Co jíst a dělat pro otěhotnění?

Rubrika: Zdravotní potíže
Autor: Mgr. Zuzana Douchová

Co jíst a dělat pro otěhotnění?
Zdravá strava, dostatek pohybu a optimální hmotnost zvyšují šanci na otěhotnění a následně zdravý průběh těhotenství a vývoj plodu! Zásady zdravého životního stylu v době před otěhotněním by měly být přirozenou součástí přípravy na miminko, stejně tak jako po zbytek těhotenství, nejlépe po celý život!
 
Optimální hmotnost
Doba před otěhotněním je ideální pro optimalizaci hmotnosti. To znamená, pokud máte nějaká ta přebytečná kila, shoďte je odlehčenou stravou a pohybem. Pokud naopak trpíte podváhou, zvyšte svou hmotnost výživnou stravou a posilováním. Pravděpodobnost otěhotnění se snižuje obezitou, ale také i podváhou. Naopak optimální hmotnost nejen zvyšuje šance na početí, ale také podporuje správný průběh těhotenství a snadnější shazování poporodních kil.
Optimální váhu si sice můžete určit podle BMI (19-25), ale více než na číslech záleží na subjektivním pocitu a zdravotním stavu. Vy sama víte nejlépe, jaká hmotnost je pro vás optimální. Ve své praxi jsem se setkala s řadou žen, které nemohly otěhotnět kvůli obezitě nebo výrazné podváze. Změnou jídelníčku a optimalizací hmotnosti se jejich tělo a často i psychika dostala do rovnováhy a podařilo se jim otěhotnět. V těhotenství pak přibraly méně, než kdyby zůstaly u svých stravovacích návyků a po porodu se jim podařilo rychleji vrátit se do své původní formy. Nečekejte tedy se zdravou výživou až na těhotenství.
 
Dostatek pohybu
Pohyb je nejen vhodný při redukci hmotnosti, ale také úžasný zdroj relaxace, snižování stresu a především posilování svalové hmoty. Ženy s vyšším podílem svalové hmoty se rychleji po porodu navrací ke své původní hmotnosti, snižují také klasické těhotenské potíže a celkově mají snadnější průběh porodu díky hlubokým svalům a naučenému pravidelnému dýchání. Doporučuji přirozené sporty nejlépe venku na čerstvém vzduchu, plavání a posilování (jóga, cvičení podle Mojžíšové, pilates).
 
Kyselina listová a další důležité vitamíny pro otěhotnění
KYSELINA LISTOVÁ
Kyselina listová patří do skupiny vitamínů B a její pravidelný příjem působí jako prevence vrozených a vývojových poruch (rozštěpy tváře, páteře, poruchy mozku a míchy). Riziko vzniku vývojových vad se konzumací kyseliny listové snižuje až o 70 %. Je doporučováno zvýšit příjem tohoto vitamínu (denně 400-800 μg) již v době, kdy se snažíte otěhotnět (alespoň 3 měsíce před plánovaným početím) a následující první trimestr těhotenství, protože právě v prvních týdnech těhotenství se utváří mozek a mícha dítěte. Největším zdrojem kyseliny listové jsou – listová zelenina, růžičková kapusta, brokolice, květák, chřest, sója, čočka, pomeranče, avokádo a ořechy. 
 
VITAMÍN E, ŽELEZO A VÁPNÍK, NENASYCENÉ MASTNÉ KYSELINY
Vitamín E je před otěhotněním důležitý pro kvalitu pohlavních buněk a podporuje otěhotnění. Tento vitamín najdeme v oleji z pšeničných klíčků, slunečnicovém oleji, másle, mléce, sóje a mase. Železo a vápník jsou zásadní pro tvorbu krve a kostí, proto zařaďte do svého jídelníčku kvalitní bílkoviny, luštěniny, ovoce a zelenina, ořechy. Dostatečný příjem nenasycených mastných kyselin před otěhotněním zajištuje plodu správný vývoj neurovizuálních funkcí, působí preventivně předčasnému porodu a nízké porodní hmotnosti. Hlavním zdrojem jsou mořské ryby, rostlinné panenské oleje, oleje vlašské ořechy a lněné semínko. Alespoň dvakrát týdně si dopřejte čerstvé nebo chlazené mořské ryby, zeleninové saláty pokapejte olivovým olejem a denně si dejte hrst ořechů nebo semínek a máte optimální příjem omega-3 mastných kyselin zaručený!
Čočka, fazole a kořenová zelenina stimulují produkci ženského hormonu progesteronu a zvyšují tak šanci na otěhotnění. Vejce jsou také doporučována před otěhotněním, protože obsahují hormony podporující ovulaci.
 
ČEMU SE RADĚJI VYHNOUT PŘED OTĚHOTNĚNÍM
Se zařazením zdravých a čerstvých potravin do jídelníčku před plánovaným otěhotněním souvisí také omezení nezdravých a toxických látek. Patří sem tvrdý alkohol, nikotin, nadměrné užívání léků, ale i kofeinu. Dále doporučuji vyhnout se játrům a játrovým paštikám (obsahují mnoho vitamínu A, který v přílišné míře mohou plod poškodit) a tepelně neupraveným potravinám (mléko, vejce, maso). A čemu se vyhnout určitě je stres! Pracovní vytížení, nadměrná aktivita, domácí nevyřešené konflikty, potlačované emoce, to vše ovlivňuje vnitřní pocity ženy a snižuje tak možnost otěhotnět. Plánujete-li miminko, pečujte o sebe, vnímejte své potřeby a dopřejte si co nejvíce klidu a domácí pohody.
 
Pokud byste si přála speciální úpravu jídelníčku pro těhotné, neváhejte mne kontaktovat na www.zuzanadouchova.cz
 
autor článku: Mgr. Zuzana Douchová - poradce v oblasti výživy, psychologie a sportu 
 

Další články z rubriky Zdravotní potíže

PŘÍRODNÍ ZBRANĚ PROTI CHŘIPCE

 Nemusíte jen se strachem čekat, zda onemocníte chřipkou či nikoliv. Existují mnohá opatření a přírodní prostředky, které bojují proti virům a posilují imunitu organismu. Zde naleznete doporučované potraviny, vitamíny a opatření v životním stylu, které by vám měly pomoci uchránit se před chřipkou či zmírnit její průběh.

Jitrocelový sirup: Pomáhá zprůchodnit dýchací cesty

Tea Tree Oil: Zmírní bolest v krku. Do sklenice s vodou přimíchejte 3 až 5 kapek. Směs kloktejte, ale nepolykejte.

 

Potraviny proti chřipce:

Česnek - působí jako přírodní antibiotikum

Šťáva z cibule je vynikajícím prostředkem proti kašli a má protibakteriální účinek -

Vezmeme jednu cibuli a nastrouháme ji na jemno.. Přidáme med nebo třtinový cukr a lžičkou vymačkáme co nejvíce šťávy. Tu scedíme a vypijeme. Dětem podáváme po lžičkách. Šťávu je vhodné si vždy vyrobit novou a nenechávat ji dlouho skladovat.

 

Jak na vysoký tlak?

S hypertenzními pacienty se ve své ordinaci setkávám téměř denně. Jsou to ženy i muži bez rozdílu věku. Proto jsem se rozhodla věnovat tento článek právě vysokému krevnímu tlaku, respektive návodu, jak proti němu bojovat přírodní a přirozenou cestou.
Hypertenze nemívá dlouhou dobu žádné nepříjemné příznaky, proto častokrát ani nemusíme tušit, že něčím podobným trpíme. Vysokotlací lidé jsou energičtí, aktivní a velmi činorodí. Nejčastějšími příčinami vysokého tlaku je dlouhotrvající stres, nadváha, špatné stravování, málo pohybu, nepružnost cév a dědičnost. Úprava životního stylu může mít na vysoký krevní tlak velmi pozitivní vliv, i když v mnoha případech zůstává medikace přesto nezbytností.

Navštivte nemocnici – to je impuls pro rozhodnutí starat se více o své tělo a mysl !

Říkáte si, co to je za titulek. Jak to souvisí s náplní profese výživového specialisty ? Naopak, velmi to souvisí. 

Mou prací je předávat lidem víru, energii a informace o tom, že prevence je nejdůležitější ! Vždyť zdraví máme jedno a tak lehce ho můžeme ztratit.

Newsletter

Přihlášení

Facebook
Sponzorovaný odkaz: