Hladověním se hubnout nedá

Autor: Harmona.cz

Mnoho lidí si stále myslí, že zhubnout se dá jedině omezováním příjmu a hladověním. Je pravda, že pokud chcete zhubnout, je zapotřebí, aby byl váš příjem energie nižší než výdej. Neznamená to ale, že budete hladovět. A proč to nefunguje? Hned z několika důvodů.
Pokud se celý den v jídle omezujete (držíte přece dietu!), přichází večer doba, kdy celodenní hladovění nevydržíte. To je často příčina neúměrného přejídání, cpaní se těžkými a tučnými jídly a večerního mlsání. Všechno samozřejmě už tělo nestihne před spaním strávit, jdete tedy spát s plným žaludkem. Všechno, co jste v návalu chutí spořádali, tělo uloží do zásobního tuku. Pokud celý den hladovíte a omezujete se, jsou vaše večerní chutě zaměřené právě na ta nejkaloričtější jídla (což takhle bůček, sekanou nebo aspoň nějaký ten zákusek nebo smažené chipsy?) Ta jsou totiž pro tělo nejrychlejším zdrojem energie, která mu celý den chyběla a potřebuje ji tedy rychle doplnit.
Možná se vám přece jen toto předsevzetí podaří dodržet a vydržíte hladovět i večer. Je to dáno tím, že aktivní (svalová) tělesná hmota je daleko náročnější na pravidelný přísun energie, tzn., že potřebuje dodávat energii a živiny postupně v průběhu celého dne, nikoliv nárazově. Naopak pokud je v těle hlavně tuk, nepotřebuje tělo ke svému provozu pravidelný přísun energie, stačí mu energii doplňovat nárazově. No nemají to tlouštíci jednodušší? Ani ne, platí totiž tím, že většinu energie, kterou tělu dodají, ukládá opět do tuku.
Další problém, související s hladověním, je to, že pokud se nepohybujete, je aktivní hmota tělem vnímána jako nepotřebná (skutečně je potřebná hlavně k pohybu) a tělo se jí zbavuje. Tzn. v době, kdy hladovíte, odčerpává tělo chybějící energii právě z této aktivní hmoty, tím se zvyšuje poměr tuku v těle a dostáváte se do začarovaného kruhu. Další příjem živin je totiž ukládán již do tuku. Tento princip je známý pod názvem jojo efekt. Kilogram tuku a kilogram svalů je sice stále jen kilogram, ale vzhledem k tomu, že tuk má nižší hustotu, tak je neforemnější a má větší objem. Takže můžete vážit stejně jako Zuzana Hejnová, ale budete s sebou nosit navíc nějaký ten tukový polštářek.
A proto jakýmkoliv hladověním rozhodně trvale nezhubnete, spíše si zaděláte na zažívací a jiné zdravotní potíže.

Více článků o zdravém životním stylu najdete na www.harmona.cz.
Přihlášení

Facebook
Sponzorovaný odkaz: