Borůvky

Rubrika: Zdravé stravování
Autor: Ing. Vladěna Hrušková

Borůvky

Všichni známe borůvky a většina z nás je od dětství sbírá.  Vzpomínám si, že většinou jsme z lesa jako děti odešly s prázdnými kbelíčky a modrý od hlavy až k patě. Za to babička je poctivá sběračka, vždy má plnou bandasku.

Jako děti jsme nevnímaly jaký nám roste v lese poklad :). Tuto skutečnost bych ráda připomněla.

Borůvky jsou považovány za jedny z nejzdravějších potravin. Také jsou známé svojí reputací, jako potraviny která chrání paměť.

Plody borůvek obsahují mimořádné množství vitamínů, minerálů a jiných účinných látek. Obsahují sloučeniny, jako je např. anthokyanin, jež  má antioxidační a protizánětlivé účinky.  Zabraňují tedy oxidačnímu stresu, který je přítomný u většiny závažných nemocí, jako je Alzheimer, Parkinson, srdeční onemocnění, diabetes atd. Borůvky toho ale dokážou mnohem více a to jak jsme již zmínila na začátku, udržují dobrou paměť.

Co to znamená?

Staré neurony v mozku jsou s věkem stále línější a línější si povídat. Nekomunikují a časem dochází k tomu, že začínám ztrácet paměť, lidově řečeno blbneme. Také dochází ke zhoršení koordinace a rovnováhy…a teď přícházejí na řadu borůvky :). Obsahují totiž látky zvané polyfenoly, které zlepšují komunikace neuronů mezi sebou, ale pozor, také nepomáhají vytvářet neurony nové.

Dokonalá potravina pro náš mozek.

Je také prokázáno, že pravidelná konzumace borůvek zlepšuje zrak. V nějaké studii jsem četla, že v začátcích letectví  této skutečnosti využívali piloti. Dnes už je skutečně prokázáno, že borůvky zlepšují noční vidění, chrání proti zhoršení šedého a zeleného zákalu, pomáhají namáhaným očím.

V případě borůvek bych  mohla o jejich kladech pokračovat skutečně dlouho. Takže bych závěrem, řekla, že jestli se o nějaké potravě dá říci, že je super potravina, tak jsou to borůvky. 

Jak se všemožně dají použít?

Čerstvou šťávu z borůvek můžeme použít jako potěr na kožní ekzémy, lupenku.

Můžeme je také použít jako kloktadlo na bolest v krku, pouze je naředíme vodou.

Dobrá zpráva je, že podle průzkumů ani mražením neztrácejí svoje hodnoty. Takže je lze jíst syrové, zamrazit, či usušit. Optimální je hrstička borůvek denně.

Takže krmme se borůvkami do sytosti a děkujme přírodě za dary, které nám dává.

 

Borůvkový čaj proti dětskému průjmu

Borůvky rozvaříme v malém množství vody, rozmačkáme, precedíme a po trošce podáváme. Tato varianta je vhodná i pro kojence jimž naředíme a podáváme z láhve.


Další články z rubriky Zdravé stravování

Seriál o vitaminech (I.) – K čemu slouží vitaminy?

Vitamíny jsou esenciální (pro tělo nezbytné) látky, které v našem organismu plní mnoho důležitých funkcí. Jsou klíčové pro udržení řady tělesných funkcí (působí jako urychlovače) a výstavbu nových tkání, mohou hrát důležitou roli v prevenci některých onemocnění, zpomalují projevy stárnutí a jsou schopny posilovat imunitní systém našeho těla.

Snídaně = zdravý krok do nového dne

Správně složená snídaně odpovídající zásadám zdravé výživy je nezbytná pro dodání potřebné energie a psychickou pohodu.
Nedávno bylo prokázáno silné spojení mezi nesprávnou snídaní a mnoha zdravotními problémy. Pravděpodobně víte, že naše tělo sestává ze 100 biliónů buněk, které ke své každodenní činnosti potřebují 114 různých živin.

 

Jak léčit alergii přírodní cestou

Vždy s jarem a letním obdobím přicházejí i nenáviděné alergie na pyl, různé traviny a stromy. V posledních letech můžeme pozorovat rapidní nárůst tohoto onemocnění a to především u dětí. Klasická léčba alergie spočívá v užívání prášků - tzv. antihistaminik, které však léčí pouze následky, nikoliv samotnou příčinu. Věřte, že léčit alergii přírodní cestou lze a to především pomocí správné stravy, bylinek a vitamínů.

Newsletter

Přihlášení

Facebook
Sponzorovaný odkaz: