Tajemství chilli papriček

Rubrika: O potravinách
Autor: Šárka Jakešová, DiS., RNT

Chilli papričky (kayenský pepř) získávají svou pálivost díky sloučenině kapsaicin a mohou zlepšit naše zdraví na mnoho způsobů. Tuto vysoce dráždivou látku vnímáme zvýšeným pocením, pocitem pálení, zvýraznění chuti jídla. Výzkum této látky odhalil mnoho léčebných účinků. 
 
Jedním z jeho účinků je útlum bolesti. Při jeho styku s kůží či sliznicemi, tělo reaguje na pocit popálení, které však ve skutečnosti nenastalo. Přesto se do mozku přenese pocit bolesti a následně dojde ke snížení signálů. Krémy s kapsaicinem jsou díky této vlastnosti účinné pro úlevu od bolesti svalů a kloubů. 
 
Jak jsem se již zmínila, jedna z vlastností kapsaicinu je přechodné zvyšování tělesné teploty a může dokonce přepnout tělo ze spalování sacharidů na spalování tuků. Napomáhá regulaci krevního cukru po jídle, čímž pozitivně působí na vyváženou hladinu glykémie u onemocnění diabetes mellitus. Snižuje hladinu cholesterolu, má schopnost vyplavovat hormony dobré nálady endorfiny. Má ale další důležitou vlastnost z hlediska hubnutí a sice snižuje chuť k jídlu a tím navozuje pocit rychlejšího nasycení. Zvyšováním tělesné teploty působí na energetickou spotřebu organismu. Tato unikátní vlastnost nutí organismus k činnosti, která kromě spalování kalorií má i účinek k nabuzení organismu a oběhové soustavy jako krátké cvičení. K navození příjemně pálivé chuti stačí jen špetka. 
 
Slibné výsledky vykazují i výzkumy pro léčbu rakoviny. Dle statistik Světové zdravotnické organizace je v zemích s dominantním příjmem kapsaicinu v jídelníčku prokazatelně nižší úmrtí na rakovinu, infarkt a mozkovou mrtvici. Je schopný detoxikovat karcinogeny, které při dlouhodobém působení v našem těle vytváří mutace vedoucí k nádorům. 
 
Chilli papričky ale užívejte přiměřeně, kromě nepříjemného podráždění sliznic mohou vyvolat i alergickou reakci. Abyste u většiny jídel vyvolali příjemně pálivou chuť, postačí jen špetka. Čím více budete dávku zvyšovat, tím vyšší teplo bude vyvolávat, aniž by se změnila jeho chuť. S příchodem chladného počasí a zimy můžete do jídla přidávat pálivé koření na prohřátí organismu a zároveň zabráníte obvyklým zimním přírůstkům váhy.
 
 
www.vyziva-poradna.cz - zdraví, krása, vitalita 

Další články z rubriky O potravinách

Hurá, hurá, je tady sezona CHŘESTU!

Letos díky počasí poněkud brzo, ale je tady sezóna chřestu. Máte ho rádi? Já moc!
Chřest je velice chutná zelenina, která se dá výborně využít v kuchyni, recepty s ním jsou jednoduché a podle mé zkušenosti - čím jednodušší úprava, tím větší mňamka.

Stévie mletá...výborná pro snižování váhy a pro diabetiky...

Stévie mletá...výborná pro snižování váhy a pro diabetiky....skvělé přírodní sladidlo z Paraguaye...je 300x sladší než cukr...

Až moc sladký život s cukrem

Každá dobrota prý má být sladká. A pokud má být sladká, tak musí obsahovat dost cukru. Ale bylo to tak vždy? Už naši předkové objevili, že některé plody, květy, rostlinné šťávy či včelí produkty jsou sladké. V Evropě se dlouhou dobu používal jako sladilo med. Jde o směs cukrů, vody a dalších složek, původně zpravidla rostlinného a v konečné fázi živočišného původu.

Zasílání nových článků e-mailem

Chcete dostávat upozornění na nové články e-mailem? Přihlaste se zde:
Přihlášení

Facebook