Sůl nad zlato

Rubrika: O potravinách
Autor: Šárka Jakešová, DiS., RNT

O tom, že je sůl nad zlato se mluví v jedné české pohádce. A je to pravda, tělo sůl potřebuje. Ale nic se nemá přehánět. Navíc dosolování jídla ještě před ochutnáním je tak trochu zvrhlost. Méně soli nemusí být nechutné, vše závisí na osobním nastavení chutí a zvyku. A zvyk se dá předělat.

Solení je naše národní chyba v jídelníčku - Češi obecně solí hodně. Lékaři doporučené množství soli by mělo být 3 - 5 g / den, což představuje asi 1 lžičku. Není to jen sůl, kterou si přidáváme do hotového jídla, ale musíme započítat i to, že sůl se do stravy dostává během přípravy jídla. Největším zdrojem soli jsou slané potraviny jako uzeniny, sýry (tavené i tvrdé), některé druhy pečiva, instantní polévky, slané pochoutky (chipsy, tyčinky, oříšky) a většina masových a rybích konzerv, zrovna tak některé minerální vody (Poděbradka, Hanácká kyselka, Vincentka).

Pokud se rozhodnete postupně snižovat množství soli o nic se neochudíte, ale právě naopak. Budete překvapení, kolik chutí v jídle najednou začnete cítit. A taky to, kterým kořením, bylinkami, nebo česnekem se dá určitá chuť zvýraznit a časem vám to snížené solení ani nepřijde. A ještě uděláte něco pro své zdraví a postavu.

Není totiž žádné tajemství, že sůl se podílí na zadržování vody v těle a díky tomu může vaše postava vypadat objemnější. Nižším solením prospějete i vašemu srdci a cévám. Snížení soli se totiž doporučuje osobám s chorobami srdce s cév, vysokým krevním tlakem, s otoky při nemocech ledvin, nebo u těhotných žen.

Nedostatek sodíku většinou nevzniká jeho nedostatečným příjmem, ale spíše zvýšenou ztrátou tělesných tekutin při velkých průjmech a silném zvracení, či nadužíváním diuretik. Rovněž k ztrátám dochází u vysokých fyzických zátěží např. u maratonců, nebo triatlonistů. Nebo za extrémně vysokých teplot. Projevy pak mohou být bolesti hlavy, svalová slabost, křeče, poruchy vědomí až kóma. Při abnormální fyzické zátěži a extrémních teplotách je třeba dostatečně pít nápoje se zvýšeným obsahem soli.

A pokud chcete ozdravět svoje stravování není nutné používat jen klasickou kuchyňskou sůl s obsahem sodíku, ale v obchodech, či lékárnách je k dostání i sůl draselná, která je od běžné soli chuťově k nerozeznání, ale přispívá právě k odstranění otoků. Na druhou stranu pokud už kupujete běžnou kuchyňskou sůl, zaměřte se na mořskou sůl s obsahem jódu, protože tento důležitý prvek, v našem stravování, při malé konzumaci ryb a mořských produktů, schází.

Jak pravil již Hippokrates: „Všechno je jed i lék, záleží jenom na množství."

 

www.vyziva-poradna.cz

 


Další články z rubriky O potravinách

Test energetických tyčinek - 2.díl

Tak mám po dalším závodu a jsem opět o jednu sportovní energetickou tyčinku bohatší. Odměnou maratonským běžcům byla tentokrát After sport tyčinka od firmy Nutrend. Jak již název napovídá, výrobce doporučuje tuto tyčinku jako doplněk stravy po středně náročném výkonu. Přiznám se, že já tyčinku dostala po doběhu 10km úseku štafety, takže je možné, že praví maratonci dostali něco jiného - možná dvě tyčinky?

Kefír z Tibetského zrna

Je to zdravý, jednoduchý a přitom levný způsob, jak si připravit doma kefír,
nebo zakysaný nápoj třeba i s přídavkem různého ovoce, vlákniny,
nebo jako základ pro snadnou výrobu domácího tvarohu.

O dýni hokaido - historie, použití, recept

Dýně hokaido se těší velké oblibě. Také si na ni rádi pochutnáte?

Pochází z Japonského ostrova Hokkaido, dále se její pěstování rozšířilo do Ameriky a nyní se těší velké oblibě i u nás v Čechách. Jedná se o jednoletou plazivou rostlinu. Její plody známe v oranžové a světle zelené barvě. Dýně se velmi dobře skladuje v chladném a suchém sklepě. Její slupka by měla být hladká a bez zjevných poškození.

Newsletter





Přihlášení

Facebook
Sponzorovaný odkaz: