Diagnostika složení těla InBody, aneb první krok k správnému hubnutí.

Rubrika: Ostatní
Autor: NutriCentrum

A je tady opět leden a s ním velká touha zhubnout kila, která se nepodařila shodit v loňském roce a navíc se na nás navalila během štědrých a veselých vánočních svátků .

Každý, kdo chce začít hubnout nebo něco dělat se svou hmotností, měl by nejdříve zjistit složení svého těla kvalitní bioimedanční diagnostikou, kterou poskytují například přístroje InBody. Často totiž podlehneme prvnímu lednovému číslu časopisu se „zázračnou dietou“. U někoho se úspěch dostaví, u většiny však přijde zklamání. Jak je to možné?? Žádná univerzální dieta totiž nerespektuje individualitu jedince. To znamená jeho základní životní potřeby. A proto než začneme aplikovat krok B (změnu jídelníčku), měli bychom udělat krok A (zjistit skutečné složení svého těla).

Proč nám nestačí tolik používaný BMI (Body Mas Index?), vždyť se s ním setkáváme téměř všude. Je to hodnota, která počítá pouze s výškou a celkovou hmotností. Udává se, že v rozmezí 20-25 kg/m2 je hmotnost v normě, 25-30 kg/m2 se rovná nadváze a BMI nad 30 kg/m2 je obezita. Hodnota BMI je však velmi orientační, protože nepočítá se skutečným složením těla a to se zastoupením tukové a svalové tkáně. Proto se nám v poradně často stává, že měříme klienty i klientky, kteří si myslí, že mají nadváhu, ale ve skutečnosti mají vyšší množství svalové tkáně a nebo opačný extrém, kdy podle BMI jsou v normě, ale mají  vysoké % tuku v těle (jedná se o tzv. skrytou obezitu a to je dle mého názoru mnohem nebezpečnější než viditelná nadváha).

Co nám řekne analýza na přístrojích In Body? Dozvíte se složení svého těla: celkovou hmotnost, hmotnost kosterní svaloviny, hmotnost tuků, množství vody, beztukovou tkáň (jiné přístroje tuto hodnotu udávají jako svalovou hmotu), BMI, % tuku (tato hodnota určuje skutečnou nadváhu nebo obezitu), viscerální tuk (ukrytý uvnitř břicha) a nejdůležitější údaj BAZÁLNÍ METABOLISMUS (ihned víte,  zda jej máte pomalý, normálně fungující nebo rychlý). U všech hodnot jsou uvedeny optimální hodnoty, takže ihned vidíte, zda jsou vaše míry v normálu nebo o kolik kg tuku vážíte doopravdy více.

A proč je kvalitní diagnostika právě to A, které byste měli udělat, než se pustíte do jakéhokoliv hubnutí?  

1.       zjistíte, zda skutečně potřebujete hubnout (máte nadbytek tuku v těle)

2.       zjistíte, zda vámi vybraná dieta respektuje potřebu vašeho těla nebo opačně vás naučí spíše šetřit a ukládat do tukových zásob ještě intenzivněji (JO-JO efekt)

3.       zjistíte výchozí stav a pak si můžete pravidelně dělat kontrolu, zda hubnete správně=NE ze svalů

4.       pokud při kontrole uvidíte, že jste zvolili nesprávnou cestu a místo hubnutí tuku, ztrácíte svaly a v tuku naopak přibíráte, můžete ihned zakročit

5.       při diagnostice se můžete poradit s odborníkem

Stává se velmi často, že díky jedné zbytečně drastické dietě si člověk zaškrtí metabolismus, naučí tělo šetřit a ocitne se v začarovaném kruhu JO-Jo efektů.

 Proto letos neopakujte staré chyby, začněte pro vás nejlépe a nejzdravěji, začněte letošní hubnutí s odborníky nebo alespoň s profesionální diagnostikou, kterou vám poskytne právě přístroj InBody.

Autor: Pavlína Dostalíková, NutriCentrum Praha, www.nutricentrum.cz


Další články z rubriky Ostatní

Co jsou to viscerální tuky a jaký mají vliv na naše zdraví?

1 kg tuků a 1 kg svalů - vidíte ten rozdíl...

Viscerální (útrobní)tuky jsou tuky, které se ukládají do prostoru mezi orgány, čili do míst, kde se jinak nevyskytují. Jakmile se k nim propracujeme jsme ve velkém riziku vzniku metabolických změn a následnému onemocnění, které vede ke vzniku metabolického syndromu(tzv.syndromu X), ohrožujeme svůj kardiovaskulární systém spojením i s dalšími zdravotními komplikacemi co s obezitou souvisí.

NEDĚLNÍ KURZ PRO ŽENY, KTERÉ UŽ VĚDÍ, CO CHTĚJÍ

NA ZMĚNU NENÍ NIKDY POZDĚ! JDE JEN O TO ROZHODNOUT SE A ZAČÍT!

Od ledna 2014 připravujeme NEDĚLNÍ KURZ PRO ŽENY, KTERÉ UŽ VĚDÍ, CO CHTĚJÍ :-)

Společně se zaměříme na to, jak s ohledem na věk zlepšit stravovací návyky a životní styl. Jak začít s pohybem, jak posílit pánevní dno, jak vařit zdravěji, jak být aktivní a mít se ráda.

Hodinu vždy věnujeme výživě a zdravému vaření. Další 2 hodiny budou tematicky zaměřené: na cvičení pánevního dna, konzultace a praktické rady fyzioterapeutky, pomalou jógu a povídání s lékařkou, doporučení vizážistky týkající se líčení a oblékání.

A jako bonus dvě změření na BIA přístroji Tanita ZDARMA!

Setkání budou probíhat pravidelně 1x za 14 dní, od 14 do 17 hod. u kávy, čaje a zdravého občerstvení.

Počet - max. 8 žen.

Cena 1950,- Kč/ 4 setkání / 2 měsíce

MOŽNO ZAKOUPIT JAKO DÁREK FORMOU VOUCHERU!

Rezervace na e-mailu: zuzana@vyzivoukezmene.cz

Kniha: Tak co mám jíst?

Zamýšlíte se nad svým zdravím a stravou, kterou si každý den připravujete? V tom případě je publikace známého odborníka na zdravou výživu RNDr. Petra Fořta, CSc. určená právě vám. Přináší totiž vyčerpávající a cenné informace o racionální výživě a různých „léčebných a redukčních dietách".

Newsletter

Přihlášení

Facebook
Sponzorovaný odkaz:

Doporučujeme:

 

 

Školící středisko