Jarní pročištění (detoxikace) organismu

Rubrika: Sezonní záležitost
Autor: Výživové centrum Mgr. Mariany Halmanové

Jarní pročištění (detoxikace) organismu
Jarní pročištění (detoxikace) organismu

Základem jarního pročištění je regenerace jater, ledvin a střev. Jedná se o komplexní detoxikaci zažívacího ústrojí. Tyto orgány jsou základními pilíři látkové výměny, fungují jako filtr, čistí krev a vylučují nežádoucí látky z těla. Pravidelnou "údržbou" těchto orgánů přispějeme k posílení imunitního systému, pročistíme a zregenerujeme tělo, vyloučíme nebezpečné toxiny, hnilobné látky a naše tělo bude moci i nadále dobře fungovat.
Délka jarní očisty záleží na každém z nás, ideální je vydržet jeden měsíc. Pokud by Vám během detoxikace nebylo dobře, tak kůru přerušte.
Základem je vždy úprava jídelníčku. Při jarní očistné kůře je třeba omezit příjem bílkovin. Maso celkově zatěžuje trávicí trakt a ledviny. Při jaterní očistě bychom měli omezit i příjem mléčných výrobků, nebo vybírat jen nízkotučné výrobky. Během týdne si vyberte tři dny, kdy nebudete jíst maso vůbec. Bílkoviny živočišného původu můžete během kůry nahradit bílkovinami z luštěnin (např. čočka, hrách, fazole), sójou nebo tofu. Během kůry nekonzumujte alkohol, omezte sůl na minimum, snižte spotřebu cukru a bílé mouky, kvůli překyselení.
Naopak zvyšte příjem zeleniny, ovoce, luštěnin a vlákniny. Při střevních potížích pomáhá lněné semínko. Kávovou lžičku lněného semínka rozdrtíte (nebo rozkoušete), prášek spolknete a zapijete. V těle se tak utvoří sliz, který pomáhá ve střevu i v ledvinách. Velmi blahodárný účinek na všechny orgány mají kvašené potraviny, v našem prostředí ideálně kyselé zelí nebo kvašené okurky. Zvláště pro játra jsou kvašené potraviny hotovým lékem.
Jednou za čtrnáct dní držte půst, který působí na organismus jako očistná oáza. Během půstu pijte jen vodu, nebo čaj z heřmánku či ostružiníku.
Velkým pomocníkem při detoxikaci nám jsou samozřejmě i bylinky. Pampeliška (smetanka lékařská) pomáhá při sekreci žluči v játrech, zároveň působí močopudně a pomáhá při pročištění ledvin. Podobný vliv na ledviny má i kopřiva dvoudomá, která čistí krev a proplachuje ledviny. Protizánětlivě působí šalvěj a česnek medvědí, které můžeme přidávat i jako koření při vaření. Na játra má velmi účinný vliv ostropestřec mariánský. Ostropestřec rozdrtíte, čtyři minuty povaříte a budete užívat po dobu očišťovací kůry jeden hrnek denně. Bylinné čaje připravujeme vždy čerstvé.
Při pročištění nezapomínejme na pohyb, který je nesmírně důležitý pro pravidelné peristaltické pohyby a správnou průchodnost trávicího traktu. Nedostatkem pohybu se organismus zpomalí a škodlivé látky tak zůstávají v těle déle. Zároveň můžete trpět zácpami a pocitem těžkosti. Pravidelný pohyb by měl být nedílnou součástí našeho života.


Další články z rubriky Sezonní záležitost

DUBEN - PODPORA JATER

A máme tu DUBEN, moji milí!

Jaro přichází v plné síle, na zahradách už září narcisy a tulipány, keře a stromy začínají kvést, hurá!!! Stejně jako příroda i my bychom měli být nabití životní energií a těšit se z každoročního počátku koloběhu přírody. Měli... Jenže někdy to není až tak snadné. Někdo říká, že nastává vůbec nejnáročnější období roku. V dubnu jsou totiž nejohroženějším orgánem JÁTRA, nejdůležitější orgán látkové výměny, k tomu se ve vzduchu objevují první alergeny, takže propukají alergie a astma, zhoršují se kožní problémy, může nás navštívit nevítaný host jarní únava a paradoxně i deprese.

 

Detoxifikační kůra, DEN 3

TIP Zaměřte se na své pocity, pokud dodržujete poctivě všechna doporučení, měli byste na sobě již cítit první pozitivní účinky detoxifikace. Většina lidí se cítí lehčeji, pleť je kvalitnější a jasnější, ustupují zažívací obtíže. Zkuste se zvážit, možná máte i nějaké to povánoční kilo dole.

Jídelníček pro dnešní den a recepty najdete opět na Facebooku www.facebook.com/fitandfuncz

Odkaz: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.508586339256426.1073741836.360948957353499&type=3&uploaded=3

Varná konvice a Vy.

Jistě teď nečekáte výklad o výhodách používání varné konvice. Tak co s ní máte společného? Více, než si myslíte. Vím, trochu to připomíná vtipy typu „jaký je rozdíl mezi X a Y" ? Ano, ale tohle není vtip. Takže: „Jaký je rozdíl mezi varnou konvicí a Vámi?" Odpověď zní : „ Žádný, ale konvice je na tom líp!"

Předpokládám, že varnou konvici používáte. Nebo máte jednu nádobu na vaření vody. A víte jak vypadá konvice uvnitř, když se delší dobu nečistí? Ano, je pokryta vrstvou vodního kamene. Nevypadá to moc esteticky, ale co je hlavní, vrstva snižuje efektivitu ohřívání a prodlužuje čas vaření. Proč? Protože se musí prohřát nejdříve vrstva vodního kamene, aby se začala ohřívat voda. Shodneme se jistě na tom, že je proto konvici třeba pravidelně čistit. A to v intervalech odpovídajících kvalitě používané vody.

Newsletter

Přihlášení

Facebook
Sponzorovaný odkaz: