubriky Sezonní záležitost

Detoxifikační kůra, DEN 2

Zvládli jste první den, máte tedy za sebou to "nejhorší" :-)
Dnes si můžete pochutnat na studeném salátu z bulguru na marocký způsob a k večeři se zahřát zelňačkou.
Ke snídani jsem opět zvolila kaši z ovesných vloček, která obsahuje spoustu vlákniny a vitamínů skupiny B. Pokud chcete změnu, dejte si třeba pečivo s rybí pomazánkou (sardinky, kremžská hořčice, kyselá okurka, bílý jogurt). Jinak pozor na tradiční přílohy k pečivu, které si pro tentokrát musíte odpustit.
Ke svačině zbyl mrkvový salát ze včerejšího dne. Jinak lze také zvolit jakékoli ovoce či zeleninu a bílý jogurt či kysané podmáslí.
TIP Tentokrát není třeba se dívat na celkový energetický obsah. Tělo si samo řekne o množství jídla a tím, že vyloučíte všechny „nezdravé" potraviny, nemusíte se bát, že přiberete.
Celý článek včetně fotografií a receptů najdete na Facebooku (www.facebook.com/fitandfuncz)

Jak přežít a užít si Vánoce

V čem jsou hlavní nástrahy Vánoc? Z mého pohledu to možná překvapivě nejsou štědrovečerní večeře a cukroví, ale celková změna životního stylu. Jedním z jeho projevů je tzv. „absolutní nepohyb". Absolutní nepohyb se projevuje tím, že z aktivních lidí se stávají gaučoví povaleči, kteří se po několik dní nacházejí výhradně v dosahu televizního ovladače a mísy s cukrovím.
Podíváme-li se na vánoční období komplexněji, nejedná se, jak by se mohlo zdát, pouze o Štědrý den a dva Svátky vánoční. Vánoce pro většinu z nás začínají počátkem prosince, pokračují Mikulášem, průběžným ochutnáváním napečeného cukroví, vánočními večírky, kde alkohol teče proudem, samotnými Vánocemi a končí až vystřízlivěním po oslavách Nového roku. Jedná se tedy o více než měsíc, kdy radikálně měníme celoroční styl života, a to se na dosažených výsledcích již může zásadně projevit.
Dalším úskalím jsou mýty o zdravém cukroví a lehké štědrovečerní večeři. Proč mýty? Protože jediné zdravé cukroví je žádné cukroví (přidání ovesných vloček opravdu nepomůže) a štědrovečerní klasika - kapr s bramborovým salátem - není o nic víc kaloričtější než polovina běžné pizzy v restauraci.
Pokud se chcete vyvarovat novoročnímu vystřízlivění a předejít nutnosti „hubnoucích" novoročních předsevzetí, mám pro vás několik tipů, jak Vánoce nejen ve zdraví přežít, ale hlavně si je užít.

Detoxikace (očista) organismu

Jaro je zpravidla nejlepší období pro zahájení očisty neboli detoxikaci. Znečištěné životní prostředí, nevhodná strava a stres, to vše zatěžuje náš organismus jedovatými látkami, které jsou příčinou mnoha onemocnění.

Newsletter





Přihlášení

Facebook
Sponzorovaný odkaz: