Co jíst pro krásnou pleť?

Rubrika: Zdravotní potíže
Autor: Mgr. Zuzana Douchová

Co jíst pro krásnou pleť?
Někdo má problémy s mastnou pletí, akné, někdo zase s příliš suchou, citlivou pokožkou a ekzémy. Tyto nepříjemné kožní symptomy mohou být výsledkem toho, co jíme a právě i signálem toho, co nám chybí a co bychom měly do svého jídelníčku více zařadit.
 
Řešte příčinu problému
Problémy s pletí jsou individuální, proto neexistuje jeden zaručený lék pro dokonalou pleť. Existují však příčiny potíží, které je nutné najít. Může jít o hormonální nerovnováhu, stres, špatnou životosprávu i nekvalitní make-up.Pleťová kosmetika řeší pouze příznaky problémů, nikoli příčiny. Krémy nám mohou pomoci krátkodobě, ale bez změny našich vnějších a vnitřních problémů se opět kožní potíže objeví. Každá žena má také tendence k určitému typu pleti a je nutné je respektovat, používat krémy na konkrétní typ pleti a jíst potraviny, které pokožce dělají dobře.
 
Vitamíny a minerály pro zdravou pleť
Dalším všeobecným tipem na zdravou a krásnou zářící pleť je pravidelný příjem vitamínů a minerálů, které vyživují, léčí a pečují o pleť zevnitř. Především vitamín A (meruňky, broskve, mrkev, játra, máslo, mléko, žloutek, rybí tuk, brokolice), vitamíny B (droždí, ovesné vločky, rýže, vejce, luštěniny), esenciální mastné kyseliny (tučné ryby, panenské oleje, ořechy a semena), vitamín C (ovoce a zelenina), zinek (ořechy, semínka, listová zelenina, maso, obiloviny)a selen (ořechy, maso, ryby, ovesné vločky).  
 
Pijte vodu
Všeobecně bez ohledu na typy pleti je důležité pít denně 2-3 litry tekutin, nejlépe neperlivé vody. Dehydrované pleti nepomůže sebelepší hydratační krém, když nedoplníte tekutiny zevnitř! Pro milovnice kávy a kofeinových nápojů platí pitný režim dvojnásob, protože kofein dehydratuje. Pokožkou se vylučují nečistoty a toxiny z těla ven. Když pijeme málo a naše pleť je dehydrovaná, dochází k ucpávání póru, zánětům a kožním potížím. V první řadě bychom tedy měly hodně pít, abychom podpořili každodenní čistící proces pokožky a zabránily usazování nečistot.
 
Suchá pleť potřebuje tuky!
Pokud vás trápí příliš suchá pleť s přecitlivělostí na chladné a větrné počasí, dopřejte si více výživných potravin zahrnující zdravé tuky – ořechy, rostlinné panenské oleje, avokádo a tučné ryby. I zelenina a polévky obsahují mnoho tekutin, které vaše pleť právě potřebuje. Raději se vyhněte kofeinu a nikotinu, které vaší pokožku výrazně vysušují.
 
Citlivá pleť potřebuje ochladit
Máte-li potíže s citlivou pletí se sklonem k mateřským znaménkům, ekzémům, přecitlivělostí na slunce a teplo, dopřejte si co nejvíce ochlazujících potravin. Vhodné jsou ovoce, zelenina, mléčné produkty, zmrzliny (nejlépe tvarohové). Vyhněte se příliš pálivým a horkým pokrmů a nepřehánějte to se solí.
 
Mastná pleť potřebuje čistotu
Dalším problematickým typem je mastná pokožka se sklonem k akné a přecitlivělostí na vlhké a studené prostředí. Tato pokožka má největší tendenci k zadržování nečistot. Čistěte svou pleť důkladně i vnitřně – jezte zdravá, lehká a nízkotučná jídla. Omezte zcela mastné, sladké a smažené pokrmy a příliš tučné sýry. Zkuste pravidelně cvičit každý den, podpoříte tak cirkulaci apřirozenou detoxikaci organismu.  
 
Máte potíže s pletí? Přála byste si upravit jídelníček tak, aby se Vám pleť výrazně zlepšila? Nechte si sestavit svůj výživový plán pro kránou pleť! Více na www.zuzanadouchova.cz
 
autor článka: Mgr. Zuzana Douchová - poradce v oblasti výživy, psychologie a sportu

Další články z rubriky Zdravotní potíže

Jak na vysoký tlak?

S hypertenzními pacienty se ve své ordinaci setkávám téměř denně. Jsou to ženy i muži bez rozdílu věku. Proto jsem se rozhodla věnovat tento článek právě vysokému krevnímu tlaku, respektive návodu, jak proti němu bojovat přírodní a přirozenou cestou.
Hypertenze nemívá dlouhou dobu žádné nepříjemné příznaky, proto častokrát ani nemusíme tušit, že něčím podobným trpíme. Vysokotlací lidé jsou energičtí, aktivní a velmi činorodí. Nejčastějšími příčinami vysokého tlaku je dlouhotrvající stres, nadváha, špatné stravování, málo pohybu, nepružnost cév a dědičnost. Úprava životního stylu může mít na vysoký krevní tlak velmi pozitivní vliv, i když v mnoha případech zůstává medikace přesto nezbytností.

Viscerální tuk a hubnutí

Metabolický syndrom (MS) zahrnuje hned několik zdravotních příznaků: vysoká hladina triacylglycerolů, nízká hladina HDL („hodného“) cholesterolu, vysoký krevní tlak, hyperglykémie či přímo cukrovka druhého typu a tzv. abdominální obezita, tedy nebezpečně velký obvod pasu. A právě za poslední zmíněné nemůže nikdo jiný než viscerální tuk, který se ukládá v oblasti našich vnitřních orgánů.

Celulitida a jak ni vyzrát

My ženy ji nenávidíme, mužům se nelíbí, asi těžko budeme hledat někoho, komu se zamlouvá. Celulitida ve významu, který máme na mysli (u nás  běžně označována jako pomerančová kůže) postihuje ženy nejčastěji na stehnech a hýždích. Příčiny jejího vzniku jsou neustále předmětem odborných diskuzí. Je ale zřejmé, že jde o  kombinaci několika faktorů jako jsou dědičné vlohy, hormonální nerovnováha a případné užívání antikoncepce, porucha tvorby kolagenu, porucha fungování lymfatického systému a nadváha.

Newsletter





Přihlášení

Facebook
Sponzorovaný odkaz: