BŘEZEN - PODPORA ŽLUČNÍKU

Rubrika: Sezonní záležitost
Autor: Zuzana Komůrková

BŘEZEN - PODPORA ŽLUČNÍKU
A máme tu BŘEZEN, moji milí!

Také jste tak zmateni? Já letos pořád pociťuji absťák po sněhu a zimě. No nic, překonejme abstinenční příznaky, smiřme se s tím, že zima prostě nebyla a PŘIVÍTEJME JARO! :-)

V březnu je nejohroženějším orgánem ŽLUČNÍK.

Opět na začátek krátké opakování z anatomie: ŽLUČNÍK je vakovitý orgán hruškovitého tvaru uložený na spodině jater na pravé straně břicha, sloužící ke skladování a úpravě žluči, která se tvoří v játrech. Žluč je důležitá při trávení, napomáhá štěpení a vstřebávání tuků.

OSLABENÍ ŽLUČNÍKU se projevuje bolestí hlavy, migrénami a závratěmi, tlaky pod hrudní kostí, bolestí žeber vystřelující do zad, bolestí velkých kloubů (ramena, kyčle, kolena, lokty), nadýmáním, ale například i potížemi se zrakem. To, že máte oslabený žlučník, se může projevit i vyrážkou na kůži v oblasti spánků, zažloutnutím očního bělma nebo žlutým potahem na jazyku.

Kdo měl někdy v životě potíže se žlučníkem, tak ví naprosto přesně, že hodiny nejvyšší aktivity žlučníku jsou v noci. ŽLUČNÍKOVÝ ZÁCHVAT či kolika přichází zásadně mezi 23. a 1. hodinou. Kdo jednou zažil noc s hlavou v záchodové míse, ten ví, o čem mluvím ;-) Příčinou akutního žlučníkového záchvatu je zaklínění žlučových kaménků ve žlučových cestách. Kaménky vzniknou při nerovnováze mezi složkami žluče, jsou obvykle složené z cholesterolu. Při jeho nadbytku nejsou žlučové kyseliny schopny zachovat cholesterol v tekutém stavu a ten začne krystalizovat. Kaménky pak vycestují ze žlučníku do žlučových cest a pak do tenkého střeva. A záchvat je tu! Vyprovokován bývá hlavně tučným jídlem. Rizikovými faktory, které vedou ke žlučníkovým potížím, jsou obezita a špatné stravovací návyky, kouření, chronická zácpa, ale roli hrají i dědičné předpoklady.

Emocí žlučníku je HNĚV. Potlačovaná nebo špatně vyjádřená zlost a AGRESE vůči druhým, i vůči sobě samému, žárlivost, nenávist. Dlouhodobá nespokojenost se svým životem, partnerem, prací, frustrace z naší neschopnosti to vyjádřit a řešit - to vše může být základem k tomu, aby nám žlučník drsně ukázal, že se musíme naučit s nahromaděnou agresí pracovat. Symbolicky nám potíže žlučníku ukazují, co jsme a nejsme schopni strávit, ale také to, že se snažíme něco zpracovat až příliš rychle.

A jak tedy v březnu a nejen v březnu pomoci žlučníku a co jíst?

• V období přicházejícího jara celkově ODLEHČETE JÍDELNÍČEK. Omezte tučná, nadýmavá a ostrá jídla. Vynechte tučná masa, omáčky zahuštěné moukou, kynutá těsta, mléko, dále cukr, kávu, černý čaj, alkohol a všeobecně polotovary, uzeniny a instantní „jídla". Když už maso, tak sladkovodní ryby, králíka nebo krůtu. Když mléčné výrobky, tak raději kozí a ovčí. Vyhýbejte se přepálenému tuku, smažení a grilování. Používejte kvalitní oleje - olivový, dýňový, lněný, sezamový. Zařaďte lehce stravitelné obiloviny, jako jsou jáhly a pohanka, z luštěnin zejména červenou čočku, která nenadýmá.

• Ze začátku měsíce bych doporučila ještě spíše vařenou a dušenou ZELENINU, ale postupně začněte zařazovat do jídelníčku opět i čerstvou. Zvláště MLADÉ VÝHONKY rostlin, kopřivy, pažitku, řeřichu, špenát, dále mrkev, cuketu, chřest, červenou řepu.

• Pokud máte problém se žlučníkem, pozor na ovoce se zrníčky - maliny, rybíz, jahody to může žlučníku pěkně zavařit. Navíc jejich sezóna je ještě hodně daleko. Neprospěje ani mák, datle, fíky a ořechy. OVOCE jezte raději bez slupky. Jablka a jablečný ocet to je to pravé.

• Používejte BYLINKY PODPORUJÍCÍ TRÁVENÍ - petržel, mátu, kopřivu, bazalku, kmín, kopr, bobkový list, fenykl, anýz, saturejku, oregano, majoránku, yzop nebo mořské řasy.

• Žlučník má rád HOŘKÉ BYLINKY jako je zeměžluč, kořen pampelišky, ostropestřec mariánský, měsíček lékařský, oman, řepík, měsíček, třezalka, pelyněk, jaterník, schizandra. Tyto byliny si asi do jídla dobrovolně nepřidáte, ale můžete je užívat ve formě tinktury, čaje nebo oleje.

• Používejte KURKUMU. Kurkuma podporuje trávení a také pomáhá rozpouštět žlučové kamínky. Přidávejte ji při vaření do jídla nebo si udělejte NÁPOJ S KURKUMOU: 1 hrnek rostlinného mléka povařte asi 5 minut s polovinou lžičky kurkumy, odstavte a oslaďte medem.

• Zvyšte přísun ZINKU A VITAMÍNU A. Jak? Největším přírodním zdrojem zinku jsou dýňová semínka a dýňový olej. Vitamín A naleznete třeba v mrkvi, špenátu, hlávkovém salátu, dýni, paprice, mangoldu, mangu, brokolici, chřestu nebo rakytníku. Nezapomínejte, že vitamín A je rozpustný v tucích, takže je potřeba přidat k zelenině vždy trošku kvalitního tuku.

• Zkuste AROMATERAPII - rovnováhu žlučníku podpoří svěží kyselé nebo lehce nahořklé vůně jako grapefruit, citrón, hořký pomeranč. Používejte je do aromalamp, k masážím nebo do koupelí.


Takže radím - vydejte se na procházku jarní přírodou, sledujte, jak se energie rostlin dere ven ze země. Svá trápení a hněv projevte, nespokojenost s čímkoliv řešte. Názory ostatních, které vás vytáčejí, přijměte a netrapte se jimi. Každý má právo na svůj pohled na svět a nikdo nemáme patent na pravdu. Nevíte, čím ten druhý prošel a co má za sebou....

Chroupejte dýňová semínka, mocně sypejte do jídla kurkumu, jezte vše zelené. Kupte si nový parfém s citrusy, modré tričko či jantarové náušnice! Váš žlučník bude zaručeně potěšen:-)

Klidný vstup do jara přeje všem
Zuzana, Výživou ke změně

 

 

 


Další články z rubriky Sezonní záležitost

Detoxifikační kůra, DEN 6

TIP Dbejte na pravidelnost příjmu potravy, alespoň 4xdenně. Pokud nenecháte tělo vyhladovět, samo si řekne o velikost porce, jakou právě potřebuje. Někdy budete mít chuť na menší oběd, někdy zase na větší svačinu, to vše je v pořádku. Nebojte se sledovat vlastní pocity a naučíte se lépe porozumět vašemu tělu.

Recepty pro dnešní den jsou inspirovány italskou kuchyní a najdete je včetně fotografií na Facebooku

www.facebook.com/fitandfuncz

Jak přežít a užít si Vánoce

V čem jsou hlavní nástrahy Vánoc? Z mého pohledu to možná překvapivě nejsou štědrovečerní večeře a cukroví, ale celková změna životního stylu. Jedním z jeho projevů je tzv. „absolutní nepohyb". Absolutní nepohyb se projevuje tím, že z aktivních lidí se stávají gaučoví povaleči, kteří se po několik dní nacházejí výhradně v dosahu televizního ovladače a mísy s cukrovím.
Podíváme-li se na vánoční období komplexněji, nejedná se, jak by se mohlo zdát, pouze o Štědrý den a dva Svátky vánoční. Vánoce pro většinu z nás začínají počátkem prosince, pokračují Mikulášem, průběžným ochutnáváním napečeného cukroví, vánočními večírky, kde alkohol teče proudem, samotnými Vánocemi a končí až vystřízlivěním po oslavách Nového roku. Jedná se tedy o více než měsíc, kdy radikálně měníme celoroční styl života, a to se na dosažených výsledcích již může zásadně projevit.
Dalším úskalím jsou mýty o zdravém cukroví a lehké štědrovečerní večeři. Proč mýty? Protože jediné zdravé cukroví je žádné cukroví (přidání ovesných vloček opravdu nepomůže) a štědrovečerní klasika - kapr s bramborovým salátem - není o nic víc kaloričtější než polovina běžné pizzy v restauraci.
Pokud se chcete vyvarovat novoročnímu vystřízlivění a předejít nutnosti „hubnoucích" novoročních předsevzetí, mám pro vás několik tipů, jak Vánoce nejen ve zdraví přežít, ale hlavně si je užít.

Detoxifikační kůra, DEN 2

Zvládli jste první den, máte tedy za sebou to "nejhorší" :-)
Dnes si můžete pochutnat na studeném salátu z bulguru na marocký způsob a k večeři se zahřát zelňačkou.
Ke snídani jsem opět zvolila kaši z ovesných vloček, která obsahuje spoustu vlákniny a vitamínů skupiny B. Pokud chcete změnu, dejte si třeba pečivo s rybí pomazánkou (sardinky, kremžská hořčice, kyselá okurka, bílý jogurt). Jinak pozor na tradiční přílohy k pečivu, které si pro tentokrát musíte odpustit.
Ke svačině zbyl mrkvový salát ze včerejšího dne. Jinak lze také zvolit jakékoli ovoce či zeleninu a bílý jogurt či kysané podmáslí.
TIP Tentokrát není třeba se dívat na celkový energetický obsah. Tělo si samo řekne o množství jídla a tím, že vyloučíte všechny „nezdravé" potraviny, nemusíte se bát, že přiberete.
Celý článek včetně fotografií a receptů najdete na Facebooku (www.facebook.com/fitandfuncz)

Newsletter





Přihlášení

Facebook
Sponzorovaný odkaz: