Hubnout se dá v každém věku, řekneme vám jak!

Rubrika: Ostatní
Autor: Kompliment institut

Hubnout se dá v každém věku, řekneme vám jak!
V jakém věku se ženě hubne nejlépe? Těžká otázka bez jednoznačné odpovědi. Mladý organismus je sice přizpůsobivý, ovšem období puberty disciplíně nepřeje. Střední věk zase přináší předzvěst mateřství a po padesátce již nejde vše tak hladce, jako doposud. Ve všech těchto životních etapách však zhubnout lze, jen musíme vědět, jak na to!

Mladí = štíhlí?
Toto rovnítko již bohužel neplatí. „U mládeže sledujeme vzrůstající trend tloustnutí. Není to jen problém naší republiky, v Itálii či Řecku přesahuje počet obézních dětí a mladistvých 30 procent," říká Gabriela Knosová z Institutu redukce a prevence nadváhy kompliment, který působí v Brně a Praze. Mladé dívky a ženy mají tendenci podléhat módním trendům, diety a moderní stravovací trendy nevyjímaje. V současnosti jsou také oblíbené fast foody a různé polotovary, které značně usnadňují život a šetří čas. „Problém polotovarů je v tom, že nikdy přesně neznáme jejich obsah. Kontrola příjmu energie a živin je pak velmi problematická," vysvětluje Knosová. Na váhu působí negativně i sociální život spojený s konzumací alkoholu. Sklenička vína či tvrdého alkoholu určitě může rozproudit náladu, obsažené kalorie ji však mohou také rychle zkazit. „Jedna sklenice piva obsahuje asi tisíc kilojoulů. To je skoro pětina doporučeného příjmu energie při redukci a spalovat je budeme hodinovou jízdou na kole," uvádí příklad Gabriela Knosová. Dospívání organismu a puberta s sebou přináší také hormonální změny, které hubnutí často komplikují. „Hormonální chaos může způsobit i nevhodná hormonální antikoncepce, která pak ovlivňuje zadržování vody v těle i kvalitu tkání," dodává Knosová.
Mladý věk však přináší také nepopiratelná pozitiva. Hubnutí je při troše vůle rychlejší, snadnější a nevhodné stravovací návyky se odstraňují mnohem snáze. Dívky také nejsou většinou zdravotně omezeny a mohou sportovat a být aktivní. „Organismus ve věku kolem dvaceti let také nebývá zatížen sérii jo-jo efektů, které brání následnému úspěšnému hubnutí. Dívky by se však určitě měly vyvarovat radikálním dietám a raději se svěřit do rukou odborníka, který jim hubnutí nastaví individuálně," říká Gabriela Knosová z Institutu redukce a prevence nadváhy kompliment, který nabízí i redukční program pro teenagery s názvem Junior.

Spokojená maminka je také krásná žena
Porod a mateřství jsou zásadní změnou v životě každé ženy. Kromě psychických proměn dostává samozřejmě zabrat i fyzická stránka. Kilogramy navíc trápí mnoho novopečených maminek, redukce kilogramů by se však rozhodně neměla uspěchat. „Dieta nasazená příliš brzy mnohdy zpomaluje regeneraci poškozených tkání, hojení a celkovou rekonvalescenci. Omezení příjmu energie či vyloučení některých potravin pak zase může mít vliv na kvalitu mateřského mléka," připomíná Gabriela Knosová. Základem je stanovení reálných cílů a zahájení diety až po dvou měsících.zní - vyznívá to jako pravidlo Stav těla/organismu po porodu se může od toho původního trvale lišit a jen malé procento žen je schopno v krátkém čase dosáhnout na svoji původní váhu a míry. „U mnoha žen těhotenství a porod způsobí trvalé změny jako měkčí bříško z důvodu povolení vaziva a rozestupu svalů, lehce širší boky či větší obvod pasu," doplňuje Knosová. Na psychiku maminky také působí řada hormonů, které ji situaci rozhodně neulehčují. Týká se to především hormonu oxytocinu či relaxinu, které zůstávají v těle až pět měsíců po porodu. Hormon prolaktin úzce svázaný s kojením je zase stimulantem chuti k jídlu. Hormonální nerovnováha pak způsobuje plačtivost, stavy přehnané sebekritiky, podrážděnosti a někdy i deprese. Postupem času je hormony přirozeně srovnají, ale nic se nesmí uspěchat a to platí i pro hubnutí.
Po porodu je reálný návrat na původní váhu v průběhu jednoho roku, studie ukazují, že jen čtyři z deseti matek jsou toho schopny do šesti měsíců po porodu. I v tomto období platí, že nejlepším receptem je zdravá strava v kombinaci s pohybem. „Při kojení se energetická potřeba organismu pohybuje mezi 8 500 až 11 000 kJ. I při snižování váhy by příjem neměl klesnout pod 7 000 kJ," říká Gabriela Knosová. Radou tedy je redukovat velmi pomalu, ideálně o půl kilogramu týdně, lehce ubrat z energetického příjmu a svoje snažení podpořit adekvátním pohybem při kterém si maminky navíc i psychicky odpočinou. „Pro udržení rovnováhy v organismu lze ubrat například 1000 kJ a stejné množství energie současně vydat při nějakém druhu sportu," dodává Knosová.

Štíhlá po padesátce? Proč ne!
Vyšší věk má svá úskalí, která nelze ignorovat. Hlavní roli hraje zdravotní stav, který často omezuje možnost pohybové aktivity. „Nejčastěji se jedná o bolesti zad, váhonosných kloubů, vysoký krevní tlak či rozvoj cukrovky druhého typu," vyjmenovává Gabriela Knosová z Institutu redukce a prevence nadváhy kompliment. Těmto omezením je třeba přizpůsobit redukční plán a u pohybu vzít na vědomí i sníženou fyzickou zdatnost, sílu, vytrvalost a pohybová omezení. Další komplikace způsobuje také zpomalený metabolismus, který už zkrátka neumožňuje dopřávat si „jako zamlada". Důležitý je tedy jednak výběr vhodných potravin, ale také omezení jejich množství. V organismu také postupně klesá hladina hormonů, které mají vliv na redukci hmotnosti. Pokud žena hubne pomalu, či se redukce zcela zastavila, může to být předzvěstí blížící se menopauzy. Její průběh je zcela individuální. Některé ženy ji téměř nepocítí, jiným přidá mnohé vrásky. „V případě menopauzy je zbytečné jít hlavou proti zdi a snažit se radikálně hubnout. Zdravá strava a pohyb však její průběh může výrazně zmírnit a přidat i na psychické pohodě," doporučuje Gabriela Knosová.
Fyziologicky je tedy hubnutí jednodušší v mladším věku, zralým ženám ale nahrávají do karet jiné výhody. Mívají již jasně nastavené priority, jsou trpělivější a lépe odolávají momentálnímu pokušení. Navíc jsou díky péči o rodinu zvyklé vařit a mnohem ochotněji stráví několik desítek minut u plotny kvůli přípravě zdravého pokrmu. Své manažerské schopnosti vytrénované starostí o děti, domácnost a práci pak uplatní i při nákupech a plánování svého jídelníčku. „Hubnutí kolem padesátky má kromě ztráty kilogramů velmi pozitivní vliv na zdraví. Již redukce pěti kilogramů se příznivě odrazí v poklesu krevního tlaku, zlepšení glykémie nebo snížení cholesterolu," říká Knosová. V průběhu racionálního hubnutí je tedy velmi často nutné přehodnotit dávkování některých léků, případně jejich úplné vysazení. „Hubnutí po padesátce není hračka, ale není ani nemožné. Ženy by se ho hlavně neměly obávat, nejhorším nepřítelem je totiž rezignace," uzavírá Knosová.

Další články z rubriky Ostatní

Pozvánka na přednášky!!!


10.9. Přednáška v Čajovně u Džoudyho
v 18:00
- co jsou doplňky stravy
- jsou vůbec vhodné a čeho se vyvarovat
- kdy se k nim uchýlit

Přednáška z cyklu Moderní výživa a její dopad na zdraví. Během přednášky se dozvíte, co to vlastně doplňky stravy jsou, jaká je jejich kategorizace a čemu se vůbec hodí. Všude na nás tlačí reklama, jak se bez nich neobejdeme a jak jsou dobré. Je to vůbec pravda? Kdy se k doplňkům stravy obrátit a kdy se jim vyhnout? Čeho si všímat a podle čeho si vybírat? Povíme si tipy a rady, které určitě uplatníte v praxi.

9.10. Přednáška v Čajovně u Džoudyho
v 18:00
Základy výživy

Během přednášky se dozvíte, co patří mezi základní kameny naší stravy. Jak si správně sestavit jídelníček a jak správně kombinovat jednotlivé složky. Ukážeme si, že zdravá výživa vůbec nemusí být těžká.

Diagnostika složení těla InBody, aneb první krok k správnému hubnutí.

A je tady opět leden a s ním velká touha zhubnout kila, která se nepodařila shodit v loňském roce a navíc se na nás navalila během štědrých a veselých vánočních svátků .

Každý, kdo chce začít hubnout nebo něco dělat se svou hmotností, měl by nejdříve zjistit složení svého těla kvalitní bioimedanční diagnostikou, kterou poskytují například přístroje InBody. Často totiž podlehneme prvnímu lednovému číslu časopisu se „zázračnou dietou“. U někoho se úspěch dostaví, u většiny však přijde zklamání. Jak je to možné?? Žádná univerzální dieta totiž nerespektuje individualitu jedince. To znamená jeho základní životní potřeby. A proto než začneme aplikovat krok B (změnu jídelníčku), měli bychom udělat krok A (zjistit skutečné složení svého těla).

Sobotní dopoledne na tržnici

Mám moc ráda tržnice. Farmářské trhy v Praze v sobotu dopoledne, to je prostě super! Vzhledem k včerejšímu deštivému počasí jsme vyrazila do kryté HOLEŠOVICKÉ TRŽNICE. Je to většinou hodně "hustá" záležitost, hlavně co se počtu lidí a míst k parkování týče, ale rozhodně to stojí za to. Kromě zeleninových a květinových sazenic a jahodníků, na které čeká naše zahrada, jsme nakoupili úplně čerstvý český chřest, voňavá maďarská rajčata a další zeleninu, výborné rané brambory a kvalitní čerstvou rybu.

Newsletter





Přihlášení

Facebook
Sponzorovaný odkaz: