Jak na pálení žáhy

Rubrika: Zdravotní potíže
Autor: Šárka Jakešová, DiS., RNT

Ke vzniku těchto potíží vede často vysoký stav bránice, což nastává u lidí obézních, v těhotenství, či při nesprávném držení těla a trvale špatném dýchání. Objevit se může ale i u sportovců, pokud jsou vystaveni trvalé zátěži, žaludeční kyseliny mohou být vytlačovány vzhůru. Dalšími příčinami může být kouření či konzumace alkoholu, obvykle bílého vína, čokoláda, pití kávy, dlouhodobý stres, špatné stravovací návyky a jídelní zvyklosti.

Jak si tedy pomoci, aby vás přestalo trápit, nebo se alespoň zmírnilo pálení žáhy? Pokud je příčinou nadváha, tak na prvním místě je změna životního stylu a úbytek hmotnosti. Vhodné je nepít nápoje v průběhu jídla, ale dodržovat odstup 15 min před jídlem, jídlo zbytečně nezapíjet. Jinak navyšujete množství obsahu v žaludku. Dobré je také zmenšit porce a raději jíst častěji. Ke svačině zařadit zakysané mléčné výrobky (jogurt, zákys), nebo i jiné bílkovinné přesnídávky (šunka, sýry).

Často se reflux objevuje po jídlech tučných, sladkých a kynutých, je třeba je tedy vynechat. Vyvarovat se kouření a alkoholu, kávy, čokolády, citrusové a tomatové šťávy, kořeněných pokrmů. Bezprostředně po jídle by se nemělo ulehat, vhodná poloha pro odpočinek je v polosedu.

Opakované neustupující potíže by se neměly podcenit, je třeba vyhledat lékaře. Neléčený reflux může totiž způsobit i zánět jícnu. Obvykle jsou předepisovány léky, snižující tvorbu žaludečních kyselin, refluxu nicméně nezabraňují. Je možná další léčba, či operativní zákrok.

www.vyziva-poradna.cz


Další články z rubriky Zdravotní potíže

Snížená funkce štítné žlázy neznamená nadváhu

Nesmiřujte se s nadbytečnými kily, které onemocnění štítné žlázy doprovází! I při snížené funkci štítné žlázy je hubnutí stále možné, jen stačí vědět jak na to.

Zdraví a psychika

Ruční lymfodrenáž

Jemná manuální drenáž prováděná speciálními hmaty v přesně stanovené posloupnosti lehkým přítlakem. Je při ní rozpohybován tok lymfy (mízy) a celého lymfatického systému v těle. Lymfodrenáže pomáhají odstranit odpadní, toxické látky a odstranit otoky. Tím dochází k odlehčení, uvolnění a regeneraci celého imunitního systému. Při lymfodrenáži se využívá anatomických a fyziognomických poznatků o funkci lymfatických cév, mízovodů, uzlin a kolektorů. Nejsou používány oleje či emulze. Doba trvání ruční lymfodrenáže je minimálně 60min.

 

Newsletter





Přihlášení

Facebook
Sponzorovaný odkaz: