Co a jak správně jíst v kostce

Rubrika: Zdravé stravování
Autor: Tereza Kukol

Co a jak správně jíst v kostce

Co a jak správně máme vlastně jíst, by se mělo týkat úplně každého člověka na naší planetě, protože se jedná především o naše zdraví a případnou dlouhověkost. Každý, kdo chce například zhubnout, si většinou představuje model typu „šup šup", tzn. co nejrychleji sundat co největší množství kilogramů... Ano, tento model funguje - dočasně a s řadou následných nežádoucích efektů. Jedním z nich je v první řadě „jojo efekt".

Proto by hubnutí mělo být promyšlené, cílené, v lepším případě koučované odborníkem, a hlavně by na to měl být klient dostatečně připraven. Prvotní úkol mého hubnoucí klienta je nutné prostě a jednoduše „přepnout software" v hlavě a začít přemýšlet a uvažovat jinak. Pro ty kdo chtějí zlepšit a zkvalitnit své zdraví, nebo popř. přibrat na váze, je tato práce a snaha pak snazší.

Potravu přijímáme, abychom mohli žít. A žít znamená mimo jiné pohybovat se. Jaký funguje vztah, mezi tělesným pohybem a příjmem potravy je stále většímu množství lidí zřejmý. Posláním potravy je dodat organismu správné množství nezbytných živin, tj. tuků, sacharidů, bílkovin, vody, vitamínů a minerálů. Je důležité dodávat tělu toto vše, pestré, v přiměřeně potřebné a vyvážené míře tak, aby nám to chutnalo a ve vhodných časových relacích.

Příjem potravy patří k základním životním úkolům. Otázkou je nejen co přijímat, ale i jak to přijímat, kdy to přijímat (kdy a jak jíst a pít), aby tento příjem potravy byl v dimenzích „zdravého způsobu výživy". Přejídání na jedné straně a odmítání jídla na straně druhé jsou dva nežádoucí extrémy. Obezita a bulimie i mentální anorexie jsou příkladem překračování meze uspokojování fyziologických a psychologických potřeb příjmu tekutin a potravy. Rovnováha mezi příjmem a výdejem energie ukazuje směr zdravého příjmu potravy. Psychologické poznatky o zdravém způsobu stravování - jídla a pití - doplňují tento základní poznatek.

"Proto berme náš životní styl s rozumem"


Další články z rubriky Zdravé stravování

Rychlý úvod do dětské výživy

Zdravý životní styl - všeobecně známé a velmi diskutované téma. Je to jen další moderní trend, způsob jak podpořit potravinářské řetězce a farmaceutické společnosti? Jak moc záleží na tom, zda jsou potraviny organické či ne a co to vlastně znamená? Kterým nemocem se dá předejít zdravou stravou a jak naše tělo funguje, když stravu zpracovává? Jak určité potraviny ovlivňují schopnost se soustředit, učit se a udržet si energii?

To vše patří do jakési základní abecedy o výživě, kterou by každý rodič měl znát. Jestliže je zdravý živ. styl důležitý pro dospělé, pak je zcela zásadní pro děti jak předškolního, tak školního věku.

Jablko

Jablko je typické české ovoce. V tomto období se stává velmi častou volbou z důvodu dostupnosti a ceny. Čekáme, než se urodí a dozraje ovoce nové a do té doby bude jablko stále v kurzu.
Toto šťavnaté ovoce nám kromě lahodné chuti přináší i řadu tělu prospěšných látek. Pojďme se blíže podívat na složení středního kusu jablka o váze cca 150g. Měli bychom si uvědomit, že jablko, stejně jako většina ovoce, obsahuje hlavně sacharidy, zejména jednoduché cukry, proto se hodí ke konzumaci hlavně během dopoledne, kdy nám dodá potřebnou energii na celý den.

Cvičíte, hlídáte si stravu, ale nehubnete. Možná jste překyselení.

Mnoho lidí, kteří se snaží udržet si hmotnost nebo zmenšit své obvody těla, cvičí, dodržují velikost porcí, ale i přesto mají problém s tím, že nemohou zredukovat podkožní tuk. Pokud také dodržují správné jídlo po cvičení, množství bílkovin ve stravě, optimální tepovou frekvenci pro spalování tuků během cvičení, ale nemají informace co to je tzv. acidobazická rovnováha těla, pak nemusí dojít k touženému snížení konfekční velikosti.

Newsletter





Přihlášení

Facebook
Sponzorovaný odkaz: