Zdravá strava a zdravý životní styl a výživové poradenství

Rubrika: Ostatní
Autor: ViaFit, s.r.o.

Zdravá strava a zdravý životní styl a výživové poradenství

Jídlo je běžnou součástí každodenního života člověka. Jídlo a energie, kterou během dne přijmeme, není pouze pro zahnání hladu, ale je hlavně potřebná pro fungování životně důležitých funkcí. Potrava je tedy vklad k celkovému našemu zdraví.

Základem každého zdravého životního stylu je strava, pohyb, duševní klid a pohoda, dostatek spánku, vyhýbání se návykovým látkám.

Tak jako bychom měli chodit na pravidelné preventivní prohlídky, tak bychom se měli i starat o svou životosprávu a výživový stav.

Pokud máte problémy s optimální hmotností či onemocněním jehož základem je špatná strava či potřebná změna jídelníčku, zapomeňte na chytré rady kamarádek či hledání zázračných diet na internetu, měli byste navštívit nutričního terapeuta či výživového poradce. Nejen při výběru doktorů a specialistů by měl dbát člověk na kvalitu, tak by měl dbát i při výběru nutričního specialisty. V dnešní době je na trhu na výběr z celé spousty výživových poradců, ne všichni ovšem mají patřičné vzdělání a veškeré potřebné vědomosti k výkonu tohoto povolání. Výživového poradce v dnešní době může dělat v podstatě kdokoliv, proto můžete mít štěstí a narazit na výživového poradce seriózního, ale také můžete narazit pouze na obchodníka, jehož hlavním cílem je prodat Vám výživové doplňky stravy a o správné výživě toho ví kolikrát méně než jeho klienti.

Správný výživový poradce  – nutriční terapeut by měl správně nastolit klientovi režim, ve kterém proberou změnu životního stylu, jehož součástí je sestavení jídelníčku, sestavení jídelního plánu, probrání správných a špatných výživových návyků, sestavení výběru potravin, pravidelné kontroly a přeměřování na speciálním přístroji. Základem každé správné redukce či změny životního stylu je ovšem nejhlavnější motivace pacienta.

V rámci našich ambulancí získá pacient tolik nutnou komplexní a mezioborovou péči, tedy nejen služby nutričního terapeuta, ale i lékaře. S možností adiktologického přístupu pak lze lépe koncipovat péči, která pacientovi řeší problémy se "závislostmi" na sladkém, slaném a vůbec na všech zlozvycích, které ho trápí. V rámci každé komplexní nutriční terapie a to zejména v dlouhodobějších programech by měla být dostupná i psychoterapie. Vzhledem k tomu, že výživou může být způsobena i závažná komplikace zdravotního stavu, měl by pacient věnovat zvláštní péči výběru centra, kam svěří své zdraví. 

Navštivte naší nutriční ambulanci, ve které se Vám dostane správné odborné pomoci, pracovat s Vámi budou specializováni zdravotníci vzdělaní v oboru nejen nutrice a registrování na ministerstvu zdravotnictví. 

ViaFit,s.r.o. Nestátní zdravotnické zařízení

Poliklinika Zahradníkova, Zahradníkova 2/8, Brno

www.viafit.cz Tel. 731 654 100 


Další články z rubriky Ostatní

Diskuse s odborníky na téma sportovní výživa

Milí příznivci sportu a zdravého životního stylu,

slovy Petra Fořta je :“ jednoznačně neoddiskutovatelným konstatováním bezpochyby  fakt, že způsob výživy přímo koreluje se zdravotním stavem.“ Jak koreluje sportovní výživa se zdravotním stavem fyzicky přetíženého sportovce nuceného podávat stále nejlepší výkony,  zvládat kombinaci stresu při tréninku i soutěžích a ne třeba  zrovna ideálního přístupu ke stravě? Oslovila jsem pět odborníků se stejnými otázkami. Nabízí se  pět úhlů pohledu.

Diagnostika složení těla InBody, aneb první krok k správnému hubnutí.

A je tady opět leden a s ním velká touha zhubnout kila, která se nepodařila shodit v loňském roce a navíc se na nás navalila během štědrých a veselých vánočních svátků .

Každý, kdo chce začít hubnout nebo něco dělat se svou hmotností, měl by nejdříve zjistit složení svého těla kvalitní bioimedanční diagnostikou, kterou poskytují například přístroje InBody. Často totiž podlehneme prvnímu lednovému číslu časopisu se „zázračnou dietou“. U někoho se úspěch dostaví, u většiny však přijde zklamání. Jak je to možné?? Žádná univerzální dieta totiž nerespektuje individualitu jedince. To znamená jeho základní životní potřeby. A proto než začneme aplikovat krok B (změnu jídelníčku), měli bychom udělat krok A (zjistit skutečné složení svého těla).

Nadváha a obezita - nejen estetický problém. Část 3. Komplikace a léčba

Jaké jsou důsledky a komplikace nadváhy? Některé můžeme pozorovat ihned, ale většina z nich se projeví až za několik let. Obezita nebolí a proto nás nenutí s ní ihned při prvních příznacích bojovat. O to je zákeřnější a tichý zabiják, který s sebou přináší mnohá závažná onemocnění.

Autor: Mgr. Veronika Mlčochová - Poradna NutriFit - výživové poradenství Prostějov, Znojmo, Kroměříž, Praha, Brno  

Newsletter

Přihlášení

Facebook
Sponzorovaný odkaz:

Doporučujeme:

 

 

Školící středisko