Jak hubne špičkový lékař

Rubrika: Podařilo se
Autor: Victus - Lavibell, s.r.o.

Jak hubne špičkový lékař

Proč jste vlastně začal hubnout? Byly motivací zdravotní důvody?
Chtěl jsem předejít možným zdravotním potížím spojených s obezitou, a zároveň se s přibývajícím věkem udržet v kondici umožňující aktivní sporty a život vůbec.

Člověk ztloustne hlavně kvůli nesprávnému stravování a nedostatku pohybu. Byl to i váš případ? Uvědomoval jste si, jak „špatně žijete“ než jste se do diety pustil?
Špatné stravovací návyky jsou spojeny s mým povoláním. Na operačním sále se nedá naplánovat svačina či oběd. Nehledě k nepříliš kulturnímu stravovacímu prostředí, které zázemí sálu poskytuje. Nedostatkem pohybových aktivit jsem ale netrpěl.

Proč jste uvěřil právě proteinové dietě?
Pro mě je důležité, aby měla viditelný a brzký efekt. Samozřejmě její podmínkou je snášenlivost organismem a bezpečnost pro organismus. Prostudoval jsem parametry této diety a zjistil, že by mé požadavky měla splňovat.

Lidé mají pocit, že hubnout je nepříjemné, stresující a omezující… 
Samozřejmě nic není zadarmo, a pokud se nám podařilo, že jsme si vybudovali objemnější postavu nelze očekávat, že se jí zcela bez omezování zbavíme. Nicméně diet jsem v životě držel mnoho a proteinová byla nejpříjemnější.

Jak se drží dieta lékaři s náročným pracovním programem, navíc nuceného cestovat po kongresech?
Začátek diety jsem naplánoval tak, aby mě v nejbližších týdnech nečekala žádná společenská akce s rauty a jinými lákadly. Později už jsem mohl absolvovat tyto akce, aniž bych „trpěl“. V práci, jelikož jsem byl zvyklý jen snídat a další teplá jídla jsem měl až v podvečer, jsem určitě nepociťoval hlad. Naopak jsem měl problém hlídat si dobu a pojídat naplánované dietní přípravky během dne.

Porušil jste někdy dietu?
Určitě, ale ne v prvních pěti týdnech. Myslím, že je velmi důležité nastavení režimu. Záleží také na tom, jakou má člověk představu cílové váhy a kolik kilogramů úbytku plánuje. Později se dá určitě kombinovat strava tak, aby i při drobném prohřešku nedošlo k narušení nastaveného hubnutí.

Měl jste někdy krizi - pocit, že s hubnutím seknete, protože už vás to nebaví?
Vyslovenou krizi jsem neměl, motivaci jsem měl v cílovém výsledku.

Příklady táhnou. Zhubla prý i vaše sekretářka. Kdo z vás dvou začal hubnout jako první a byl tedy druhému příkladem?
Já přišel s dietou jako první a pořídil si i potravinové prostředky. Než jsem se ale psychicky připravil na zahájení diety a našel pauzu mezi kulinářskými akcemi, které by mě dráždily, sekretářka do toho „vletěla naplno“. Stala se tak neplánovaně testovací osobou, na které byl vidět okamžitý efekt diety.

Jíte dnes stejně jako před dietou? Jíte například sladké?
Snažím se v jídle ukáznit, ale popravdě - ne vždy se mi to daří. Proto se občas vracím jak k volnější, ale i přísnější dietě. Bohužel chuť na sladké mě provází celý život.

A co váš šatník? Pokud jste zhubnul 18 kilogramů, určitě jste ho musel obměnit. Bylo příjemné kupovat si nové věci?
Nepovažuji se za manekýna, nicméně nové věci potěší. V klasickém oblečení mám za celou dobu obrovský repertoár na různé typy postavy, přesně podle toho, jak jsem procházel redukčními obdobími.

Jak se cítíte dnes? Co vám dieta ve finále přinesla? 
Myslím, že každý, kdo redukuje nadváhu, se může cítit jen dobře. Navíc ho hřeje pocit, že udělal něco pro své zdraví.

Co vám dieta naopak vzala? Pokud vím, nesmí se při ní například pít alkohol …
No, neměl bych to říkat, ale skleničku suchého bílého vína bych si nenechal vzít žádnou dietou. Rozhodně pokud jde opravdu o skleničku a ne lahev, tak si myslím, že ji lze tolerovat. Nazývám to „Victus s lidskou tváří“ :-).

Je podle vás proteinová dieta bezpečná?
Řekl bych to tak, při dodržení kriterií, která proberete před zahájením se svým terapeutem či lékařem, jsem nezaznamenal to, že by byla nebezpečná.

Co si vůbec myslíte o obezitě národa? Proč jsou Češi tlustí? A je skutečně potřeba, aby národ hubnul?
K našemu naturelu patří dobře se najíst, napít a pobavit. Bohužel, následky potom nese celý organismus, především kardiovaskulární systém. Časté jsou i metabolické poruchy či onkologická onemocnění.

Jak by znělo vaše doporučení pro někoho, kdo by chtěl dietu držet?
Získejte co nejvíce dostupných informací, zkonzultuje svůj plán s lékařem či terapeutem, informujte okolí o svém úmyslu a běžte do toho!

Doc. MUDr. Neoral Čestmír, CSc.

  • nar. 1. 12. 1952 v Olomouci
  • přednosta I. chirurgické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc
  • profesor Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci

Další články z rubriky Podařilo se

Cesta ke štíhlé postavě slečny Gábiny:

Moje cesta k xl-s medical...jednoho krásného podzimního večera jsem koukala na internetu konkrétně na jenprozeny.cz a zaujala mě tam soutěž o hubutí s přípravky xl-s medical. Říkala jsem si nemáš co ztratit a risk je zisk, tak jsem vyplnila formulář i s fotografií a pustila to z hlavy s myšlenkou, že mě si určitě nevyberou. O pár dní později mi přišel mail a zároveň pozvání do Prahy na první focení s finalistkami soutěže.

Velká proměna pana Karla

Délka programu: Wellness (2 měsíce)
Před zahájením programu: váha 96,3 kg, Viscerální tuk 13, tuk 24,7%
Po ukončení programu: váha 87,4 kg Viscerální tuk 7,5, tuk 17,8%, nárůst svalové hmoty + 1 kg
Celkový úbytek na váze: - 8,9 kg Celkový úbytek na mírách: -49 cm

Newsletter

Přihlášení

Facebook
Sponzorovaný odkaz: