Tajemství chilli papriček

Rubrika: O potravinách
Autor: Šárka Jakešová, DiS., RNT

Chilli papričky (kayenský pepř) získávají svou pálivost díky sloučenině kapsaicin a mohou zlepšit naše zdraví na mnoho způsobů. Tuto vysoce dráždivou látku vnímáme zvýšeným pocením, pocitem pálení, zvýraznění chuti jídla. Výzkum této látky odhalil mnoho léčebných účinků. 
 
Jedním z jeho účinků je útlum bolesti. Při jeho styku s kůží či sliznicemi, tělo reaguje na pocit popálení, které však ve skutečnosti nenastalo. Přesto se do mozku přenese pocit bolesti a následně dojde ke snížení signálů. Krémy s kapsaicinem jsou díky této vlastnosti účinné pro úlevu od bolesti svalů a kloubů. 
 
Jak jsem se již zmínila, jedna z vlastností kapsaicinu je přechodné zvyšování tělesné teploty a může dokonce přepnout tělo ze spalování sacharidů na spalování tuků. Napomáhá regulaci krevního cukru po jídle, čímž pozitivně působí na vyváženou hladinu glykémie u onemocnění diabetes mellitus. Snižuje hladinu cholesterolu, má schopnost vyplavovat hormony dobré nálady endorfiny. Má ale další důležitou vlastnost z hlediska hubnutí a sice snižuje chuť k jídlu a tím navozuje pocit rychlejšího nasycení. Zvyšováním tělesné teploty působí na energetickou spotřebu organismu. Tato unikátní vlastnost nutí organismus k činnosti, která kromě spalování kalorií má i účinek k nabuzení organismu a oběhové soustavy jako krátké cvičení. K navození příjemně pálivé chuti stačí jen špetka. 
 
Slibné výsledky vykazují i výzkumy pro léčbu rakoviny. Dle statistik Světové zdravotnické organizace je v zemích s dominantním příjmem kapsaicinu v jídelníčku prokazatelně nižší úmrtí na rakovinu, infarkt a mozkovou mrtvici. Je schopný detoxikovat karcinogeny, které při dlouhodobém působení v našem těle vytváří mutace vedoucí k nádorům. 
 
Chilli papričky ale užívejte přiměřeně, kromě nepříjemného podráždění sliznic mohou vyvolat i alergickou reakci. Abyste u většiny jídel vyvolali příjemně pálivou chuť, postačí jen špetka. Čím více budete dávku zvyšovat, tím vyšší teplo bude vyvolávat, aniž by se změnila jeho chuť. S příchodem chladného počasí a zimy můžete do jídla přidávat pálivé koření na prohřátí organismu a zároveň zabráníte obvyklým zimním přírůstkům váhy.
 
 
www.vyziva-poradna.cz - zdraví, krása, vitalita 

Další články z rubriky O potravinách

S aktivním životem a spoustou zájmů neztloustnete !

Pokud už umíte vyrobit domácí kefír z Tibetské houby, a čirou náhodou zjistíte, že máte doma Tapiokovou mouku, domácí vajíčka, hladkou Babiččinu volbu; se synem jste minulý týden vytočili poslední med, a včera jste přišli z malin, ze kterých dnes už máte založený demižón na malinové víno, a ze zbytku šťávy se vám ještě podařilo uškudlit na něco malinové marmelády, pak dozajista dostanete nápad udělat neskutečně dobré a vláčné : ....palačinky:

 

500 ml kefíru z Tibetského zrna
2 vejce
150 g hladké pšeničné mouky ( Babiččina volba)
50 g tapiokové škrobové mouky ( k dostání v biopotravinách )
40 g medu (2 plné lžíce) příp. jiného sladidla ( kokosový cukr, agáve sirup )
špetka soli
olej olivový nebo řepkový na smažení

 

Všechny ingredience rozmixujete ponorným mixérem. Ponecháte hodinu odpočinout, a znovu rozmixujete.
Smažíte tenké palačinky přibližně o průměru 16 cm.
Pánvičku s nepřilnavým povrchem před každým těstolitím potíráte tukem pomocí mašlovačky.

 

Hotové pak potíráte vlastní marmeládou z lesních malin.

 

Víte, co pijete?

Jíte zdravě, pravidelně cvičíte a stále se vám nedaří zhubnout? A co pijete? Při hubnutí je důležité stejně jako potraviny vybírat i vhodné tekutiny! Podívejte se, kolik kostek cukru mají takové běžné nápoje a možná si příště raději koupíte obyčejnou vodu:)!

Proč kváskový chléb???

V poslední době se mě znovu pár lidí zeptalo, jaký je rozdíl mezi chlebem z kvásku a z droždí? Proč by si měli kupovat kváskový chléb místo Šumavy? V čem je to vlastně tak prospěšné? Tak tady je odpověď:

Tradiční kvásek je tvořen pouze žitnou moukou a vodou. Tato směs začne za příznivé teploty přirozeně kvasit - fermentovat díky bakteriím a kvasinkám vyskytujícím se ve vzduchu a žitu. Při tomto procesu vzniká kyselina mléčná, kyselina octová, oxid uhličitý a také množství aromatických látek. Tyto látky chléb přirozeně konzervují (proto vydrží déle než kvasnicový), mají antibiotické účinky a navíc posilují naši mikroflóru a tím i naši imunitu.

Newsletter





Přihlášení
Sponzorovaný odkaz: