Diagnostika složení těla InBody, aneb první krok k správnému hubnutí.

Rubrika: Ostatní
Autor: NutriCentrum

A je tady opět leden a s ním velká touha zhubnout kila, která se nepodařila shodit v loňském roce a navíc se na nás navalila během štědrých a veselých vánočních svátků .

Každý, kdo chce začít hubnout nebo něco dělat se svou hmotností, měl by nejdříve zjistit složení svého těla kvalitní bioimedanční diagnostikou, kterou poskytují například přístroje InBody. Často totiž podlehneme prvnímu lednovému číslu časopisu se „zázračnou dietou“. U někoho se úspěch dostaví, u většiny však přijde zklamání. Jak je to možné?? Žádná univerzální dieta totiž nerespektuje individualitu jedince. To znamená jeho základní životní potřeby. A proto než začneme aplikovat krok B (změnu jídelníčku), měli bychom udělat krok A (zjistit skutečné složení svého těla).

Proč nám nestačí tolik používaný BMI (Body Mas Index?), vždyť se s ním setkáváme téměř všude. Je to hodnota, která počítá pouze s výškou a celkovou hmotností. Udává se, že v rozmezí 20-25 kg/m2 je hmotnost v normě, 25-30 kg/m2 se rovná nadváze a BMI nad 30 kg/m2 je obezita. Hodnota BMI je však velmi orientační, protože nepočítá se skutečným složením těla a to se zastoupením tukové a svalové tkáně. Proto se nám v poradně často stává, že měříme klienty i klientky, kteří si myslí, že mají nadváhu, ale ve skutečnosti mají vyšší množství svalové tkáně a nebo opačný extrém, kdy podle BMI jsou v normě, ale mají  vysoké % tuku v těle (jedná se o tzv. skrytou obezitu a to je dle mého názoru mnohem nebezpečnější než viditelná nadváha).

Co nám řekne analýza na přístrojích In Body? Dozvíte se složení svého těla: celkovou hmotnost, hmotnost kosterní svaloviny, hmotnost tuků, množství vody, beztukovou tkáň (jiné přístroje tuto hodnotu udávají jako svalovou hmotu), BMI, % tuku (tato hodnota určuje skutečnou nadváhu nebo obezitu), viscerální tuk (ukrytý uvnitř břicha) a nejdůležitější údaj BAZÁLNÍ METABOLISMUS (ihned víte,  zda jej máte pomalý, normálně fungující nebo rychlý). U všech hodnot jsou uvedeny optimální hodnoty, takže ihned vidíte, zda jsou vaše míry v normálu nebo o kolik kg tuku vážíte doopravdy více.

A proč je kvalitní diagnostika právě to A, které byste měli udělat, než se pustíte do jakéhokoliv hubnutí?  

1.       zjistíte, zda skutečně potřebujete hubnout (máte nadbytek tuku v těle)

2.       zjistíte, zda vámi vybraná dieta respektuje potřebu vašeho těla nebo opačně vás naučí spíše šetřit a ukládat do tukových zásob ještě intenzivněji (JO-JO efekt)

3.       zjistíte výchozí stav a pak si můžete pravidelně dělat kontrolu, zda hubnete správně=NE ze svalů

4.       pokud při kontrole uvidíte, že jste zvolili nesprávnou cestu a místo hubnutí tuku, ztrácíte svaly a v tuku naopak přibíráte, můžete ihned zakročit

5.       při diagnostice se můžete poradit s odborníkem

Stává se velmi často, že díky jedné zbytečně drastické dietě si člověk zaškrtí metabolismus, naučí tělo šetřit a ocitne se v začarovaném kruhu JO-Jo efektů.

 Proto letos neopakujte staré chyby, začněte pro vás nejlépe a nejzdravěji, začněte letošní hubnutí s odborníky nebo alespoň s profesionální diagnostikou, kterou vám poskytne právě přístroj InBody.

Autor: Pavlína Dostalíková, NutriCentrum Praha, www.nutricentrum.cz


Další články z rubriky Ostatní

Bodystat – jak pomáhá při hubnutí

Bodystat má velmi významnou úlohu při správném hubnutí. Díky němu dokážeme vysledovat jestli je redukce tukové tkáně opravdu efektivní. Výsledek měření je odrazem, zda je daný stravovací režim, ať kurz či jídelníček, vhodně zvolený a zda dochází k úspěšnému úbytku tukové tkáně dle stanoveného cíle.

Autor: Mgr. Veronika Mlčochová - Poradna NutriFit - výživové poradenství Prostějov, Znojmo, Kroměříž

Kniha: Zdravé hubnutí po porodu

Máte pár kilo navíc, malé miminko a rozhodně nechcete slyšet o držení složitých diet? Víte, že zdravá výživa je pro vaši rodinu důležitá, ale netušíte, odkud začít? V tom případě vám přijde tato publikace vhod. Nečekejte komplikované dietní návody či náročné recepty

Posviťte si na to, co jíte!

Nevíte, jestli si náhodou v obchodě nekupujete "zajíce v pyti"? Také se nevyznáte ve všech těch etiketách? Nejste si úpně jistí tím, co je zdravé a co nikoli? Jak poznám to opravdu celozrnné pečivo? Je tohle vhodný jogurt? A jaké mám zvolit Žervé? Kolik tuku má tenhle sýr? Je tohle kvalitní šunka?

A milion dalších nezodpověděných otázek se Vám neustále při každém nákupu honí hlavou...Už nemusí! Rádi Vám na Vaše dotazy odpovíme, všechny potraviny prozkoumáme, rozebereme a konečně si řekneme, co je zdravé, co bychom kupovat měli a co je jen pouhá reklama a lákání zákazníka.

Bude to nespoutaný boj, ale každé potrevině přijdeme na kořínek a totálně jí rozpitváme do nejmenšího detaiu:) 

 

Newsletter

Přihlášení

Facebook
Sponzorovaný odkaz:

Doporučujeme:

 

 

Školící středisko